W Szkla.com kupisz tanie soczewki kontaktowe renomowanych producentów. Mamy największy wybór soczewek online w Polsce, a 97% zamówień na szkła kontaktowe realizujemy w 24h!
Zaufało nam już ponad 100 000 Klientów, dołącz do nich i Ty!

Co oznacza krzywizna w soczewkach kontaktowych?

krzywizna w soczewkach kontaktowych

Prawidłowo dopasowana soczewka kontaktowa oprócz tego, że właściwie koryguje wadę wzroku musi też odpowiednio układać się na oku zapewniając komfort i swobodną wymianę filmu łzowego spod soczewki. By było to możliwe konieczne jest określenie przez specjalistę m.in. takiego parametru jak krzywizna bazowa soczewki. Krzywizna bazowa oznaczana jako BC - to wartość określająca tylny promień optyczny soczewki, tzw. krzywizna soczewki.

Soczewka kontaktowa jest wycinkiem kuli, której krzywizna zależy od jej promienia. Większy promień sprawia, że soczewka ma bardziej płaską powierzchnię, mniejszy, że powierzchnia soczewki jest bardziej stroma.

 
krzywizna soczewki kontaktowej
 

Średnio centralny promień krzywizny rogówki wynosi ok. 7,8 mm, jednak wartość ta bywa różna u różnych pacjentów dlatego istotne jest indywidualne określenie/dokonanie pomiaru jego wielkości. Aby wstępnie określić krzywiznę bazową soczewki kontaktowej należy dodać do zmierzonego keratometrem promienia krzywizny rogówki odpowiednią wartość (zwykle mieszczącą się w granicy od 0,5 do 1,0 mm) zalecaną przez producenta danych soczewek.

 

Czynniki wpływające na prawidłowy dobór soczewek kontaktowych

Sama krzywizna soczewek kontaktowych nie jest jednak jedynym parametrem decydującym o prawidłowości dopasowania soczewek kontaktowych. Istotna jest również ich średnica (DIA), konstrukcja oraz materiał, z którego są wytworzone. Dlatego chcąc nosić soczewki kontaktowe bez narażania swoich oczu na niebezpieczeństwo związane z ich nieprawidłowym dopasowaniem należy zawsze dobierać je u specjalisty, który jako jedyny ma możliwość oceny czy dana soczewka jest odpowiednia dla naszego oka i czy zapewnia:

 
  • całkowite pokrycie rogówki przy patrzeniu na wprost i we wszystkich kierunkach patrzenia pozwalające uniknąć wysychania odsłoniętej części rogówki,
  • centralne ułożenie w stosunku do rogówki we wszystkich kierunkach spojrzenia,
  • odpowiednią ruchomość pozwalającą na wymianę łez, tak by zanieczyszczenia metaboliczne mogły być usuwane z powierzchni rogówki,
  • przyleganie do rogówki i spojówki nie powodujące ucisku na naczynia krwionośne spojówki i rąbka rogówki ponieważ ucisk naczyń krwionośnych spojówki może powodować w tym miejscu zastój łez oraz ograniczenie dopływu tlenu do rąbka rogówki; natomiast odstająca krawędź soczewki może wywołać dyskomfort podczas noszenia,
  • wysoki poziom komfortu oraz dobrą jakość widzenia.
 

Dobór soczewek kontaktowych w zależności od krzywizny bazowej

Najczęściej spotykana krzywizna bazowa soczewki ludzkiej to 8.6 stąd największy wybór soczewek kontaktowych w tym parametrze. Poniżej przedstawiono przykładowe soczewki kontaktowe w zależności od wartości krzywizny bazowej:

Krzywizna bazowa (BC) Popularne soczewki kontaktowe
8.1 Zero 6 Sphere RX
8.3 PureVision, ACUVUE 2, Miru 1month
8.4 Soflens 38, ACUVUE® OASYS, Air Optix Night&Day Aqua, MyDay, Zero 6 Sphere RX
8.5 Dailies Total 1, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST, ACUVUE® OASYS 1-Day
8.6 Air Optix Aqua, Eyeye Bioxy, Soflens 59, Biofinity Energys, PureVision, Miru 1month, Air Optix Night&Day Aqua
8.7 Soflens 38, Dailies AquaComfort Plus, Proclear 1 Day, Biofinity Toric, Zero 6 Sphere RX
8.8 ACUVUE® OASYS, Dailies AquaComfort Plus Toric
8.9 PureVision 2 HD for Astigmatism
9.0 Soflens 38, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST, ACUVUE® OASYS 1-Day, Zero 6 Sphere RX
9.3 i 9.6 Zero 6 Sphere RX
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [3] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.

źródło zdjęcia:

  • [1] Swisslens.ch
 
 

Udostępnij: