Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty
Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!
Wpisz kod*: Skopiuj kod
*Kod aktywny przez 7 dni.
Po udanej aplikacji soczewek kontaktowych Twój specjalista wypisuje Ci kartę z parametrami soczewek, które najlepiej pasują do Twoich oczu, a widzenie w nich jest komfortowe i najlepszej jakości. Karta ta nazywana jest receptą na soczewki kontaktowe i zawiera zapisy dotyczące mocy, średnicy i krzywizny soczewek, które są uniwersalne i rozpoznawane w każdym kraju na całym świecie. Czasem jednak recepta na soczewki kontaktowe jest odmienna od tej na okulary.
Przy niewielkich mocach zazwyczaj recepty na okulary i recepta na soczewki nie różnią się między sobą. Istotne różnice można jednak zauważyć, gdy moce są większe od ±3.50 Dioptrii. W przypadku krótkowzroczności moce soczewek kontaktowych będą mniejsze niż te w okularach, a w przypadku dalekowzroczności - będą większe. Wynika to z odległości pomiędzy rogówką oka a soczewką okularową. Standardowo wynosi ona 12-15 mm, a im dalej od oka, tym minus jest słabszy, a plus mocniejszy. Gdy soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na rogówce, to różnica wynikająca ze zmiany odległości musi zostać skorygowana przez zmianę mocy.
Producenci soczewek kontaktowych zazwyczaj zaczynają produkcję soczewek torycznych od mocy -0.75 D. Przy mniejszych mocach cylindra czasem się go pomija, przepisując najlepszą moc sferyczną (tzw. ekwiwalent sferyczny), która zapewnia ostre widzenie. Gdy soczewka dobrze układa się na oku, to razem z łzami wypełnia wszelkie nierówności rogówkowe, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania soczewek torycznych.
Przy okazji warto wspomnieć, że czasem może się zdarzyć sytuacja, iż przepisane soczewki toryczne będą miały cylinder o 0.25 D większy lub mniejszy od tego, co mamy w okularach. Wynika to z dostępności mocy cylindrów u producentów - soczewki toryczne najczęściej produkowane są w mocach cylindra co pół dioptrii. Jednak, podobnie jak przy małych cylindrach, gdy łzy wypełniają przestrzeń pomiędzy powierzchniami oka i soczewki, wyrównują przy okazji moc cylindra - widzenie jest wówczas dobrej jakości.
Jest to bardzo kusząca perspektywa - zmienić okulary na soczewki kontaktowe. A jednak, jak było widać już w poprzednich przykładach, moce z okularów nie muszą odpowiadać mocom soczewek kontaktowych. Co więcej, soczewki charakteryzowane są jeszcze przez inne parametry, takie jak średnica i promień krzywizny. Wybranie odpowiedniej konfiguracji tych parametrów gwarantuje wysoki komfort widzenia i stabilność obrazu - zbyt luźne lub zbyt ciasne soczewki mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie lub powodować podrażnienia, zwiększając ryzyko infekcji oka i utraty wzroku. Dlatego jeśli chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe - zgłoś się do specjalisty, który pomoże Ci wybrać najlepszy rodzaj i parametry soczewek adekwatne do Twoich potrzeb, nauczy Cię zakładać i zdejmować soczewki, powie, jak o nie dbać i na jakie niepokojące objawy warto zwrócić uwagę.
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)
źródła informacji: