Czy soczewki można nosić podczas przeziębienia?

soczewki kontaktowe a przeziębienie

Nie ulega wątpliwości, iż noszenie soczewek kontaktowych to ogromna wygoda - potwierdzi to niemal każdy, kto zamienił na nie używane wcześniej okulary. Soczewki nie tylko zapewniają komfort i lepsze widzenie niż szkła okularowe (gdyż gwarantują nieograniczone pole widzenia), ale także umożliwiają uprawianie sportu, noszenie okularów przeciwsłonecznych czy zachowanie naturalnego wyglądu. Nie dziwi zatem fakt, iż stają się one coraz bardziej popularne. Jednak decydując się na zakup soczewek kontaktowych warto pamiętać o tym, iż w niektórych sytuacjach wskazana jest kilkudniowa rezygnacja z ich noszenia - zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju przeziębień oraz chorób oczu.

 
 
  • Specjaliści nie zabraniają stosowania soczewek podczas przeziębienia. Zwracają jednak uwagę, że wtedy oczy produkują mniej łez, więc może pojawiać się zarówno dyskomfort, jak i zwiększone ryzyko infekcji.
  • Drugą sytuacją, w trakcie której warto zrezygnować z noszenia soczewek jest zapalenie spojówek.
  • Jeśli jednak bardzo nie chcesz odstawiać soczewek nawet podczas choroby, sięgnij po te jednodniowe i włącz do tego stosowanie kropli typu „sztuczne łzy”.
 

Noszenie soczewek kontaktowych podczas przeziębienia i grypy

Wiele osób borykających się z jesiennymi bądź zimowymi infekcjami zadaje sobie pytanie - czy podczas choroby można nosić soczewki kontaktowe? Otóż nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, które w takiej sytuacji w sposób stanowczy zabraniają noszenia popularnych "kontaktów". Tym bardziej, iż nowoczesne szkła kontaktowe są bardzo bezpieczne i komfortowe dla oczu. Jednak - co warto tu podkreślić - wielu ekspertów zaznacza, iż podczas choroby rozsądnym krokiem jest zamiana soczewek na okulary. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, a wśród najważniejszych można wymienić następujące:

 
  • ustroje chorobotwórcze odpowiedzialne za infekcję - mogą łatwo przedostać się na powierzchnię oka podczas noszenia soczewek kontaktowych,
  • choroba i osłabienie organizmu - oczy produkują mniej łez (a tym samym są bardziej narażone na wysuszenie i wszelkiego rodzaju podrażnienia),
  • obniżona odporność organizmu (spowodowana chorobą) - powoduje większą podatność na alergeny, np. uczulenie na płyn do higieny soczewek,
  • przyjmowanie niektórych leków - może prowadzić do wysuszenia oczu.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż nawet drobna infekcja powoduje ogólne osłabienie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do utrudnień związanych z codzienną higieną soczewek. Efekt tych ewentualnych zaniedbań może być stosunkowo nieprzyjemny. Dlatego też warto tu podkreślić ponownie - nie ma okulistycznych przeciwwskazań do noszenia soczewek podczas choroby, niemniej czasami warto z nich zrezygnować.

 

Zapalenie spojówek a soczewki

Drugą sytuacją, w której tymczasowo lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych są wszelkie choroby oczu - w tym pospolite zapalenie spojówek. Ta nieprzyjemna infekcja oczu jest stanem zapalnym zazwyczaj wywoływanym przez bakterie (chociaż nie zawsze), który objawia się pieczeniem, dyskomfortem, suchością, obrzękiem i ropną wydzieliną w worku spojówkowym. W takiej sytuacji soczewki kontaktowe mogą dodatkowo podrażnić oczy. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż bakterie wywołujące zapalenie spojówek mogą się przenieść na soczewki kontaktowe, a razem z nimi - także do pojemniczka z płynem higienicznym. W konsekwencji osoba cierpiąca na to schorzenie oczu każdego dnia może zakładać zainfekowane soczewki.

 

Sztuczne łzy dla podrażnionych spojówek

Jedyną możliwością używania soczewek podczas zapalenia spojówek jest noszenie soczewek jednodniowych oraz stosowanie tak zwanych "sztucznych łez". Jednodniowe soczewki kontaktowe minimalizują ryzyko przenoszenia bakterii, co sprawia, iż ich używanie jest niezwykle higieniczne. Natomiast sztuczne łzy (dostępne w aptekach bez recepty) wykazują silne właściwości nawilżające. Dodatkowo łagodzą swędzenie i pieczenie, co przynosi dużą ulgę. Krople tego rodzaju warto stosować około czterech razy dziennie, a przy nasilonych dolegliwościach - nawet co dwie godziny. Przy bardzo silnych objawach zapalenia spojówek zaleca się rezygnację z soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe to niewątpliwie najwygodniejszy sposób korygowania wad wzroku. Nowoczesne materiały i zaawansowane technologie sprawiają, iż ich noszenie jest nie tylko bardzo komfortowe, ale także niezwykle bezpieczne. Jednak czasami warto zamienić je na okulary - zwłaszcza w infekcjach i chorobach oczu. Po wyzdrowieniu można powrócić do ich stosowania.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: