Jak dobrać soczewki kontaktowe do swoich potrzeb?

dobór soczewek kontaktowych

Zastanawiasz się, które soczewki będą dla Ciebie najlepsze? Zapoznaj się z różnymi wariantami soczewek i zwróć uwagę na to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Wybieraj soczewki pod kątem uwodnienia, przepuszczalności tlenu, a także częstotliwości wymiany. Zobacz jak nie zabłądzić wśród setek rodzajów soczewek.

 
  • Każdy typ soczewek kontaktowych ma swoje zalety i wady oraz zestaw unikalnych cech, które warto skonfrontować z własnymi potrzebami wzrokowymi i oczekiwaniami pod względem komfortu i bezpieczeństwa stosowania.
  • Soczewki kontaktowe dzieli się ze względu na tryb stosowania: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne oraz ze względu na wykorzystany materiał: np. silikonowo-hydrożelowe i silikonowe.
  • Każda wada wzroku może być korygowana z użyciem każdego typu soczewek. Inne soczewki polecane są jednak osobom aktywnym - uprawiającym sport i podróżującym, inne osobom o wrażliwych oczach, jeszcze inne tym, spędzającym wiele godzin przed ekranem komputera.
  • W artykule znajdziesz zbiór pytań przedstawionych w wygodnej tabeli - odpowiedz na nie, a szybko dowiesz się, po jakie soczewki powinieneś sięgnąć.
 

W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, jakie wymagania powinny spełniać soczewki kontaktowe, zanim dokonamy ich wyboru. Pytania przedstawione w poniższej tabeli pozwolą ułatwić to zadanie.

 
  Jednodniowe Dwutygodniowe Miesięczne
Jaką masz wadę wzroku?      
nadwzroczność X X X
krótkowzroczność X X X
astygmatyzm X (soczewki toryczne) X (soczewki toryczne) X (soczewki toryczne)
prezbiopia X (soczewki wieloogniskowe)   X (soczewki wieloogniskowe)
astygmatyzm i prezbiopia     X (soczewki Proclear Multifocal Toric)
Do jakich czynności używasz soczewek?      
praca X X X
uprawianie sportu X X X
pływanie X    
Jak często chcesz nosić soczewki kontaktowe?      
codziennie X X X
okazjonalnie X    
Jak długo w ciągu dnia chcesz nosić soczewki kontaktowe?      
kilka godzin X X X
8-14 godzin X X X
całą dobę/kilka dni - bez ściągania   X (tryb przedłużony) X (tryb przedłużony)
przez 30 dni bez ściągania     X (tryb ciągły)
Czy cierpisz na alergię?      
tak X    
nie X X X
Czy dokonując wyboru kierujesz się ceną?      
tak   X X
nie X    
Czy ważne jest dla Ciebie zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań?      
tak X    
nie   X X
Czy konieczność pielęgnacji soczewek jest dla Ciebie uciążliwa?      
tak X    
nie X X X
 

Tabela ta uwzględnia najczęściej wybierane ze względu na tryb wymiany miękkie soczewki kontaktowe. Jakie są zatem ich zalety i wady?

 

ZALETY - Soczewki jednodniowe

 
  • można nimi korygować praktycznie każdą wadę wzroku,
  • to soczewki do jednorazowego użytku, które nie wymagają pielęgnacji. Po określonym czasie noszenia po prostu je wyrzucamy, nie troszcząc się o ich przechowywanie i ryzyko uszkodzenia.
  • ze względu na fakt, że codziennie zakładamy nowe, skutecznie chronią nas przed rozmaitymi infekcjami oczu (np. zapaleniem spojówek lub rogówki) oraz możliwością wystąpienia alergii.
  • jest to najzdrowszy i najbardziej higieniczny system wymiany soczewek, który gwarantuje brak efektu starzenia się soczewki i powstawania osadów powierzchniowych, w rezultacie czego możemy czuć doskonały niezmienny komfort niezależnie od tego jak długo w ciągu dnia je nosimy.
  • są szczególnie polecane osobom, które dotąd nie nosiły soczewek i szukają alternatywy dla okularów, oraz tym, którzy regularnie noszą soczewki ale cenią sobie brak konieczności pielęgnacji, mają wrażliwe oczy, skłonność do alergii.
  • są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią pływać. Po pływaniu należy je wyrzucić i założyć nową parę, co pozwoli zapobiec wniknięciu groźnych drobnoustrojów występujących w wodzie morskiej czy basenowej.
  • nowoczesne soczewki jednorazowego użytku zwykle wykonane są z materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu i dużym uwodnieniu, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo przez cały czas ich użytkowania.
  • są najlepszym wyborem dla osób cierpiących na alergiczne choroby oczu, ograniczając osadzanie na nich podrażniających alergenów, nie narażają oczu na kontakt z płynami zawierającymi środki dezynfekujące i konserwanty, które mogą wywoływać reakcję alergiczną.
 

