W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

przechowywanie soczewek - pojemniczki i zestawy podróżne

Soczewki tylko wtedy spełniają swoje zadanie, kiedy nie powodują podrażnień oczu ani dyskomfortu. To z kolei wymaga od Ciebie - świadomego użytkownika odpowiedniej pielęgnacji, w której zawiera się także odpowiedni sposób przechowywania. Gdzie chować soczewki kontaktowe, aby nie utraciły swoich właściwości? Soczewki kontaktowe mogą być przechowywane w dwóch miejscach - podstawowych pojemniczkach do soczewek oraz zestawach podróżnych.

 
 
  • Pojemnik na soczewki zawsze musi być czysty. W tym celu należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Jak to robić? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.
  • Zastanawiasz się, czy soczewki można przechowywać w wodzie? O tym też pisaliśmy w artykule - Czy soczewki można przechowywać w wodzie?.
 

Podstawowe pojemniczki do soczewek - do codziennego użytku

 

Soczewki dwutygodniowe, miesięczne i roczne przeznaczone są do użytkowania w trybie dziennym. To oznacza, że konieczne jest ich zdejmowanie tuż przed snem i umieszczenie w płynie pielęgnującym na co najmniej kilka godzin. Do tego właśnie służą podstawowe pojemniczki - z dwiema przegrodami, oddzielną dla prawej i lewej soczewki oraz wygodnymi zakrętkami.

 

Dobierz pojemniczek na soczewki do swoich potrzeb:

   

Zestawy podróżne - gwarancja odpowiedniego przechowywania soczewek w ekstremalnych warunkach

 

W trakcie podróży szczególnie trudne jest utrzymanie higieny tak wymagających elementów, jakim są soczewki kontaktowe. Tutaj bowiem potrzebne jest coś więcej niż dostęp do bieżącej wody. Chodzi przede wszystkim o sterylność opakowania i jego wysoką trwałość, która zniesie nawet najbardziej nieprzewidywalne i niekomfortowe sytuacje i wykaże dużą odporność na gromadzenie kurzu. I tym charakteryzują się właśnie zestawy podróżne. Często wzbogacone o lusterko i malutką buteleczkę do przechowywania płynu pielęgnacyjnego.

 

Dobierz zestaw podróżny do swoich potrzeb:

   

Jak prawidłowo stosować pojemniczki do soczewek?

 

Kiedy już wybierzesz odpowiedni pojemnik, pojawia się kolejna bardzo ważna kwestia - jego prawidłowe stosowanie. Nie wystarczy bowiem wlać odrobiny płynu do środka i zanurzyć w nim soczewki. Tutaj niezwykle istotne jest regularne, odpowiednie czyszczenie i sterylność.

  1. Zanim dotkniesz soczewek lub pojemnika - umyj ręce!

    Przed dotknięciem soczewek kontaktowych lub jakiejkolwiek części pojemnika, umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem. Czyść dłonie dokładnie, przez co najmniej 2 minuty. Jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj z naturalnego mydła - pozbawionego alergenów, środków zapachowych i nawilżających. Na końcu osusz dłonie, korzystając z ręcznika. Unikaj jednorazowego papieru i chusteczek - wtedy będziesz mieć pewność, że nie przeniesiesz do swoich oczu niebezpiecznych włókien.

  2. Usuń starą zawartość pojemnika

    Odkręć zakrętki, przechyl pojemnik nad umywalką i delikatnie nim potrząśnij. W ten sposób pozbędziesz się starego roztworu i usuniesz dużą ilość wilgoci.

    Uwaga!

    Kiedy widzisz, że w pojemniku znajdują się pozostałości płynu po poprzednim zabiegu, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj go i nie dodawaj do niego nowej porcji roztworu. W ten sposób tylko kilkukrotnie zwiększysz ryzyko infekcji oczu.

  3. Dokładnie oczyść wnętrze pojemnika

    Przy pomocy niestrzępiącej się szmatki lub po prostu wilgotnego i czystego palca dokładnie umyj wnętrze pojemnika. Zwróć szczególną uwagę na ścianki! Aby mieć pewność dokładnego oczyszczenia, poświęć każdemu obszarowi co najmniej 5 sekund.

  4. Wypłucz pojemnik płynem do pielęgnacji soczewek

    Pewność co do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i bakterii zyskasz, płucząc pojemnik oraz elementy jego obudowy roztworem do soczewek. Koniecznie pamiętaj o tym, by oczyścić również spód pojemniczka i korzystaj wyłącznie z płynu poleconego przez lekarza. Zwykły roztwór soli fizjologicznej nie zapewni 100-procentowej sterylności.

    Czy wiesz, że…?

    W jednym z badań stwierdzono, że aż 70% szkieł kontaktowych umieszczonych w niedokładnie oczyszczonym pojemniku zawierało bakterie lub inne niebezpieczne zanieczyszczenia.

  5. Pozwól pojemnikowi wyschnąć

    Kiedy już dokładnie oczyścisz pojemnik na soczewki, odkręć go, umieść na czystej szmatce i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Obudowę możesz umieścić otworem do góry lub dołu - to już zależy od Ciebie. Wielu specjalistów uważa jednak, że lepiej umieścić pojemnik z otworem skierowanym ku dołowi, gdyż wtedy nie zbiera on tak wielu zanieczyszczeń z powietrza, powszechnie spotykanych w łazience.

  6. Napełnij pojemnik płynem pielęgnacyjnym

    Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu pojemnik jest gotowy do użycia. Napełnij go więc nową porcją roztworu pielęgnacyjnego, a następnie umieść w nim parę soczewek.

    Ponadto zwróć uwagę na następujące rzeczy:

    • unikaj kontaktu pojemnika z wodą - ta choć kojarzy się z czystością może być źródłem groźnych dla oczu bakterii i przyczyną Acanthamoeba Keratitis - trudnej w leczeniu choroby.
    • przechowuj pojemnik w odpowiednim miejscu - unikaj wilgotnego środowiska, w którym bakterie mają sprzyjające warunki do rozmnażania. Dodatkowo jeśli pozostawiasz etui w łazience, postaraj się, by leżało ono jak najdalej od toalety.
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] How to Clean a Contact Lens Case - wikiHow
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [3] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
 

Udostępnij: