Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych

vademecum użytkownika soczewek kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych to nie tylko ustalenie odpowiedniej mocy i sprawdzenie ułożenia soczewki na oku. Głównym zaleceniem specjalistów i producentów soczewek kontaktowych jest zachowanie szczególnych warunków higienicznych w czasie ich użytkowania. Dlatego podczas aplikacji prowadzony jest również pełen instruktaż, jak zakładać oraz zdejmować soczewki kontaktowe oraz w jaki sposób o nie dbać. Mimo to, częstotliwość występowania infekcji oczu jednak nadal jest duża i wynika najczęściej z błędów użytkowania. Jakich? Odpowiadamy i wyjaśniamy, jak przygotować się do stosowania soczewek kontaktowych.

 
 
  • Przemyślany dobór soczewek kontaktowych to dopiero początek. Później trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i przechowywanie, Warto również nauczyć się prawidłowego zakładania i zdejmowania, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia soczewek lub infekcji oczu.
  • Podstawa to mycie rąk - przed każdorazowym kontaktem z soczewkami i oczami.
  • Często zapomina się o higienie brzegów powiek, a to czynność, która też powinna zostać włączona do codziennej higieny.
 

Spis treści:

  1. Zacznij od… umycia rąk!
  2. O czym należy pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych?
 

Zacznij od… umycia rąk!

 

Najczęściej powtarzane przez specjalistów zalecenie dotyczy dokładnego mycia rąk przed jakimkolwiek kontaktem z oczami i soczewkami. Jest to zalecenie oczywiste, a okazuje się, że wiele osób nie przeprowadza tej czynności poprawnie. Nieprawidłowości dotyczą zarówno długości czasu mycia, sposobu posługiwania się kranem, jak również sposobu osuszania dłoni po zakończeniu mycia.

 

Jak poprawnie myć dłonie? 4 kroki do czystych rąk

 
  1. Przygotowanie - na początku, przed użyciem środka myjącego, warto spłukać większe zanieczyszczenia ciepłą wodą. Dzięki temu substancje zawarte w mydle lepiej dotrą do powierzchni skóry i dokładniej ją wyczyszczą. Temperatura wody powinna być komfortowa, nie za gorąca, ale również niezbyt zimna.
  2. Mycie rąk mydłem - substancje powierzchniowo czynne zawarte w mydłach i płynach do mycia rąk mają jedno główne zadanie: odrywanie zanieczyszczeń i mikroorganizmów z powierzchni skóry, tak aby łatwiej było je spłukać. Jednak sama chemia nie wystarczy - ważny jest również etap pocierania, i to nie tylko samych wewnętrznych części dłoni, ale również zewnętrznych, palców z uwzględnieniem kciuka oraz opuszków palców. Mechaniczne pocieranie zwiększa szanse na pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń. W idealnym przypadku użytkownicy soczewek kontaktowych powinni myć ręce w sposób chirurgiczny. Dla wielu osób jest to jednak sposób dość uciążliwy, jednak mimo wszystko mycie rąk nie powinno trwać krócej niż 30 sekund.
  3. Spłukanie mydła - warto pamiętać, co mydła robią z zanieczyszczeniami na powierzchni rąk - tak samo mogą działać na powierzchni oka, prowadząc do ich podrażnień, jak również niekorzystnie wpływać na własności materiału soczewek kontaktowych. Dlatego niezwykle ważnym etapem mycia rąk jest dokładne spłukanie mydła dużą ilością wody. Dodatkowe pocieranie rąk pod strumieniem wody na tym etapie pomoże usunąć resztki substancji myjących. Najczęściej po tym etapie ludzie chwytają za kurek, żeby zakręcić wodę - i w tym momencie przenoszą na ręce bakterie i inne zanieczyszczenia znajdujące się na kranie. Dlatego warto z zakręceniem wody odczekać do momentu wysuszenia rąk, lub jeśli mamy taką możliwość, zamknąć strumień wody łokciem - duża ilość współcześnie używanych kranów domowych ma podnoszoną rączkę, którą da się opuścić nie dotykając jej dłońmi.
  4. Suszenie - w tym celu najlepiej skorzystać z jednorazowego ręcznika papierowego. W domu można skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanego ręcznika, natomiast warto pamiętać, że taki ręcznik musi być często wymieniany i prany. Niewysuszenie rąk po myciu może być również groźne dla naszych oczu - wraz z wodą przenoszą się różne drobnoustroje obecne w wodzie kranowej.

Uwaga!

Mycie rąk to podstawa, nie tylko w kontekście aplikacji soczewek kontaktowych, ale praktycznie podczas wszystkich czynności wykonywanych w ciągu dnia. Pamiętajmy, że przebywanie poza domem nie zwalnia nas z dokładnego mycia rąk, wręcz przeciwnie. Jeśli myjesz ręce w publicznej umywalce, pamiętaj, żeby odkręcać i zakręcać ją za pomocą kawałka ręcznika papierowego (na szczęście coraz więcej kranów w miejscach publicznych jest bezdotykowych), używać mydła oraz nie używać suszarek do rąk - są siedliskami potencjalnie niebezpiecznych bakterii i grzybów. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz umyć rąk wodą z mydłem, warto jest je przynajmniej wytrzeć chusteczkami lub żelami zawierającymi alkohol. Jest to rozwiązanie doraźne, ręce należy umyć przy pierwszej nadarzającej się okazji.

 

O czym należy pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych?

 

Wiemy już, że staranne mycie rąk to podstawa aplikacji soczewek kontaktowych. Poza tym, już na etapie przygotowania warto oczyścić także skórę powiek i twarzy. Zaleca się także, aby przed aplikacją soczewek nie nakładać makijażu ani nie wcierać kremu w skórę twarzy. Warto również pamiętać o systematycznej higienie brzegów powiek - w tym celu stosuje się ciepłe kompresy i specjalne preparaty do mycia, zgodnie z zaleceniami producentów.

Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko przedostania się drobnoustrojów do oczu, warto przyjrzeć się swojej rutynie postępowania z soczewkami kontaktowymi, zwłaszcza tymi planowej wymiany, czyli takich, do których dezynfekcji używa się pojemniczka i płynu.

  • Zakup płynu pielęgnacyjnego to nie dodatek, a warunek konieczny stosowania soczewek kontaktowych systematycznej wymiany. Płyn działa dezynfekująco, pomaga w oczyszczaniu powierzchni soczewek, może również zwiększać ich nawilżenie oraz elastyczność.
  • Czyszczenie soczewek kontaktowych należy przeprowadzać bezpośrednio po zdjęciu ich z oczu, zgodnie z instrukcją producenta i zaleceniami specjalisty. Wielu producentów zapewnia, że wystarczy umieścić soczewki w płynie, lecz bezpieczniej jest najpierw mechanicznie wyczyścić soczewki - pamiętacie, dlaczego ręce należy pocierać w czasie mycia mydłem? Tu działa dokładnie ta sama zasada. Soczewki spłukuje się płynem do czyszczenia, nigdy wodą z kranu, która, jak już wiemy, zawiera niebezpieczne mikroorganizmy.
  • Pojemniczek do przechowywania soczewek powinien być wymieniany co miesiąc (w skrajnych przypadkach co 3 miesiące) oraz codziennie czyszczony. Warto wyrobić sobie nawyk wylewania wykorzystanego płynu (pamiętajmy, że po użyciu zawiera w sobie resztki bakterii, a pozostawiony w pojemniczku może sprzyjać ich ponownemu namnożeniu), mycia pojemniczka płynem do dezynfekcji soczewek i zostawiania go w suchym i czystym miejscu po każdym założeniu soczewek. Jeśli pielęgnujesz soczewki w łazience i nie masz możliwości trzymania pojemniczka w innym pomieszczeniu, to wygospodaruj miejsce do obsychania pojemniczka w zamykanej szafce, ponieważ otwarte półki łazienkowe również mogą być pokryte bakteriami.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo przy korzystaniu z soczewek kontaktowych, to zajrzyj do innych artykułów w naszym poradniku lub zapytaj swojego specjalisty.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: