Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty
Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!
Wpisz kod*: Skopiuj kod
*Kod aktywny przez 7 dni.
Po przebudzeniu w kącikach Twoich oczu gromadzą się suche lub wodniste zanieczyszczenia. To właśnie tzw. „śpiochy”. Z czego się składają i jakie cechy muszą posiadać, by wzbudzić Twoje podejrzenia i skierować Cię na wizytę do okulisty?
Z technicznego punktu widzenia śpiochy to zbiór śluzu, komórek skórnych oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń, które gromadzą się na powierzchni oka. Występują w dwóch rodzajach: mokrej i kleistej substancji lub suchych i chrupiących złogów. Ich konsystencja uzależniona jest od tego, ile płynu zdąży wyparować zanim przerwiesz sen i otworzysz oczy.
Śpiochy pełnią rolę ochronną. Usuwają potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia z filmu łzowego i przedniej powierzchni oczu. W ciągu dnia, kiedy mrugasz, usuwasz te zabrudzenia mimowolnie, bez zwrócenia szczególnej uwagi. Jednak podczas snu Twoje powieki pozostają nieruchome, przez co zanieczyszczenia zbierają się w kącikach oczu lub na linii rzęs.
Wydzielina, z jakiej tworzone są śpiochy stanowi nieodłączny element uboczny filmu łzowego i kondycji zdrowych oczu. Składa się głównie z wodnistego śluzu, wytwarzanego przez spojówkę oraz substancji oleistej, wydzielanej przez gruczoły łojowe. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oczu pomiędzy mrugnięciami.
W większości przypadków poranna wydzielina zbierająca się w kącikach oczu jest normalna i nie stanowi przejawów stanu chorobowego. Czasami jednak powinna wzbudzić Twoją podejrzliwość, szczególnie kiedy śpiochy mają kolor żółty lub zielony i towarzyszy im:
Jeśli zauważyłeś, że Twoje śpiochy charakteryzują się nietypowym odcieniem lub konsystencją, prawdopodobnie Twoje oczy borykają się z jakimś schorzeniem. Możliwości jest niestety wiele, lecz do grona najczęstszych chorób można zaliczyć:
Do pozostałych chorób oczu, których objawem może być nadmierna wydzielina o nietypowym kolorze i konsystencji należą:
Nie zawsze jednak podejrzanie wyglądające śpiochy muszą być objawem stanu chorobowego. Równie często są efektem:
Jeśli przyczyną zmiany konsystencji i koloru śluzu jest infekcja, lekarz okulista prawdopodobnie zaleci Ci stosowanie antybiotyku, antywirusowych kropli lub maści do oczu.
Wiedz jednak, że istnieje szereg czynności, które wykonywane starannie i regularnie mogą uchronić Cię przed schorzeniami oczu i nieprzyjemną wydzieliną. Oto one:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)
źródła informacji:
źródła zdjęć: