Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty
Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!
Wpisz kod*: Skopiuj kod
*Kod aktywny przez 7 dni.
Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu, które pociąga za sobą wiele zmian, skutkujących drobnymi dolegliwościami. Zmiany te obejmują również wzrok. Jakich objawów wzrokowych możesz spodziewać się po zajściu w ciążę? Czy wszystkie z nich stanowią zagrożenie dla zdrowia? I jak to jest z soczewkami - czy ciężarna może je nosić w takim samym trybie, jak przed ciążą?
Ciąża wraz z okresem karmienia to czas, w którym w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian - układowych oraz narządowych. Przyczyną są tutaj przede wszystkim hormony steroidowe - progesteron i estrogen, które prowadzą do zaburzeń elektrolitowych w obrębie oczu. Warto jednak zaznaczyć, że to czy niekorzystne objawy wystąpią u danej kobiety i jak bardzo intensywne będą, często zależy od jej indywidualnych predyspozycji oraz tego, czy do tej pory zmagała się z jakąkolwiek wadą wzroku.
Kobieta ze zdrowymi oczami, wadą wzroku lub przewlekłą chorobą - u każdej z nich nasilenie objawów pogorszenia wzroku w czasie ciąży może się różnić. Jeśli przyszła mama nie miała do tej pory problemów z widzeniem, prawdopodobnie nie będzie odczuwała żadnych problemów z prawidłowym widzeniem lub dolegliwości będą bardzo delikatne i znikną zaraz po urodzeniu dziecka. U kobiet borykających się z wadą wzroku przed ciążą problem krótko- lub nadwzroczności może się nasilić. Jednak podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i tutaj objawy te mijają zaraz po porodzie.
Jeszcze do innej kategorii zaliczają się kobiety borykające się z przewlekłymi chorobami - np. cukrzycą. Tutaj niezwykle ważne są regularne wizyty u specjalisty i obserwacja własnego organizmu, bo objawy choroby w czasie ciąży mogą się znacząco nasilić, prowadząc m.in. do znaczącej lub całkowitej utraty wzroku. Najlepiej odwiedzić okulistę jeszcze przed zajściem w ciążę, a następnie w miesięcznych lub maksymalnie trzymiesięcznych odstępach.
Hormony produkowane w czasie ciąży oraz karmienia mogą powodować zmiany grubości i krzywizny rogówki oraz zaburzenia akomodacji. Pogarsza się jakość filmu łzowego - wytwarzana jest zdecydowanie mniejsza ilość łez, a w tkankach zauważa się wzrost uwodnienia oraz obrzęk. Zaburzeniu ulega również funkcjonowanie gruczołów Meiboma. Można więc powiedzieć, że ciążowe zmiany narządu wzroku obejmują każdą warstwę - od tej najbardziej wewnętrznej aż po brzegi powiek. W efekcie możesz spodziewać się objawów takich jak:
Nawet 30% kobiet noszących soczewki kontaktowe w czasie ciąży deklaruje znaczny spadek komfortu ich użytkowania. Kobiety najczęściej opowiadały o suchości oczu, odczuwaniu soczewki na oku oraz konieczności skrócenia czasu ich noszenia. Przyczyną w tym przypadku są zmiany zachodzące w obrębie przedniej części oka i pogorszenie jakości filmu łzowego. Na skutek wzrostu grubości rogówki oraz jej krzywizny dochodzi do sytuacji, w której soczewki po prostu przestają być dopasowane do wady wzroku posiadanej przez ciężarną kobietę. Dodatkowo na powierzchni soczewek znacznie szybciej gromadzą się osady białkowe.
Oczywiście będąc w ciąży nadal możesz korzystać z soczewek kontaktowych. Istnieje jednak kilka aspektów, o które powinnaś w tym czasie zadbać:
W czasie ciąży nie zaleca się wymiany okularów lub szkieł kontaktowych na mocniejsze, i to z bardzo prostego powodu - wzrok i tak po tych kilku miesiącach wróci do stanu sprzed ciąży i soczewki lub okulary o dobranej w tym czasie mocy przestaną pasować. Wyjątek stanowią tymczasowo używane soczewki jednodniowe, dopasowywane w odstępach miesięcznych do możliwych zmian wady wzroku. Do najlepszych soczewek jednodniowych w okresie ciąży należą:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)
źródła informacji: