Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty
Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!
Wpisz kod*: Skopiuj kod
*Kod aktywny przez 7 dni.
Większość specjalistów rekomenduje soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym co łączy się koniecznością zdejmowania ich na noc. Dlatego każdy użytkownik soczewek kontaktowych bezwzględnie powinien nabyć umiejętność ich ściągania już podczas pierwszej aplikacji / pierwszego badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych, w ramach którego specjalista dokładnie instruuje jak tego dokonać. Jego obecność znacznie ułatwia naukę zdejmowania soczewek ponieważ może on monitorować działanie pacjenta i korygować ewentualne błędy utrudniające sprawne ich zdjęcie.
Umiejętność zdejmowania soczewek jest również niezbędna w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z oczami np. podrażnienie, dyskomfort czy ból. W tej sytuacji należy natychmiast zdjąć soczewki i upewnić się, że nie są uszkodzone lub założone na złą stronę. Jeżeli po zdjęciu soczewek, przepłukaniu w płynie pielęgnacyjnym, upewnieniu się, że są czyste i nieuszkodzone i ponownym ich założeniu objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza.
Przed każdorazowym zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć i starannie wysuszyć ręce. Aby zdjąć soczewkę należy spojrzeć w górę nie podnosząc głowy i za pomocą palca środkowego prawej ręki odciągnąć w dół dolna powiekę i cały czas patrząc w górę przyłożyć opuszek palca wskazującego tej samej ręki do dolnej krawędzi soczewki i zsunąć ją na dolną, białą część oka. Następnie delikatnie chwytając soczewkę palcem wskazującym i kciukiem zdjąć ją z oka. W zależności od tego czy soczewka jest:
Modyfikacją prezentowanego powyżej sposobu zdejmowania soczewki jest metoda polegająca na tym, że patrząc na wprost przytrzymuje się lewą ręką górną powiekę, a palcem wskazującym prawej dłoni dotyka dolnej części soczewki. Następnie spogląda się do góry. Podczas ruchu/spojrzenia do góry delikatnie „zeszczypuje” się soczewkę kciukiem i palcem wskazującym.
Jeszcze innym sposobem zdejmowania soczewek kontaktowych jest metoda uszczypnięcia - używając palca wskazującego ręki lewej należy unieś górną powiekę, oddalając ją od oka, a palcem środkowym ręki prawej pociągnąć w dół dolną powiekę. Następnie opuszkiem palca wskazującego i kciuka delikatnie ściska się soczewkę i zsuwa ją ku dołowi wyjmując ją z oka.
Według tej samej zasady zdejmuje się soczewkę z drugiego oka.
Opisane wyżej sposoby zdejmowania soczewek są najczęściej stosowane, jednak specjalista może zaproponować jeszcze inną metodę, która w danym przypadku może okazać się bardziej efektywna.
Podobnie jak przy zakładaniu soczewek kontaktowych, zdejmowanie powinno rozpoczynać się zawsze od oka prawego. W przypadku gdy mamy różne wady wzroku pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek - dotyczy soczewek o dłuższym trybie wymiany (wielokrotnego użytku).
Demakijaż należy wykonać po zdjęciu soczewek kontaktowych. Dodatkowo zdejmowanie soczewek przy zbyt długich paznokciach jest utrudnione, dlatego należy je skrócić.
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.
źródła informacji: