Od którego roku życia można nosić soczewki?

soczewki kontaktowe dla dzieci

Soczewki kontaktowe można nosić już od najmłodszych lat, ponieważ fizycznie oko jest już na tyle rozwinięte. Niekiedy w przypadku poważnych chorób okulistycznych, jak np. zaćma wrodzona, zakłada się je nawet niemowlakom. Mogą służyć jako opatrunek medyczny lub korygować wysokie wady wzroku i różnowzroczność, umożliwiając prawidłowy rozwój widzenia. Wynika to z faktu, że soczewki kontaktowe zapewniają bardziej naturalny obraz widzianych przedmiotów przez co stwarzają lepsze warunki do prawidłowego rozwoju funkcji wzrokowych. W przypadku małych dzieci i niemowlaków to rodzic/opiekun zajmuje się zakładaniem, zdejmowaniem i pielęgnacją soczewek.

 
 
  • Soczewki kontaktowe kojarzą się raczej ze stosowaniem ich przez dorosłych. Mogą być jednak z powodzeniem noszone przez dzieci. Stosuje się je nawet u niemowlaków, u których występują poważne choroby okulistyczne.
  • Za granicę przyjmuje się 8. rok życia. Specjaliści uznają, że ośmioletnie dziecko jest na tyle dojrzałe i świadome oraz opanowało zasady higieny, by poradzić sobie z użytkowaniem soczewek.
  • Decyzję o zastosowaniu soczewek kontaktowych u dziecka trzeba zawsze podjąć po konsultacji ze specjalistą.
  • Soczewki kontaktowe cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków, bo pozwalają korygować nawet dużą wadę wzroku bez zmian w wyglądzie.
 

Niemowlęta w soczewkach kontaktowych

 

Rodzice, których nowo narodzone dziecko cierpi na zaćmę wrodzoną, wysoką wadę wzroku lub różnowzroczność powinni skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje odpowiednią korekcję wzroku np. za pomocą soczewek kontaktowych. W powyższych sytuacjach soczewki mogą posłużyć także jako opatrunek medyczny. Rodzic, który zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien opanować użytkowanie soczewek kontaktowych, aby bezpiecznie aplikować je swojemu podopiecznemu. To w jego kwestii jest także prawidłowa pielęgnacja szkieł i pilnowanie terminu ich wymiany.

Jako soczewki dla dzieci i niemowląt najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone dla wrażliwych oczu. Idealne będą także delikatne płyny pielęgnacyjne i krople do oczu. Komponując taki zestaw można wybrać płyn Eyeye MonoSept lub Opti-Free PureMoist oraz „sztuczne łzy” Eye See Hyaluronate 0,1%. Sprawę doboru szkieł należy natomiast powierzyć okuliście lub optometryście.

 

Soczewki kontaktowe dla dzieci

 

Jeżeli nie ma przesłanek medycznych czy wskazań terapeutycznych do wcześniejszego noszenia soczewek kontaktowych, to za najniższą granicę wieku przyjmuje się wiek 8 lat. Uznaje się, że ośmioletnie dziecko jest na tyle dojrzałe by zrozumieć zasady higieny i pielęgnacji soczewek oraz ryzyko związane z ich nieprzestrzeganiem. Jest to szczególnie ważne ponieważ większość powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych jest wynikiem niewłaściwego ich użytkowania lub nieodpowiedniej pielęgnacji.

 

Soczewki kontaktowe dla nastolatków

 

Szczególnym czasem w życiu człowieka jest wiek nastoletni kiedy to zaczyna przejmować/interesować się swoim wyglądem, który ściśle łączy się z poczuciem własnej wartości. Nastolatek, który nie akceptuje siebie w okularach, wstydzi się je nosić często bywa bardziej nieśmiały, niechętny do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, osiąga słabsze wyniki w szkole. Wiek nastoletni łączy się też ze wzrostem aktywności fizycznej, uprawianiem sportu. W tym przypadku soczewki kontaktowe stają się najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym pełną swobodę ruchów i pozwalającym praktycznie zapomnieć o wadzie wzroku.

 

Jakie soczewki kontaktowe dla dzieci i nastolatków?

 

Oczy najmłodszych należy stopniowo adaptować do noszenia tej metody korekcji wzroku poprzez dobór jednodniowych soczewek kontaktowych. Do przykładowych soczewek tego typu należą:
 

  • Moc: -10,00 do +8,00 D

Delikatne soczewki jednodniowe o wysokich wartościach przepuszczalności tlenu (150 Dk/t) i uwodnienia (47%) - idealne dla początkujących użytkowników, w tym i dzieci.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D

Niewyczuwalne na oku, soczewki jednodniowe, cechujące się gradientem uwodnienia (od 33% w środku soczewki do 100% w miejscu stykania się z korygowanym okiem).

KUPUJĘ
  • Moc: -15,00 do +8,00 D

Soczewki jednodniowe z cechami hydrofilnymi - zwilżenia, nawilżenia i odświeżenia - ze stałym 69% stopniem uwodnienia, utrzymującym się naweto do 16 godzin.

KUPUJĘ
 

Czy dziecko jest gotowe na tą metodę korekcji?

 

Przed podjęciem decyzji o tym czy dane dziecko może nosić soczewki kontaktowe warto odpowiedzieć na pytania:

  • Czy dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne?
  • Czy z łatwością się uczy?
  • Czy regularnie wykonuje swoje obowiązki i samo o nich pamięta?
  • Czy mimo zmęczenia będzie potrafiło zakładać i zdejmować soczewki we właściwy sposób?
  • Czy będzie przestrzegać zaleceń dotyczących trybu noszenia soczewek oraz utrzymywać je w czystości?

Pozytywna odpowiedź na te pytania sugeruje, że można rozważyć taką formę korekcji wady wzroku. Jednak to specjalista na podstawie badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych podejmuje ostateczną decyzję czy jest to dobry moment na rozpoczęcie ich noszenia.

 

Należy pamiętać, że noszenie soczewek kontaktowych, by było w pełni bezpiecznie, wymaga bezwzględnie ich doboru przez specjalistę, przestrzegania terminu wymiany, odpowiedniej pielęgnacji preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularnego kontrolowania oczu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: