Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Czy soczewki można przechowywać w wodzie?

przechowywanie soczewek w płynie

Stosowanie soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowych, miesięcznych) by było w pełni bezpieczne wymaga właściwej pielęgnacji polegającej na czyszczeniu i dezynfekcji po każdorazowym ich zdjęciu oraz odpowiednim przechowywaniu w pojemniku wypełnionym płynem do pielęgnacji. Zastosowanie płynów pielęgnacyjnych, które mają właściwości dezynfekujące, odkażające i odbiałczające pozwala na:

  • usunięcie odkładających się w czasie noszenia na powierzchni soczewek zanieczyszczeń oraz obecnych w filmie łzowym: białek, lipidów, wapnia,
  • dezynfekcję czyli usunięcie:
    • bakterii (np. Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty, Serratia marcescens - pałeczka krwawa, Pseudomonas aeruginosa - pałeczka ropy błękitnej),
    • grzybów (Fusarium solani, Candidia albicans).
 

Czy można zastąpić płyn do pielęgnacji soczewek innym płynem?

 

Zastąpienie płynu do pielęgnacji soczewek zwykłą wodą lub innym płynem może mieć bardzo negatywne konsekwencje i prowadzić do poważnych powikłań. Obecne w wodzie: chlor, minerały, cząsteczki metali, mikroorganizmy mogą uszkodzić nie tylko soczewki kontaktowe ale i oczy. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba wywodząca się z rodziny pełzaków, która powoduje trudne w leczeniu zapalenie rogówki charakteryzujące się ciężkim przebiegiem, a w wielu przypadkach prowadzące nawet do utraty widzenia.

Jedynie w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach, np. gdy skończy się nam płyn do pielęgnacji, można zastosować sterylną sól fizjologiczną, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgoci soczewki, natomiast nie usunie zgromadzonych na powierzchni soczewki osadów i zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, że żaden inny płyn, jak czysta woda czy sól fizjologiczna z racji tego, że nie posiadają właściwości dezynfekujących, nie są w stanie zastąpić profesjonalnego płynu do pielęgnacji soczewek.

 

Zdarza Ci się zastępować płyn do soczewek innym płynem? Lepiej zdecyduj się na soczewki jednodniowe:

 

Od: 74.99 zł

Moc: -10,00 do +8,00 D

#bioview Daily 30 szt.

Soczewki jednodniowe o delikatnej strukturze i bardzo wysokich poziomach nawilżenia (47%) oraz przepuszczalności tlenowej (150 Dk/t). To wszystko czyni je bardzo komfortową metodą korekcji krótko- i nadwzroczności.

Od: 97.99 zł

Moc: -12,00 do +6,00 D

Dailies Total 1® 30 szt.

Jedyne soczewki kontaktowe o gradientowym stopniu uwodnienia, wahającym się w przedziale 33-100%, rosnącym od środka do powierzchni. Tak wysokie nawilżenie sprawia, że soczewka jest bardzo dobrze tolerowana przez nasze oczy.

Od: 89.99 zł

Moc: -12,00 do +8,00 D

ACUVUE® OASYS 1-Day 30 szt.

Niezwykłe soczewki jednodniowe, w których najwyższej jakości hydrofijne cechy powiązano z najwyższymi poziomem filtrów UV (99% UVB, 96% UVA). Technologia HydraLuxe upodabnia strukturę soczewek do ludzkich łez.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

  • [1] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?