W Szkla.com kupisz tanie soczewki kontaktowe renomowanych producentów. Mamy największy wybór soczewek online w Polsce, a 97% zamówień na szkła kontaktowe realizujemy w 24h!
Zaufało nam już ponad 100 000 Klientów, dołącz do nich i Ty!

Presbiopia. Tajemnicza wada wzroku

presbiopia - starczowzroczność

Termin presbiopia pochodzi od greckiego słowa presbus (stary człowiek) i ops (oko). Inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowaną zmniejszeniem elastyczności soczewki oka i zaburzeniem akomodacji. Oko powoli traci zdolność prawidłowego ogniskowania, wyostrzania na siatkówce obrazów przedmiotów znajdujących się blisko. Jest wynikiem naturalnego procesu starzenia.

 
 
 • Spośród wszystkich wad wzroku presbiopia jest prawdopodobnie najmniej znaną.
 • Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, jest wadą, pojawiającą się z czasem, w wyniku zmniejszenia elastyczności soczewki i zaburzenia akomodacji. Występuje najczęściej po 40. roku życia.
 • Najczęstsze objawy presbiopii to: ból głowy po długiej pracy wzroku z bliska, trudności w odczytaniu drobnego druku, konieczna obecność mocniejszego światła, by widzieć lepiej, częste mruganie, zmęczenie.
 • Presbiopię można korygować zarówno okularami, jak i soczewkami kontaktowymi - tak zwanymi progresywnymi/multifokalnymi. Chodzi bowiem o zastosowanie dodatkowej mocy optycznej.
 

Akomodacja (nastawność oka), dostosowuje oko do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Jest to możliwe dzięki zmianie kształtu soczewki. Elastyczna soczewka pod wpływem działania wewnątrzgałkowych mięśni rzęskowych zmienia swój kształt. Gdy patrzymy na bliskie odległości skurcz mięśnia rzęskowego sprawia, że soczewka staje się bardziej wypukła i zwiększa swoją moc optyczną. Patrząc w dal mięsień rzęskowy rozluźnia się, a soczewka staje się bardziej płaska. Zmiana krzywizny soczewki powoduje zmianę jej ogniskowej, co łączy się ze zmianą jej zdolności skupiającej.

Spis treści:

 1. Presbiopia a pozostałe wady wzroku
 2. Objawy presbiopii
 3. Jak korygować presbiopię?
 4. Dodatkowe informacje o presbiopii:


Z wiekiem soczewka robi się coraz twardsza, grubsza i mniej elastyczna, zmniejszając tym samym zdolność do uwypuklania i spłaszczania. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje aż do wieku 60 – 65 lat, kiedy to oko całkowicie traci zdolność akomodacji, a tym samym możliwość prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miało się problemów z widzeniem.

 

Presbiopia a pozostałe wady wzroku

By skorygować presbiopię konieczne jest zastosowanie dodatkowej mocy optycznej (zależnej od stopnia utraty akomodacji, najczęściej w przedziale od +0,5 do +3,5 dioptrii) większej od korekcji do dali. Istotna jest również odległość na jaką chcemy widzieć dobrze. Czy ma to być praca przy komputerze (50-80 cm), czynności bardzo precyzyjne (20 cm), czy standardowe czytanie (35-40 cm). Im bliższe odległości tym stosuje się wyższe moce (dodatku).

U osób normowzrocznych (bez wady wzroku) obraz widziany z daleka powstaje na siatkówce bez dodatkowego napinania mięśni rzęskowych. W ich przypadku zaleca się stosowanie "plusowej" korekcji tylko do bliskich odległości (patrząc w dal widzi się w nich niewyraźnie).

Osoby obarczone wadą wzroku do dali (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm) będą wymagały zastosowania dwóch różnych korekcji (do dali i do bliży). Nadwzroczność poniżej 3 dioptrii przy sprawnej akomodacji może nie objawiać się gorszym widzeniem do dali. Związane jest to jednak ze stałym, męczącym napięciem mięśnia rzęskowego. Słabnąca akomodacja sprawia, że dłuższa praca wzrokowa powoduje gorsze widzenie również do dali. W tym przypadku można uznać, że presbiopia nasila objawy nadwzroczności. U osób krótkowzrocznych presbiopia zwykle objawia się nieco później i łączy się ze ściąganiem okularów do pracy z bliska (przy niskiej krótkowzroczności) lub z koniecznością zastosowania słabszych niż dotychczas szkieł minusowych.

 

Objawy presbiopii:

  presbiopia - objawy
 • zmęczenie, bóle głowy przy dłuższej pracy z bliska,
 • trudności w czytaniu drobnego druku,
 • konieczność zwiększania oświetlenia podczas czytania, pracy z bliska,
 • oddalanie tekstu by widzieć go lepiej,
 • problemy z koncentrowaniem wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko,
 • częste mruganie.
 

Jak korygować presbiopię?

Presbiopię można korygować na wiele sposobów stosując np.:

 • okulary
  • jednoogniskowe - tylko do czytania, lub dwie pary: do czytania i do chodzenia,
  • dwuogniskowe - pozwalające dobrze widzieć z bliska i daleka,
  • progresywne - pozwalające dobrze widzieć z bliska, daleka i na odległości pośrednie,
 • soczewki kontaktowe
 • implanty wewnątrzgałkowe (wieloogniskowe lub akomodujące - stosowane przy operacji zaćmy)
 • operacje laserowe - laserem femtosekundowym. Tkanki rogówki trafione wiązką lasera ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Rogówka nabiera dzięki temu pożądanego kształtu, zwiększając swoją moc optyczną i umożliwiając ostre widzenie z bliska.
 

Dodatkowe informacje o presbiopii:

 
 • badania potwierdzają, że długotrwała praca przy komputerze może przyspieszyć proces wystąpienia starczowzroczności. Warto robić sobie przerwy w pracy, relaksować oczy spoglądając co jakiś czas w dal oraz stosować okulary z powłokami zabezpieczającymi przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitory,
 • stosowanie leków antydepresyjnych, przeciwhistaminowych, nadużywanie alkoholu również może przyspieszyć objawy presbiopii,
 • cukrzyca, szczególnie źle kontrolowana powoduje szybsze starzenie się soczewki,
 • proces starzenia się soczewki może spowolnić dieta bogata w antyoksydanty (witaminy C, E i A, luteina).
 

Istnieje dość często spotykane błędne podejście do tzw. “okularów do czytania” sugerujące, że ich noszenie tylko pogarsza wzrok. Nieskorygowana presbiopia, nie spowalnia ani nie przyspiesza jej rozwoju, powoduje jedynie utrudniające codzienne funkcjonowanie, coraz gorsze widzenie z bliska (przyjęto, że średnio co pięć lat moc okularów trzeba zwiększyć o 0,5 dioptrii).


 
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

 • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
 • [2] Przekoracka-Krawczyk A. Dysfunkcja akomodacji i metody jej badań. Ciba Vision
 
 

Udostępnij: