Czy soczewki można przechowywać w wodzie?

przechowywanie soczewek w płynie

Stosowanie soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowych, miesięcznych) by było w pełni bezpieczne wymaga właściwej pielęgnacji polegającej na czyszczeniu i dezynfekcji po każdorazowym ich zdjęciu oraz odpowiednim przechowywaniu w pojemniku wypełnionym płynem do pielęgnacji.

 
 
  • Prawidłowe przechowywanie soczewek to nie tylko kwestia przetrzymania ich przez kilka godzin, ale także tego, by nie gromadziły zanieczyszczeń i odzyskiwały swoje nawilżenie i elastyczność.
  • Zastosowanie wody lub innego preparatu zamiast dedykowanego płynu pielęgnacyjnego może przynieść bardzo negatywne skutki: uszkodzić soczewki i stworzyć duże zagrożenie dla narządu wzroku, jeśli dojdzie do kontaktu takich soczewek z oczami.
  • Jak należy czyścić soczewki? O tym przeczytasz tutaj - Jak czyścić soczewki kontaktowe?.
 

Zastosowanie płynów pielęgnacyjnych, które mają właściwości dezynfekujące, odkażające i odbiałczające pozwala na:

  • usunięcie odkładających się w czasie noszenia na powierzchni soczewek zanieczyszczeń oraz obecnych w filmie łzowym: białek, lipidów, wapnia,
  • dezynfekcję czyli usunięcie:
    • bakterii (np. Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty, Serratia marcescens - pałeczka krwawa, Pseudomonas aeruginosa - pałeczka ropy błękitnej),
    • grzybów (Fusarium solani, Candidia albicans).
 

Czy można zastąpić płyn do pielęgnacji soczewek innym płynem?

 

Zastąpienie płynu do pielęgnacji soczewek zwykłą wodą lub innym płynem może mieć bardzo negatywne konsekwencje i prowadzić do poważnych powikłań. Obecne w wodzie: chlor, minerały, cząsteczki metali, mikroorganizmy mogą uszkodzić nie tylko soczewki kontaktowe ale i oczy. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba wywodząca się z rodziny pełzaków, która powoduje trudne w leczeniu zapalenie rogówki charakteryzujące się ciężkim przebiegiem, a w wielu przypadkach prowadzące nawet do utraty widzenia.

Jedynie w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach, np. gdy skończy się nam płyn do pielęgnacji, można zastosować sterylną sól fizjologiczną, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgoci soczewki, natomiast nie usunie zgromadzonych na powierzchni soczewki osadów i zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, że żaden inny płyn, jak czysta woda czy sól fizjologiczna z racji tego, że nie posiadają właściwości dezynfekujących, nie są w stanie zastąpić profesjonalnego płynu do pielęgnacji soczewek.

 

Zdarza Ci się zastępować płyn do soczewek innym płynem? Lepiej zdecyduj się na soczewki jednodniowe:

 
  • Moc: -10,00 do +8,00 D

Soczewki jednodniowe o delikatnej strukturze i bardzo wysokich poziomach nawilżenia (47%) oraz przepuszczalności tlenowej (150 Dk/t). To wszystko czyni je bardzo komfortową metodą korekcji krótko- i nadwzroczności.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D

Jedyne soczewki kontaktowe o gradientowym stopniu uwodnienia, wahającym się w przedziale 33-100%, rosnącym od środka do powierzchni. Tak wysokie nawilżenie sprawia, że soczewka jest bardzo dobrze tolerowana przez nasze oczy.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D

Niezwykłe soczewki jednodniowe, w których najwyższej jakości hydrofijne cechy powiązano z najwyższymi poziomem filtrów UV (99% UVB, 96% UVA). Technologia HydraLuxe upodabnia strukturę soczewek do ludzkich łez.

KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: