Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

pływanie w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sport. Jednak w przypadku sportów wodnych jest nieco inaczej. Według wytycznych FDA (Agencja ds. Żywności i Leków), zaleca się by soczewki kontaktowe nie miały styczności z wodą (bez względu na to czy jest to woda z kranu, morska czy basenowa) ponieważ chłoną one obecne w niej wirusy i niebezpieczne mikroorganizmy podobnie jak gąbki chłonące wodę. Szczególnie groźna jest pochodząca z rodziny pełzaków Acanthamoeba wywołująca trudne w leczeniu zapalenie rogówki charakteryzujące się ciężkim przebiegiem (w wielu przypadkach prowadzące nawet do utraty widzenia).

 

Pierwszymi objawami zakażenia jest:

 
  • zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • zamglone widzenie,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • łzawienie,
  • nadwrażliwość na światło.
 

Inne zagrożenia czyhające w wodzie?

Inne obecne w wodzie m.in. bakterie: gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), chlor, minerały, cząsteczki metali, również mogą uszkodzić nie tylko soczewki kontaktowe ale i nasze oczy.

 

W przypadku pływania najlepszym rozwiązaniem dla osób mających wady wzroku jest stosowanie:

 
  • soczewek kontaktowych razem ze szczelnymi goglami do pływania,
  • okularów pływackich z korekcją.

Jeżeli nie ma takiej możliwości dopuszczalnym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek jednodniowych, które zaraz po wyjściu z wody należy zdjąć i wyrzucić, a oczy obficie przepłukać solą fizjologiczną. W innych sytuacjach, gdy soczewka kontaktowa wielokrotnego użytku zostanie przypadkowo spryskana wodą należy ją zdjąć i dokładnie zdezynfekować płynem do pielęgnacji, a oczy przepłukać solą fizjologiczną.

Jeżeli po kontakcie z wodą pojawi się ból, zaczerwienienie oczu to należy zgłosić się do lekarza okulisty.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

  • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [2] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?