Najczęstsze pytania. Moce soczewek vs okularów

moce soczewek kontaktowych

Po udanej aplikacji soczewek kontaktowych Twój specjalista wypisuje Ci kartę z parametrami soczewek, które najlepiej pasują do Twoich oczu, a widzenie w nich jest komfortowe i najlepszej jakości. Karta ta nazywana jest receptą na soczewki kontaktowe i zawiera zapisy dotyczące mocy, średnicy i krzywizny soczewek, które są uniwersalne i rozpoznawane w każdym kraju na całym świecie. Czasem jednak recepta na soczewki kontaktowe jest odmienna od tej na okulary.

 
 
  • Recepta na soczewki kontaktowe może być inna od tej, na okulary korekcyjne. Moc soczewek może być mniejsza lub większa od okularowej.
  • Różnice wynikają z faktu, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do oka, a im dalej od niego, tym minus jest słabszy, a plus w mocy korekcyjnej mocniejszy.
  • Zdarzają się sytuacje, w których na recepcie okularowej pojawia się cylinder, a na soczewkowej nie. Przyczyna jest prosta: w soczewkach cylindry pojawiają się najczęściej dopiero od -0.75 D.
  • Perspektywa kupowania soczewek na podstawie recepty okularowej może kusić. Zdaje się przecież, że zdejmuje to obowiązek ponownej wizyty u lekarza. To jednak zbyt ryzykowne - grozi wyborem niedopasowanej korekcji i nie tylko brakiem poprawy w widzeniu, ale wręcz jego pogorszeniem.
  • Jakie mogą być efekty stosowania źle dobranych okularów lub soczewek? O tym przeczytasz w artykule - Soczewki i okulary ze źle dobranymi parametrami.
 

Czemu moc soczewek kontaktowych może być mniejsza lub większa od tej w okularach?

 

Przy niewielkich mocach zazwyczaj recepty na okulary i recepta na soczewki nie różnią się między sobą. Istotne różnice można jednak zauważyć, gdy moce są większe od ±3.50 Dioptrii. W przypadku krótkowzroczności moce soczewek kontaktowych będą mniejsze niż te w okularach, a w przypadku dalekowzroczności - będą większe. Wynika to z odległości pomiędzy rogówką oka a soczewką okularową. Standardowo wynosi ona 12-15 mm, a im dalej od oka, tym minus jest słabszy, a plus mocniejszy. Gdy soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na rogówce, to różnica wynikająca ze zmiany odległości musi zostać skorygowana przez zmianę mocy.

 

W okularach mam cylinder -0.50, a soczewki kontaktowe mam wypisane bez cylindra. Czy to błąd?

 

Producenci soczewek kontaktowych zazwyczaj zaczynają produkcję soczewek torycznych od mocy -0.75 D. Przy mniejszych mocach cylindra czasem się go pomija, przepisując najlepszą moc sferyczną (tzw. ekwiwalent sferyczny), która zapewnia ostre widzenie. Gdy soczewka dobrze układa się na oku, to razem z łzami wypełnia wszelkie nierówności rogówkowe, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania soczewek torycznych.

Przy okazji warto wspomnieć, że czasem może się zdarzyć sytuacja, iż przepisane soczewki toryczne będą miały cylinder o 0.25 D większy lub mniejszy od tego, co mamy w okularach. Wynika to z dostępności mocy cylindrów u producentów - soczewki toryczne najczęściej produkowane są w mocach cylindra co pół dioptrii. Jednak, podobnie jak przy małych cylindrach, gdy łzy wypełniają przestrzeń pomiędzy powierzchniami oka i soczewki, wyrównują przy okazji moc cylindra - widzenie jest wówczas dobrej jakości.

 

Czy mogę na podstawie mocy okularów kupić soczewki kontaktowe?

 

Jest to bardzo kusząca perspektywa - zmienić okulary na soczewki kontaktowe. A jednak, jak było widać już w poprzednich przykładach, moce z okularów nie muszą odpowiadać mocom soczewek kontaktowych. Co więcej, soczewki charakteryzowane są jeszcze przez inne parametry, takie jak średnica i promień krzywizny. Wybranie odpowiedniej konfiguracji tych parametrów gwarantuje wysoki komfort widzenia i stabilność obrazu - zbyt luźne lub zbyt ciasne soczewki mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie lub powodować podrażnienia, zwiększając ryzyko infekcji oka i utraty wzroku. Dlatego jeśli chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe - zgłoś się do specjalisty, który pomoże Ci wybrać najlepszy rodzaj i parametry soczewek adekwatne do Twoich potrzeb, nauczy Cię zakładać i zdejmować soczewki, powie, jak o nie dbać i na jakie niepokojące objawy warto zwrócić uwagę.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] A. Gasson, J. A. Morris, Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowywania, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
  • [2] T. Grosvenor, Optometria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2011.
 

Udostępnij: