Zakrapiajmy oczy ... sztucznymi łzami

sztuczne łzy

Nadmiernie wysuszone oczy to problem, który objawia się nieprzyjemnym uczuciem obecności piasku pod powiekami, zaczerwienieniem, bólem i pieczeniem oczu. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy okulistów z tym problemem lub kupuje produkty dostępne bez recepty w aptece. Dłuższy okres choroby bez stosowania leczenia może doprowadzić do zaburzeń widzenia. Jest wiele czynników, które temu sprzyjają jak np. długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, używanie soczewek kontaktowych, czy spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, telefonem czy książką. Jak można sobie radzić z tym problemem?

 
 
  • Nawilżające krople do oczu potocznie nazywane są „sztucznymi łzami”. Pozwalają zachować prawie wszystkie funkcje filmu łzowego, przywracając dawny komfort.
  • Krople do oczu typu „sztuczne łzy” mają tak opracowane składy, by jak najbardziej przypominały naturalny film łzowy. Receptury różnią się między sobą między innymi zawartością elektrolitów, środków powierzchniowo czynnych czy konserwantów. Czym jeszcze? O tym przeczytasz w artykule poniżej.
  • Na rynku pojawia się coraz więcej kropli bez konserwantów. Zalecane są przede wszystkim osobom o delikatnych oczach, z alergiami na takie środki i użytkownikom soczewek kontaktowych.
  • Czy można uniknąć suchości oczu? Jak najbardziej. Ważna w tym względzie jest profilaktyka. Przeczytaj, jak dbać o oczy na co dzień.
 

Spis treści:

  1. Skuteczność użycia sztucznych łez
  2. Co zawierają sztuczne łzy?
  3. Substytuty łez - z konserwantami, czy bez?
  4. Dobór sztucznych łez
 

Skuteczność użycia sztucznych łez

 

Narząd wzroku jest bardzo ważny dla codziennego funkcjonowania, dlatego pacjenci z dolegliwościami ocznymi dość szybko zgłaszają się do lekarza specjalisty. Z problemem nadmiernie suchych oczu wiele osób może poradzić sobie bez fachowej pomocy. Na rynku istnieje bowiem wiele preparatów kropli do oczu, potocznie zwanych „sztucznymi łzami”. Mają one zadanie niejako „zastępować” naturalne łzy, których organizm nie jest w stanie wytworzyć w odpowiedniej ilości. Tym samym zakropienie oczu „sztucznymi łzami” pozwala zachować prawie wszystkie funkcje filmu łzowego takie jak opóźnienie parowania łez, wyrównanie nierówności powierzchni oka, wypłukiwanie ciał obcych, czy wreszcie odpowiednie nawilżenie oczu. Substytuty łez zmniejszają dyskomfort i ryzyko uszkodzenia nabłonka rogówki.

 

Co zawierają sztuczne łzy?

 

Każdy z preparatów został tak opracowany, aby działać podobnie do naturalnego filmu łzowego. Krople do oczu, które mają zastępować łzy, mogą być hipotoniczne lub izotoniczne, zawierać różne elektrolity, środki powierzchniowo czynne, środki konserwujące (nie wszystkie krople je posiadają) oraz środki zwiększające lepkość.

W składzie sztucznych łez mogą się znaleźć:

  • metyloceluloza,
  • kwas poliakrylowy (karbomer),
  • poliwidon (powidon),
  • guar hydroksypropylowy,
  • dekstran,
  • kwas hialuronowy,
  • triglicerydy,
  • glicerol.
 

Metyloceluloza

 

Produkty sztucznych łez zawierające metylocelulozę powinny być środkami pierwszego wyboru w leczeniu zespołu suchego oka. Metyloceluloza znajduje się w kroplach o średniej lepkości. Jest to pochodna celulozy, która ma właściwości osmoprotekcyjne. Zwiększa ona lepkość filmu łzowego oraz nawilża powierzchnię oka. Ponadto pomaga w penetracji substancji nawilżających w głąb oka. Czas działania metylocelulozy jest dłuższy od poliwidonu i krótszy od kwasu hialuronowego. Krople do oczu z tym środkiem mogą wymagać dość częstego podawania by uzyskać złagodzenie objawów.

 

Kwas poliakrylowy (karbomer)

 

Krople do oczu zawierające karbomer działają dłużej niż te zawierające metylocelulozę. Z tego powodu można je stosować rzadziej. Jest to dobra alternatywa leczenia zespołu suchego oka, kiedy krople z metylocelulozą nie zapewniają odpowiedniego złagodzenia objawów.

 

Poliwidon (powidon) – poli(winylopirolidon)

 

Zawierają go krople o niskiej lepkości, gdyż w stosunkowo krótkim czasie uwalnia wodę. Powidon nie wnika do wnętrza gałki ocznej, natomiast bardzo skutecznie nawilża i chroni powierzchnię oka, zwiększając trwałość filmu łzowego.

 

Guar hydroksypropylowy

 

Preparaty zawierające guar hydroksypropylowy działają przez stabilizację filmu łzowego, zmieniają swoją lepkość w zależności od pH powierzchni oka. Powinny być używane, gdy krople zawierające metylocelulozę, karbomer lub powidon nie przynoszą ulgi.

 

Dekstran

 

Jest polimerem glukozy rozpuszczalnym w wodzie. W medycynie stosowany jako płyn krwiozastępczy, natomiast w okulistyce jest szczególnie przydatny jako składnik kropli używanych w zespole suchego oka.

 

Kwas hialuronowy

 

Cechuje się dużą lepkością, a preparaty, które zawierają kwas hialuronowy, działają najdłużej. Na powierzchni oka wiąże on wodę, zapobiega parowaniu a przez to zmniejsza podrażnienie.

 

Triglicerydy (trójglicerydy)

 

Dzięki temu składnikowi sztuczne łzy w znacznym stopniu naśladują działanie warstwy tłuszczowej filmu łzowego. Triglicerydy nadają śliskość i opóźniają parowanie łez z powierzchni oka.

 

Glicerol

 

Działa przede wszystkim ochronnie i nawilżająco.

 

Substytuty łez - z konserwantami, czy bez?

 

Środki konserwujące np. chlorek benzalkoniowy często są składnikiem kropli do oczu. U większości pacjentów, szczególnie u osób bez innych schorzeń narządu wzroku, u których występują łagodne objawy zespołu suchego oka, środki konserwujące mogą być dobrze tolerowane. Jeśli jednak objawy są nasilone i substytut łez jest stosowany często, toksyczność chlorku benzalkoniowego jest większa. Może to nasilać objawy zespołu suchego oka przez destabilizowanie filmu łzowego, a nawet może prowadzić do uszkodzeń komórek nabłonka oka.

Preparaty bez konserwantów są polecane osobom, które:

  • mają alergię na takie środki;
  • noszą soczewki kontaktowe;
  • używają dodatkowo innych kropli do oczu (np. z powodu jaskry, gdy wzrasta ryzyko toksyczności).

Należy zauważyć, że mimo używania kropli bez konserwantów, podrażnienia mogą nadal występować, z powodu obecności innych substancji pomocniczych w preparacie.

 

Czy to wszystko?

 

Odpowiedź brzmi: nie. Powyższe składniki są tymi najczęściej stosowane w tego typu preparatach. Firmy farmaceutyczne produkują jednak coraz lepsze pod względem składu i sposobu działania „sztuczne łzy”. Na podstawie wyżej opisanych składników można jednak wybrać te krople, które będą najlepsze dla naszych oczu.

 

Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz:

 
  • blink® intensive

    blink® intensive to innowacyjna formuła kropli do oczu, która gwarantuje odpowiednie, naturalne nawilżenie, a w efekcie poprawia komfort oraz zakres i ostrość widzenia. Działa bezpośrednio po aplikacji - dając natychmiastowe uczucie nawilżenia i likwidując dyskomfort związany z tzw. suchym okiem. blink® intensive przynosi również ulgę dla oczu zmęczonych długotrwałym wystawieniem na działanie niesprzyjających czynników, takich jak m. in.: wielogodzinna praca przed ekranem monitora/laptopa, zanieczyszczenia mechaniczne (np. kurz, pyły itp.) czy nawet klimatyzacja.

    Preparat w postaci sztucznych łez marki blink® intensive nie tylko nawilża, ale także oczyszcza oczy i roztacza specjalny filtr ochronny przed mikrourazami oraz różnymi infekcjami. Stosowanie tego środka, opracowanego na bazie politlenku etylenu, hialuronianu sodu, a także elektrolitów, powoduje, iż obraz odbierany przez narząd wzroku jest znacznie ostrzejszy, barwy bardziej nasycone, nie występują niepożądane refleksy. Krople są idealne dla osób dużo pracujących przed komputerem, kierowców, a także alergików zmagających się z nadmierną wrażliwością oczu.

  • Clean Active Premium Drops

    Unikalna receptura sztucznych łez na bazie hialuronianu sodu - Clean Active Premium Drops, przynosi błyskawiczną ulgę dla zmęczonych oczu. Aplikacja tych kropli na długi czas zapewnia właściwe nawilżenie i zabezpieczenie oczu, narażonych na wpływ niekorzystnych czynników z otoczenia zewnętrznego. Krople Clean Active Premium Drops zaopatrzone są w bogatą gamę składników odżywczych, pozytywnie oddziałujących na cały narząd wzroku. Specyfik skutecznie eliminuje niepożądane efekty widzenia, takie jak refleksy, zamglenia czy cienie. Likwidują dyskomfort związany z uczuciem "piasku w oku", a także pomagają oczyścić powierzchnię gałki ocznej z różnego rodzaju zanieczyszczeń, np. pyłów albo kurzu. Stabilizuje również problem związany z niekontrolowanym łzawieniem.

    Preparat Clean Active Premium Drops dostępny jest w opakowaniu z wygodnym dozownikiem w optymalnej pojemności 15 ml, idealnej dla miesięcznego okresu przydatności kropli. Produkt ten jest doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy szkieł kontaktowych (szybka regeneracja przy ewentualnych mikrourazach), osób, które spędzają codziennie wiele godzin przed komputerem oraz przebywających w zapylonych przestrzeniach.

  • EYE SEE Hyaluronate 0,1%

    Bardzo dobrej jakości preparat typu sztuczne łzy - EYE SEE Hyaluronate 0,1%, to silnie nawilżający i efektywny środek do codziennej pielęgnacji oczu. Środek wzbogacony jest hialuronianem sodu, który skutecznie zwalcza efekt suchych, podrażnionych oczu oraz narażonych na działanie niepożądanych czynników środowiskowych. Osoby używające kropli EYE SEE Hyaluronate, podkreślają ogólną poprawę wzroku - większe nasycenie barw i lepszą ostrość widzenia. Optymalne rozwiązanie dla alergików zmagających się z kłopotliwą nadwrażliwością oczu, jak również osób pracujących na komputerze, dużo czytających, kierowców oraz przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach albo zanieczyszczonych pyłami/kurzem.

   

Krople do oczu stanowią idealne rozwiązanie dla osób:

 
  • pracujących przy komputerze;
  • stosujących soczewki kontaktowe;
  • skarżących się na syndrom suchego oka (oko produkuje zbyt mało łez lub ich jakość jest słaba);
  • alergików i osób o wrażliwych oczach;
  • prowadzących pojazdy mechaniczne (szczególnie po zmroku);
  • przebywających w zadymionych pomieszczeniach;
  • spędzających dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • przebywających na basenie lub na plaży (chlor, słona woda, piasek);
  • pracujących w słabym lub nienaturalnym oświetleniu, które może nadwyrężać wzrok.

Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które podrażniają oczy. Do wymienionych wyżej można dodać: wiatr, deszcz, słońce i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, jak np. smog.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: