Wady wzroku

Achromatopsja (ślepota barw)

Choroba, objawiające się całkowitą lub częściową niemożliwością postrzegania barw. Powodem tego schorzenia jest posiadanie bardzo małej lub zerowej liczby czopków, odpowiedzialnych za widzenie kolorów oraz ostrości postrzegania. Jest to choroba genetyczna aczkolwiek może też występować jako rezultat uszkodzeń czy przebytych innych chorób oczu.

Astygmatyzm

Nieprawidłowość widzenia powodowana zaburzoną sferycznością oka. Astygmatyzm występuje gdy oko posiada większą szerokość niż wysokość. Wtedy to rogówka i soczewka zamiast akumulować światło w okrągłym obszarze siatkówki, tworzą rozmyty obraz w jednym z kierunków.

Wyróżniamy dwa rodzaje astygmatyzmu:

  • astygmatyzm regularny - oko posiada dwie osie optyczne. Tę wadę można korygować okularami ze szkłami cylindrycznymi.
  • astygmatyzm nieregularny - rogówka oka jest zdefektowana na skutek urazu. W takim przypadku osi optycznych jest więcej niż dwie. wadę można modyfikować żelami na rogówkę lub szkłami kontaktowymi.

Daltonizm

Wada charakteryzuje się upośledzeniem widzenia kolorów. Nierozróżniane są jednocześnie barwy czerwona i zielona, ale także mogą być nierozróżniane inne barwy. Daltonizm występuje przede wszystkim u mężczyzn.

Krótkowzroczność (łac. Myopia)

Jest najpospolitszą wadą refrakcyjną oka. Uszkodzenie to objawia się tym, że oko skupiające promienie świetlne,koncentruje je przed siatkówką. W konsekwencji obraz na siatkówce jest rozmazany, a widzenie nieostre.

Do korekcji wzroku krótkowidza używa się okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (soczewki rozpraszające dwuwklęsłe). Ich moc optyczną oznacza się w dioptriach ze znakiem minus.

Wyróżniamy trzy stopnie krótkowzroczności:

  • małą - do 3 dpt
  • średnią - mniej niż 6 dpt
  • wysoką - więcej niż 6 dpt

Nadwzroczność (dalekowzroczność, łac. Hyperopia)

Obok krótkowzroczności najczęściej występująca wada refrakcyjna oka. Jest skutkiem niewystarczających rozmiarów przednio - tylnych oka lub niedostateczną siłą łamiącą układu optycznego oka (soczewka jest zbyt płaska).

Do korekcji wzroku dalekowidza używa się okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych (soczewki skupiające). Ich moc optyczną oznacza się w dioptriach ze znakiem plus.

Oczopląs (łac. nystagmus)

Wada objawiająca się niekontrolowanymi, mimowolnymi, oscylacjami gałek ocznych.

Obserwujemy oczopląs:

  • poziomy
  • pionowy
  • obrotowy
  • skośny

Zez

Schorzenie objawiające się osłabieniem mięśni ocznych. W konsekwencji zmienia się kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Skutkiem zeza jest zakłócone widzenie stereoskopowe. Zeza można korygować za pomocą okularów i ćwiczeń. Przeprowadzane są również zabiegi chirurgiczne korygujące zeza.

Zez dzieli się na:

  • zez rozbieżny - oczy kierują się na zewnątrz kąta patrzenia,
  • zez zbieżny - oczy kierują się do środka kąta patrzenia,
Więcej o rodzajach, diagnostyce i formach leczenia zeza w artykule "Choroba zezowa - diagnostyka i leczenie".