Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?

Soczewka kontaktowa założona na oko złą stroną powoduje duży dyskomfort i gorszą jakość widzenia. By tego uniknąć i mieć pewność, że zakłada się ją prawidłowo powinno się umieścić soczewkę na palcu wskazującym, unieść ją do góry na wysokość oczu i przyjrzeć się jej kształtowi. Soczewka na prawidłowej stronie ma kształt miseczki. Gdy kształtem przypomina spodek jest to znak, że trzeba ją odwrócić na drugą stronę.

 
właściwa i niewłaściwa strona soczewki

Innym sposobem na sprawdzenie czy soczewka jest na właściwej stronie jest zginanie jej w palcach. Umieszcza się soczewkę między kciukiem, a palcem wskazującym i próbuję ją zgiąć. Jeżeli brzegi soczewki zginają się do środka, to soczewka jest na właściwej stronie. Jeżeli brzegi soczewki wywijają się na zewnątrz, trzeba soczewkę obrócić.

 
zginanie soczewki w palcach
 

Czym są tajemnicze oznaczenia soczewek?

Ponadto niektórzy producenci soczewek kontaktowych umieszczają na ich brzegu znaczniki strony w postaci cyfr (np. 123 dla ACUVUE® OASYS 1-Day) czy napisów. Takie oznaczenia soczewek to dodatkowe ułatwienie w określeniu prawidłowej strony soczewki. Wystarczy położyć soczewkę na opuszku palca, skierować ją do światła i sprawdzić od strony zewnętrznej, czy cyfry lub napisy są we właściwej kolejności. Jeśli są widoczne jak w odbiciu lustrzanym, należy wywinąć soczewkę na drugą stronę.

znacznik 123 - soczewki kontaktowe
znacznik AV - soczewki kontaktowe
 

Dobierz soczewki kontaktowe ze znacznikami stron:

Od: 89.99 zł (30 szt.)

Moc: -12,00 do +8,00 D

ACUVUE® OASYS 1-Day 30 szt.

Soczewki jednodniowe ze znacznikiem strony "123".

Od: 69.99 zł (6 szt.)

Moc: -8,00 do +6,00 D

FreshLook® ColorBlends 2 szt.

Miesięczne soczewki kolorowe ze znacznikiem strony "FL".

Od: 144.99 zł (6 szt.)

Moc: -10,00 do +6,00 D

Air Optix® Night & Day® Aqua 6 szt.

Miesięczne soczewki całodobowe ze znacznikiem strony "OK".

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

  • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [2] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?