Poradnik optometrysty

 
24-09-2018
blefarospazm - kurcz powiek
Jakie są przyczyny kurczu powiek? Czynniki wywołujące kurcz powiek - przeciwdziałanie. Jak leczyć blefarospazm?
 
czytaj więcej
05-09-2018
addycja w soczewkach progresywnych
Akomodacja w oku prezbiopijnym. Jakie wartości przyjmuje addycja w progresywnych soczewkach kontaktowych? Metody jej obliczania.
 
czytaj więcej
20-08-2018
retinopatia barwnikowa
Retinopatia barwnikowa zwana także pigmentową. Przyczyny jej powstawania. Nowoczesne metody leczenia retinopatii barwnikowej. Metoda implantacji Alpha IMS z użyciem mikrochipa krzemowego.
 
czytaj więcej
26-07-2018
anizeikonia nierówny obraz
Na czym polega anizeikonia? Rodzaje anizeikonii - statyczna i dynamiczna. W jaki sposób dochodzi do różnic w obrazie siatkówkowym? Korekcja anizeikonii - soczewki kontaktowe vs okulary.
 
czytaj więcej
09-07-2018
świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków
Utrata wzroku na skutek cukrzycy. Jak działają lecznicze świecące soczewki kontaktowe? O czym informują? Czy mają szansę zastąpić tradycyjne formy leczenia cukrzycy?
 
czytaj więcej
15-06-2018
test do badania widzenia przestrzennego
Jak przebiegają testy do badania widzenia przestrzennego? Co to są test stereoskopowy, Stereo Fly Test, test Langa i test TNO? Jakie są wskazania do ich przeprowadzenia?
 
czytaj więcej
28-05-2018
zez ukryty - skrzydło Maddoxa
Zez ukryty (heteroforia) i jego geneza. Heteroforia a wiek - ezoforia a egzoforia. W jaki sposób wykryć, kompensować oraz badać zez ukryty?
 
czytaj więcej
08-05-2018
akomodacja oka - zmiany
Na czym polega akomodacja? Zmiany zachodzące podczas akomodacji. Jakie są typy dysfunkcji akomodacji? Jak się wylicza jej amplitudę i jakie inne czynniki są ważne w ocenie akomodacji? Korekcja do bliży w zależności od wieku.
 
czytaj więcej
18-04-2018
zapotrzebowanie rogówki w tlenu
Metabolizm i zużycie tlenu przez poszczególne części rogówki. Zapotrzebowanie oka w tlen dla soczewek kontaktowych. Jakie są konsekwencje niedotlenienia rogówki? Zmiany chorobowe w nabłonku, miąższu, śródbłonku i rąbku rogówki.
 
czytaj więcej
03-04-2018
świat trójwymiarowy
Na czym polega mechanizm widzenia obuocznego wraz z ich stopniami? Co to jest horopter? Stereopsja i stereoskopowe postrzeganie głębi. Percepcja odległości przy braku widzenia przestrzennego.
 
czytaj więcej
19-03-2018
badanie w lampie szczelinowej
Etapy badania przy użyciu lampy szczelinowej. W jakim celu się je wykonuje? Diagnostyka urazów, chorób oraz powikłań pochorobowych. Charakterystyka lamp szczelinowych - cechy filtrów oraz przyrządów dodatkowych.
 
czytaj więcej
06-03-2018
dobór soczewek na podstawie okularów
W jaki sposób przelicza się moc dla soczewek kontaktowych i okularów? Moc cylindra dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Jak ważne jest prawidłowe przeliczenie mocy przy dopasowaniu soczewek kontaktowych?
 
czytaj więcej
21-02-2018
cover test - zez jawny
Na czym polega Cover Test i za pomocą jakich 3 metod się go wykonuje? Wykrycie zeza jawnego przy pomocy Cover-uncover test. Etapy testu naprzemiennego zakrywania oczu oraz pryzmatycznego Cover Testu?
 
czytaj więcej
07-02-2018
czy można spać w soczewkach
Wskazania i przeciwwskazania do używania soczewek całodobowych. Ich zalety oraz wady. Jakie warunki powinny spełniać soczewki do noszenia w trybie ciągłym? Jak o nie dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie?
 
czytaj więcej
09-01-2018
soczewki a przeziębienie i grypa
W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych? Noszenie soczewek kontaktowych podczas przeziębienia i grypy. Sztuczne łzy - zalety stosowania. Jakie soczewki podczas zapalenia spojówek?
 
czytaj więcej
15-11-2017
soczewki silikonowo-hydrożelowe
Przewaga soczewek silikonowo-hydrożelowych nad innymi typami soczewek. Różnice między generacjami soczewek silikonowo-hydrożelowych.
 
czytaj więcej
06-11-2017
skąd się biorą łzy
Proces wydzielania, rozprowadzania i odprowadzania łez. Rodzaje gruczołów łzowych z zasadą ich funkcjonowania. Jaki skład posiadają ludzkie łzy? Ciekawostki dotyczące łez.
 
czytaj więcej
30-10-2017
zalety soczewek hydrożelowych
Cechy soczewek hydrożelowych. Czym różnią się soczewki hydrożelowe o niskiej zawartości wody od soczewek hydrożelowych o wysokiej zawartości wody?
 
czytaj więcej
24-10-2017
przechowywanie soczewek w wodzie
Dlaczego nie powinno się używać innych płynów do pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych? Wady czyszczenia soczewek wodą i solą fizjologiczną.
 
czytaj więcej
17-10-2017
soczewki kontaktowe dla dzieci
Soczewki kontaktowe dla najmłodszych, dzieci i nastolatków. Czy dziecko jest gotowe na tą metodę korekcji? Soczewki czy okulary dla nastolatków?
 
czytaj więcej
10-10-2017
przechowywanie soczewek kontaktowych
Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jakie są zalecenia dotyczące ich przechowywania? Jak prawidłowo używać pojemniczek na soczewki?
 
czytaj więcej
03-10-2017
soczewki vs nadwzroczność
Dobór korekcji wzroku w krótkowzroczności, nadwzroczności i nadwzroczności starczej. Kontrolowanie postępującej wady wzroku - dlaczego należy robić to cyklicznie?
 
czytaj więcej
26-09-2017
aplikowanie kropli do oczu
Jak się przygotować do zakraplania oczu? Zasady prawidłowego zakraplania oczu. Jaka jest pojemność worka spojówkowego? Kiedy używać i nie używać kropli do oczu?
 
czytaj więcej
19-09-2017
ile godzin nosić soczewki
Czynniki mające wpływ na czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jak przeciwdziałać dyskomfortowi przy noszeniu soczewek kontaktowych?
 
czytaj więcej
12-09-2017
jakie soczewki dla dalekowidza
Jakie są objawy nadwzroczności? Korekcja nadwzroczności z użyciem soczewek kontaktowych. Czym jest nadwzroczność starcza, jak się objawia i w jaki sposób się ją koryguje?
 
czytaj więcej
04-09-2017
pływanie w soczewkach kontaktowych
Zagrożenia czyhające w wodzie przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Jakie są objawy zakażenia pełzakami Acanthamoeby? Jaka metoda korekcji podczas pływania?
 
czytaj więcej
17-08-2017
zapalenie brzegów powiek
Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane? Jak zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?
 
czytaj więcej
09-08-2017
wpływ leków na narząd wzroku
Możliwe efekty uboczne przy stosowaniu leków sercowo-naczyniowych, przeciwreumatycznych, antybakteryjnych, steroidowych i innych. Po których lekach wzrok może się pogorszyć?
 
czytaj więcej
21-07-2017
zapalenie spojówek - zespół czerwonego oka
Na czym polega zespół czerwonego oka? Jakie są jego przyczyny? Rodzaje zaczerwienia oczu - bakteryjne, wirusowe, alergiczne i chlamydiowe zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Diagnostyka i leczenie.
 
czytaj więcej
13-07-2017
oczopląs - mimowolne ruchy oczu
Rodzaje oczopląsu i przyczyn jego powstania. Jak rozpoznać i leczyć mimowolne, rytmiczne ruchy oczu? Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem.
 
czytaj więcej
06-07-2017
jak czyścić soczewki kontaktowe
Poznajmy najbardziej skuteczne metody czyszczenia soczewek kontaktowych. Na co wtedy uważać? Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek. Dlaczego jest lepsze od płynów z formułą No Rub?
 
czytaj więcej
28-06-2017
choroba zezowa - diagnoza i leczenie
Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia. Jakie są zaburzenia związane z zezem? Na czym polega widzenie obuoczne?
 
czytaj więcej
22-06-2017
krzywizna soczewki kontaktowej
Czym jest krzywizna bazowa soczewki kontaktowej i w jakim celu się ją wyznacza? Czynniki decydujące o prawidłowym ułożeniu soczewki na rogówce z dobrą jakością widzenia.
 
czytaj więcej
14-06-2017
nagła utrata widzenia
Przyczyny przejściowego zniewidzenia i nagłej utraty widzenia. Jak postępować? Konsekwencje dolegliwości mających wpływ na pogorszenie i utratę widzenia - zatoru, odwarstwienia i zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.
 
czytaj więcej
08-06-2017
rodzaje soczewek progresywnych
Co odróżnia progresywne soczewki kontaktowe od innych typów soczewek? Dlaczego ważny jest dobór soczewek progresywnych przez specjalistę? Najbardziej znane rodzaje soczewek progresywnych.
 
czytaj więcej
01-06-2017
nadciśnienie a wzrok
Jakie są choroby cywilizacyjne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzrok? Objawy oczne cukrzycy i nadciśnienia - retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?
 
czytaj więcej
25-05-2017
soczewki kontaktowe dla krótkowidza
Dobór soczewek kontaktowych jako metody korekcji krótkowzroczności, niezależnie od jej stopnia. Jakie są różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi?
 
czytaj więcej
17-05-2017
kondycja oczu a praca w zawodzie
Jak kondycja naszych oczu warunkuje możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie? Wykonywanie zawodów a przeciwwskazania związane z narządem wzroku. Jaki wzrok do obsługi pojazdów i urządzeń?
 
czytaj więcej
11-05-2017
zdejmowanie soczewek kontaktowych
Jak się przygotować do zdejmowania soczewek kontaktowych? Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku. Na czym polega metoda uszczypnięcia?
 
czytaj więcej
04-05-2017
keratometria - autorefraktokeratometr
Na czym polega keratometria? Na jakiej zasadzie działają autorefraktokeratometr, keratoskop i keratometr Javala? Wskazania do wykonania keratometrii.
 
czytaj więcej
24-04-2017
badanie dna oka - wziernik Fisona
Rodzaje krótkowzroczności w zależności od kształtu gałki ocznej i stopnia wady wzroku. Objawy, przyczyny i kontrola krótkowzroczności. Atropina w redukcji krótkowzroczności. Czym jest ortokeratologia i kiedy stosować soczewki ortokeratologiczne?
 
czytaj więcej

Czym jest Poradnik Optometrysty?

Optometrysta to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba go wykonująca zajmuje się badaniem układu wzrokowego człowieka. Przeprowadza badania diagnostyczne w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru zaburzeń oraz zakresu problemów i nieprawidłowości z nim związanych. W przypadku stwierdzenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych - kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Do jego podstawowych zadań należy diagnoza i korygowanie wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.

Publikowane w ramach Poradnika Optometrysty artykuły powstały w oparciu o publikacje naukowe i są realizowane przez specjalistów Szkla.com. Niniejszy poradnik zawiera informacje na temat najczęstszych problemów spotykanych w praktyce optometrycznej, opisuje m. im. schorzenia związane z narządem wzroku, ich diagnostykę i sposoby leczenia.

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?