Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Osady na soczewkach kontaktowych

osady na soczewkach kontaktowychOsady gromadzące się na powierzchni soczewek kontaktowych przez lata kojarzyły się źle i wiązane były z dyskomfortem, pogorszoną jakością widzenia i infekcjami oczu. Ostatnie badania w zakresie optyki pokazują jednak, że osady nie są takie straszne, a w niektórych sytuacjach wykazują działanie korzystne dla wzroku.

Osady występujące w filmie łzowym i na powierzchni soczewek można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: białkowe i tłuszczowe. W tych pierwszych podstawowym i najlepiej rozpoznanym składnikiem jest lizozym, którego stężenie w filmie łzowym sięga nawet 2 mg/ml. Za to osady tłuszczowe złożone są przede wszystkim z cholesterolu, nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, glicerydów oraz lipidów polarnych, a ich ilość jest zdecydowanie mniejsza niż osadów białkowych.

Obecnie specjaliści z branży optycznej potrafią dokładnie scharakteryzować większość białek występujących w filmie łzowym i na powierzchni soczewek. Ale ich oceny dokonuje się przede wszystkim na podstawie:

 • ilości (stopnie I-IV),
 • rodzaju (krystaliczne, grudkowate, błoniasto-mętne, płytkowe),
 • wielkości (pokryta powierzchnia soczewki wyrażona w procentach).
 

Osady białkowe - czy to możliwe, że wpływają korzystnie na wzrok?

 

W takiej sytuacji wręcz nasuwa się pytanie - Czy duża ilość osadów obecnych na powierzchni soczewek przekłada się na dyskomfort stosowania i obniżenie ostrości widzenia? Odpowiedź nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać, bo okazuje się, że białka, z których składają się osady mogą charakteryzować się stanem „aktywnym” lub „zdenaturyzowanym”. I to dopiero w wyniku procesu denaturacji struktura białek zmienia się - stają się one półprzejrzyste, a więc widoczne i odczuwalne na powierzchni soczewek, powodując dyskomfort.

Co więcej, badania przeprowadzone przez zespół Morgana pokazują, że białka pobrane z filmu łzowego, występujące w stanie „aktywnym”, wykazują działanie antybakteryjne, szczególnie w stosunku do bakterii Pseudomonas aeruginosa. Dużą rolę w tym miejscu odgrywają płyny pielęgnacyjne, które chronią naturalną postać białek i podtrzymują ich antybakteryjne właściwości. Sprawa ma się bardzo podobnie w przypadku osadów tłuszczowych. Okazuje się więc, że te znienawidzone przez wszystkich osady białkowe – jeśli tylko utrzymują się w stanie „aktywnym” - mają korzystny wpływ na narząd wzroku.

 

Czynniki mające wpływ na gromadzenie się osadów na powierzchni soczewek

 

Soczewki kontaktowe w różnym stopniu przyciągają osady. Wpływ na to ma przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Większą ilość białek przyciągają materiały wysoko uwodnione, o właściwościach jonowych i dużych porach, pozwalających na przenikanie osadów do wnętrza soczewki. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wielkość osadów białkowych - te o małych rozmiarach łatwiej osadzają się na powierzchni soczewek i w znacznie większej części przenikają do środka.

 

Czynniki mające wpływ na denaturację białek

 

Dyskomfort w trakcie stosowania soczewek uzależniony jest nie od ilości osadów, ale od stopnia ich denaturacji. A to może powodować wiele czynników, wśród których należy wymienić:

 • wiek soczewek,
 • czynniki środowiskowe,
 • stosowane płyny pielęgnacyjne.

W trakcie badań klinicznych stwierdzono, że białka (w tym przede wszystkim lizozym) w postaci zdenaturowanej zmniejszają aktywność metaboliczną komórek nabłonka oraz powodują uwalnianie przez komórki rogówki biomarkerów reakcji zapalnej. W efekcie istnieje możliwość wystąpienia zmian na powiece i stanu zapalnego. A to związane jest z odczuwalnym dyskomfortem.

 

Co robić, aby ograniczyć zdolność białek do denaturacji?

 
 • Stosuj soczewki o wysokim stopniu uwodnienia;
 • Stosuj soczewki jednodniowe;
 • A jeśli z jakiegoś powodu wolisz pozostać przy soczewkach planowej wymiany, korzystaj z wysokiej jakości płynu pielęgnacyjnego.
 

Dobierz soczewki jednodniowe chroniące przed gromadzeniem się osadów:

 

Od: 19.99 zł (10 szt.)

Moc: -10,00 do +6,00 D

Zestaw startowy AquaView Daily 10 szt.

Wysoki stopień nawilżenia (58%) oraz dodatek hialuronianiu sodu sprawiają, że soczewki te można nosić nawet kilkanaście godzin na dobę, bez ryzyka gromadzenia się osadów. Przetestuj soczewki AquaView Daily w mniejszym, próbnym opakowaniu.

Od: 74.99 zł (30 szt.)

Moc: -10,00 do +8,00 D

#bioview Daily 30 szt.

Dzięki niskiemu kątowi zwilżania rogówka w soczewkach #bioview Daily jest w pełni chroniona przed uszkodzeniem, jak i gromadzeniem się na nich osadów. Niezwykle delikatne i jedwabiste soczewki, zapewniają Twoim oczom pełną ochronę przed zanieczyszczeniami.

Od: 59.99 zł (30 szt.)

Moc: -12,00 do +8,00 D

Proclear 1-Day 30 szt.

Soczewki od Cooper Vision rekomendowane nie tylko do przesuszonych oczu, ale także zabezpieczające przed osadami białkowo-lipidowymi. Obecność w ich składzie fosforylocholiny nie tylko chroni przed osadami, ale zapewnia najwyższe cechy nawilżające.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 • [1] Branżowy dwumiesięcznik „Optyka”, numer 3(40)2016, s. 58-61

źródła zdjęć:

 • [1] Optician. Sulley A. Getting comfortable with deposits. Optician 2015;250:6522 20-22
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?