WADY - Soczewki jednodniowe

 
  • nieco wyższe koszty podczas codziennego stosowania (w porównaniu z soczewkami dwutygodniowymi i miesięcznymi),
 

Do najbardziej popularnych soczewek jednodniowych należą:

 
  • Moc: -12,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
 

ZALETY - Soczewki dwutygodniowe i miesięczne

 
  • można nimi korygować praktycznie każdą wadę wzroku,
  • nowoczesne soczewki wielokrotnego użytku zwykle wykonane są z materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu, co gwarantuje komfort przez cały czas ich użytkowania.
  • w przypadku codziennego stosowania ich cena jest bardziej korzystna w porównaniu z soczewkami jednodniowymi,
  • żywotność soczewek jest dłuższa (14 dni w przypadku soczewek dwutygodniowych//30 dni w przypadku soczewek miesięcznych) przez co rzadziej się je kupuje.
 

WADY - Soczewki dwutygodniowe i miesięczne

 
  • wymagają codziennej pielęgnacji - należy je dokładnie oczyścić, usuwając nagromadzone osady białkowe oraz drobnoustroje, a także przechowywać w specjalnym pojemniczku,
  • konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji - co podnosi koszty użytkowania,
  • nieopłacalne dla osób noszących soczewki kontaktowe sporadycznie (kilka razy w miesiącu),
  • większe ryzyko infekcji możliwe w przypadku niestarannej pielęgnacji.
 

Do najbardziej popularnych soczewek dwutygodniowych i miesięcznych należą:

 
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
 

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe produkowane są też z różnych materiałów. Do wyboru mamy soczewki:

 
  • hydrożelowe - komfortowe, delikatne, cienkie, dobrze uwodnione o niższej przepuszczalności tlenu,
  • silikonowo-hydrożelowe - komfortowe, bardzo dobrze przepuszczające tlen, nieco sztywniejsze od hydrożelowych (co może ułatwiać ich zakładanie).
 

Pozostałe typy soczewek kontaktowych

Dla osób prowadzących nieregularny tryb życia, przebywających w warunkach gdzie nie ma możliwości pielęgnowania i przechowywania soczewek (np. wyprawy górskie, biwak), zaleca się stosowane soczewek do przedłużonego (bez konieczności zdejmowania soczewek do 6 nocy) lub ciągłego (bez konieczności zdejmowania przez 30 dni i nocy) trybu noszenia. Zapewniają one dobre widzenie przez całą dobę. Ich stosowanie wiąże się jednak z pięciokrotnym wzrostem ryzyka powikłań.

Istnieją też soczewki kolorowe, dzięki którym w prosty sposób można nadać spojrzeniu większej głębi, zmienić kolor na inny, ciekawszy lub bardziej intensywny. Do wyboru mamy soczewki podkreślające kolor oczu (mogą rozjaśnić naturalną barwę tęczówki lub nadać jej głębi) oraz soczewki zmieniające kolor oczu (pokrywają całą tęczówkę nadając jej zupełnie inny kolor).

Bardzo szeroka gama oferowanych na rynku soczewek kontaktowych może utrudniać wybór tych dla nas najlepszych. Należy jednak pamiętać, że każdy dobór soczewek powinien być dokonywany u specjalisty, a świadomość swoich potrzeb ułatwi ich wybór i zwiększy szanse na to, że i będą one w pełni spełniały nasze oczekiwania.

 

Dobór soczewek w zależności od tlenoprzepuszczalności i poziomu uwodnienia

Soczewki o wysokim poziomie uwodnienia są polecane osobom mającym problem z przesuszaniem powierzchni oka. Z kolei DK/t to wartość przepuszczalności tlenu dla danej soczewki. Niektóre soczewki przepuszczają więcej tlenu, dzięki czemu można w nich spać oraz nosić zdecydowanie dłużej. Są to soczewki o przedłużonym trybie noszenia. W soczewkach regularnej wymiany (jednodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych) nie wolno spać ani drzemać. Soczewki przepuszczają odpowiednią ilość tlenu do naszego oka wtedy, kiedy oko jest otwarte. Jeśli zamykamy powieki ilość tlenu się zmniejsza, dlatego zalecamy zdejmowanie soczewek regularnej wymiany przy każdej drzemce.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [2] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.
 
 

Udostępnij: