Retinopatia barwnikowa - objawy i leczenie

retinopatia barwnikowa

Retinopatia barwnikowa to rzadkie genetyczne zaburzenie, które obejmuje rozpad i utratę komórek w siatkówce oka. Siatkówka jest światłoczułą tkanką w tylnej części oka, która zawiera fotoreceptory i inne typy komórek. Retinopatia pigmentowa jest wrodzoną chorobą, która wynika ze szkodliwych zmian w jednym z ponad 32 genów.

 
 
  • Pierwszymi objawami retinopatii barwnikowej jest trudność widzenia w słabym świetle oraz utrata części widzenia peryferyjnego lub obwodowego pola widzenia. To choroba, która ostatecznie może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku!
  • Nie opracowano jeszcze lekarstwa na retinopatię barwnikową. Naukowcy do tej pory stworzyli system protez siatkówki oraz technologię implantacji Alpha IMS, pozwalającą na umieszczenie pod siatkówką mikroczipa. Więcej o tym przeczytasz w poniższym tekście.
 

Przyczyny i objawy retinopatii barwnikowej

Niemal wszystkie rodzaje barwnikowego zwyrodnienia siatkówki są dziedziczne, spowodowane błędem w informacji genetycznej przekazywanej przez rodzica. Geny, które dziedziczymy, zawierają instrukcje, które mówią naszemu ciału, jak ma się rozwijać i regenerować. Gdy gen jest wadliwy, instrukcje te są błędne, a komórki wykorzystujące te informacje nie działają tak, jak powinny. W przypadku retinopatii pigmentowej, wadliwe geny powodują, że komórki siatkówki przestają działać i ostatecznie umierają. W większości przypadków pierwsze objawy występują między dzieciństwem a 30 rokiem życia.

Pierwsze objawy to trudności widzenia przy słabym świetle, na przykład o zmroku lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Często objaw ten jest określany jako "ślepota nocna". Drugim symptomem jest utrata części widzenia peryferyjnego lub obwodowego pola widzenia. Oznacza to, że osoba nią dotknięta patrząc na wprost staje się mniej zdolna do widzenia przedmiotów znajdujących się po bokach, powyżej lub poniżej. Retinopatia barwnikowa jest chorobą postępującą prowadzącą do całkowitej utraty wzroku, ale szybkość i wzorzec jego pogorszenia jest różny w indywidualnych przypadkach.

 

Nowoczesne metody leczenia retinopatii barwnikowej

implant Alpha IMS - mikrochip krzemowyObecnie nie ma lekarstwa na barwnikowe zapalenie siatkówki. Trwają jednak badania nad opracowaniem implantów siatkówki, które również nazywane są bionicznymi oczami, a także nad innymi innowacyjnymi metodami leczenia. Naukowcy opracowali system protez siatkówki, który zawiera niewielką kamerę wideo wbudowaną w specjalną parę okularów. Implant wykorzystuje te informacje do stymulacji pozostałych zdrowych komórek w siatkówce, dzięki czemu informacje wzrokowe są w ten sposób przekazywane przez nerw wzrokowy do mózgu, gdzie są postrzegane jako różne kształty. Pacjent uczy się interpretować te wzorce, aby móc odróżnić kontury obiektów.

Kolejna technologia implantacji Alpha IMS pozwoliła na opracowanie 3-milimetrowego kwadratowego mikrochipa krzemowego, który jest chirurgicznie implantowany pod siatkówką w pobliżu plamki oka. Implant zawiera 1500 pojedynczych pikseli, z których każdy zawiera światłoczułe fotodiody, wzmacniacz i elektrodę do przesyłania sygnałów elektrycznych do nerwu wzrokowego. Komórki pikselowe zastępują naturalne fotoreceptory siatkówki uszkodzone przez retinopatię barwnikową. Kiedy światło uderza w fotodiodę w implancie, wytwarzany zostaje impuls elektryczny, który jest wysyłany do nerwu wzrokowego i do wizualnej części mózgu.

Wyniki prób klinicznych ujawniły, że niewidomi pacjenci otrzymujący implant byli w stanie rozpoznać twarze i przeczytać napisy na drzwiach. Podobnie, wyniki pierwszej próby klinicznej przeprowadzonej przez firmę w 2010 r. wykazały, że niektórzy pacjenci z implantami byli w stanie rozpoznawać przedmioty i mimikę twarzy, a także czytać wyrazy.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

źródło zdjęcia:

 
 

Udostępnij: