Soczewki kontaktowe, a choroba Hashimoto

soczewki vs choroba hashimoto

Wśród kandydatów do użytkowania soczewek kontaktowych można wyróżnić pewną grupę osób z zaburzeniami pracy tarczycy. Około 5% kobiet i 1% mężczyzn stanowią pacjenci z niedoczynnością tarczycy wywołaną zapaleniem Hashimoto. Stosowana przez nich hormonalna terapia zastępcza znacząco wpływa na stan powierzchni oka oraz jakość filmu łzowego, które podlegają ocenie w trakcie kwalifikacji pod aplikację soczewek. Na możliwość właściwego dopasowania soczewek kontaktowych u takich osób pozwala dokładnie zebrany wywiad, wnikliwe badanie, wybór najnowszej generacji materiałów oraz sumienność przestrzegania wytycznych zaleconych przez specjalistę.

 
 
  • Największymi problemami z zakresu narządu wzroku, powodowanymi przez chorobę Hashimoto jest nadmierne wysychanie oczu i obrzęk wokół nich, który powoduje niedomykanie powiek. Dlatego do zadania lekarza należy określenie, czy choroba u konkretnego pacjenta umożliwia stosowanie soczewek czy nie.
  • Jeśli osoba z Hashimoto dostała lekarskie przyzwolenie na stosowanie soczewek, powinna zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego będą one wykonane, ich tryb noszenia oraz staranną pielęgnację.
 

Spis treści:

  1. Czym jest choroba Hashimoto?
  2. Jaki jest wpływ choroby Hashimoto na film łzowy?
  3. Czy osoby z chorobą Hashimoto mogą nosić soczewki kontaktowe?
 

Czym jest choroba Hashimoto?

 

Choroba Hashimoto jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, prowadzące do jej powolnego niszczenia oraz zmniejszenia ilości produkowanych przez nią hormonów: tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Więcej na temat rodzajów zaburzeń czynności tarczycy można przeczytać w osobnym artykule - Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy.

 

Jaki jest wpływ choroby Hashimoto na film łzowy?

 

Pacjentów z zapaleniem tarczycy Hashimoto charakteryzuje niestabilność filmu łzowego oraz predyspozycja do występowania zespołu suchego oka. Objawy te są spowodowane wspomnianymi wcześniej zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które spowalniają procesy metaboliczne organizmu. Gruczoł łzowy jest docelowym narządem hormonów tarczycy, a ich obniżony poziom wywołuje w nim ekspresję receptora THRB (thyroid hormone receptor beta) zmniejszającego produkcję filmu łzowego. Dodatkowo nadmierne odkładanie związków w podskórnej tkance tłuszczowej takich jak: cukry czy białka wywołuje obrzęk wokół oczu, utrudniający pełne domykanie powiek. Zmniejszona ilość filmu łzowego, jego parowanie oraz wzrost osmolarności (lepkości) prowadzi do wysychania oka, co skutkuje powstaniem stanu zapalnego na jego powierzchni. Czy zatem opisana niestabilność wyklucza noszenie soczewek kontaktowych?

 

Czy osoby z chorobą Hashimoto mogą nosić soczewki kontaktowe?

 

Osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto mogą być użytkownikami soczewek kontaktowych, jednak należy pamiętać, że jest to uzależnione od stanu zdrowia w jakim aktualnie się znajdują. Wizyta w gabinecie optometrycznym takiego kandydata wiąże się z wieloetapową oceną stanu narządu wzroku, mającą na celu zakwalifikowanie lub zdyskwalifikowanie potencjalnego użytkownika. Obowiązkiem specjalisty jest zebranie obszernego wywiadu na temat choroby oraz stosowania hormonalnej terapii zastępczej. To bardzo ważne informacje, ponieważ objawy niedoczynności tarczycy, a w tym również suchość oczu, ulegają złagodzeniu po przyjmowaniu odpowiedniej dawki hormonów. Optometrysta powinien przeanalizować wskazania i przeciwwskazania do noszenia soczewek, ocenić przedni odcinek oka w lampie szczelinowej oraz dokonać pomiaru refrakcji obiektywnie i subiektywnie.

 

Podczas wizyty specjalista dodatkowo może:

 
  • wykonać test Schrimera;
  • zmierzyć czas przerwania filmu łzowego TBUT (ang. Tear Break-up Time);
  • przeprowadzić kwestionariusz OSDI (ang. Ocular Surface Diasease Index).

Jeżeli nie stwierdza się poważniejszych zaburzeń powierzchni oka, u osób z chorobą Hashimoto można aplikować soczewki kontaktowe. Bardzo dużą uwagę powinno się poświęcić komfortowi noszenia soczewek, uzależnionemu od materiału z jakiego powstały oraz ich odpowiedniej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem dla osób z niedoczynnością tarczycy są jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe, charakteryzujące się dużą przepuszczalnością tlenu, większym nawilżeniem i mniejszą ingerencją w film łzowy np. soczewki Dailies Total® 1 wykonane z materiału Delefilcon A. Potrzebna jest również rzetelna edukacja odnośnie trybu noszenia i pielęgnacji soczewek, stosowania kropli nawilżających do oczu, konieczności częstszych wizyt kontrolnych u optometrysty oraz ścisłego nadzoru endokrynologa, w trosce o dobro pacjenta.

Stosowanie się do wyżej wymienionych wytycznych w bezpieczny sposób wprowadzi nowego użytkownika, z konkretną i zdiagnozowaną wadą wzroku w świat soczewek kontaktowych pomimo choroby Hashimoto.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Aleksandry Gorczycy (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: