Poradnik optometrysty

Czy soczewka kontaktowa może utknąć w oku?

Jak poradzić sobie kiedy szkło kontaktowe utknie w oku? Czy można temu zapobiec? Sposób postępowania, gdy soczewka utknęła w środku oka.

Czytaj więcej
czy soczewka może utknąć w oku

Na czym polega fiksacja wzroku?

Kto jest najbardziej narażony na fiksację wzroku? Trening fiksacji wzroku - w jakim celu się go przeprowadza? Przyrządy pomocne w ćwiczeniu ruchów gałek ocznych.

Czytaj więcej
fiksacja wzroku

Na czym polega blefarospazm?

Jakie są przyczyny kurczu powiek? Czynniki wywołujące kurcz powiek - przeciwdziałanie. Jak leczyć blefarospazm?

Czytaj więcej
blefarospazm - kurcz powiek

Addycja w soczewkach kontaktowych

Akomodacja w oku prezbiopijnym. Jakie wartości przyjmuje addycja w progresywnych soczewkach kontaktowych? Metody jej obliczania.

Czytaj więcej
addycja w soczewkach progresywnych

Retinopatia barwnikowa - objawy i leczenie

Retinopatia barwnikowa zwana także pigmentową. Przyczyny jej powstawania. Nowoczesne metody leczenia retinopatii barwnikowej. Metoda implantacji Alpha IMS z użyciem mikrochipa krzemowego.

Czytaj więcej
retinopatia barwnikowa

Anizeikonia - nierówność obrazu zależnie od oka

Na czym polega anizeikonia? Rodzaje anizeikonii - statyczna i dynamiczna. W jaki sposób dochodzi do różnic w obrazie siatkówkowym? Korekcja anizeikonii - soczewki kontaktowe vs okulary.

Czytaj więcej
anizeikonia nierówny obraz

Świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków

Utrata wzroku na skutek cukrzycy. Jak działają lecznicze świecące soczewki kontaktowe? O czym informują? Czy mają szansę zastąpić tradycyjne formy leczenia cukrzycy?

Czytaj więcej
świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków

Testy do badania widzenia przestrzennego

Jak przebiegają testy do badania widzenia przestrzennego? Co to są test stereoskopowy, Stereo Fly Test, test Langa i test TNO? Jakie są wskazania do ich przeprowadzenia?

Czytaj więcej
testy do badania widzenia przestrzennego

Czy powinniśmy obawiać się zeza ukrytego?

Zez ukryty (heteroforia) i jego geneza. Heteroforia a wiek - ezoforia a egzoforia. W jaki sposób wykryć, kompensować oraz badać zez ukryty?

Czytaj więcej
zez ukryty - skrzydło Maddoxa

Co to jest akomodacja oka?

Na czym polega akomodacja? Zmiany zachodzące podczas akomodacji. Jakie są typy dysfunkcji akomodacji? Jak się wylicza jej amplitudę i jakie inne czynniki są ważne w ocenie akomodacji? Korekcja do bliży w zależności od wieku.

Czytaj więcej
akomodacja oka - zmiany

Ile tlenu potrzebuje rogówka?

Metabolizm i zużycie tlenu przez poszczególne części rogówki. Zapotrzebowanie oka w tlen dla soczewek kontaktowych. Jakie są konsekwencje niedotlenienia rogówki? Zmiany chorobowe w nabłonku, miąższu, śródbłonku i rąbku rogówki.

Czytaj więcej
zapotrzebowanie rogówki w tlen

Dlaczego widzimy świat w trójwymiarze?

Na czym polega mechanizm widzenia obuocznego wraz z ich stopniami? Co to jest horopter? Stereopsja i stereoskopowe postrzeganie głębi. Percepcja odległości przy braku widzenia przestrzennego.

Czytaj więcej
świat trójwymiarowy

Badanie w lampie szczelinowej

Etapy badania przy użyciu lampy szczelinowej. W jakim celu się je wykonuje? Diagnostyka urazów, chorób oraz powikłań pochorobowych. Charakterystyka lamp szczelinowych - cechy filtrów oraz przyrządów dodatkowych.

Czytaj więcej
badanie w lampie szczelinowej

Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?

W jaki sposób przelicza się moc dla soczewek kontaktowych i okularów? Moc cylindra dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Jak ważne jest prawidłowe przeliczenie mocy przy dopasowaniu soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
dobór soczewek na podstawie okularów

Na czym polega Cover Test?

Na czym polega Cover Test i za pomocą jakich 3 metod się go wykonuje? Wykrycie zeza jawnego przy pomocy Cover-uncover test. Etapy testu naprzemiennego zakrywania oczu oraz pryzmatycznego Cover Testu.

Czytaj więcej
cover test - zez jawny

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Wskazania i przeciwwskazania do używania soczewek całodobowych. Ich zalety oraz wady. Jakie warunki powinny spełniać soczewki do noszenia w trybie ciągłym? Jak o nie dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie?

Czytaj więcej
czy można spać w soczewkach

Czy soczewki można nosić podczas przeziębienia i chorób oczu?

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych? Noszenie soczewek kontaktowych podczas przeziębienia i grypy. Sztuczne łzy - zalety stosowania. Jakie soczewki podczas zapalenia spojówek?

Czytaj więcej
soczewki a przeziębienie i grypa

Zalety i wady soczewek silikonowo-hydrożelowych

Przewaga soczewek silikonowo-hydrożelowych nad innymi typami soczewek. Różnice między generacjami soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Czytaj więcej
soczewki silikonowo-hydrożelowe

Skąd się biorą łzy i do czego są nam potrzebne?

Proces wydzielania, rozprowadzania i odprowadzania łez. Rodzaje gruczołów łzowych z zasadą ich funkcjonowania. Jaki skład posiadają ludzkie łzy? Ciekawostki dotyczące łez.

Czytaj więcej
skąd się biorą łzy

Zalety i wady soczewek hydrożelowych

Cechy soczewek hydrożelowych. Czym różnią się soczewki hydrożelowe o niskiej zawartości wody od soczewek hydrożelowych o wysokiej zawartości wody?

Czytaj więcej
zalety soczewek hydrożelowych

Czy soczewki kontaktowe można przechowywać w wodzie i innych płynach?

Dlaczego nie powinno się używać innych płynów do pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych? Wady czyszczenia soczewek wodą i solą fizjologiczną.

Czytaj więcej
przechowywanie soczewek w wodzie

Od którego roku życia można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dla najmłodszych, dzieci i nastolatków. Czy dziecko jest gotowe na tą metodę korekcji? Soczewki czy okulary dla nastolatków?

Czytaj więcej
soczewki kontaktowe dla dzieci

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jakie są zalecenia dotyczące ich przechowywania? Jak prawidłowo używać pojemniczek na soczewki?

Czytaj więcej
przechowywanie soczewek kontaktowych

Czy soczewki kontaktowe psują wzrok?

Dobór korekcji wzroku w krótkowzroczności, nadwzroczności i nadwzroczności starczej. Kontrolowanie postępującej wady wzroku - dlaczego należy robić to cyklicznie?

Czytaj więcej
soczewki vs nadwzroczność

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Jak się przygotować do zakraplania oczu? Zasady prawidłowego zakraplania oczu. Jaka jest pojemność worka spojówkowego? Kiedy używać i nie używać kropli do oczu?

Czytaj więcej
aplikowanie kropli do oczu

Przez ile godzin można nosić soczewki kontaktowe?

Czynniki mające wpływ na czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jak przeciwdziałać dyskomfortowi przy noszeniu soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
ile godzin nosić soczewki

Jakie soczewki kontaktowe dla dalekowidza?

Jakie są objawy nadwzroczności? Korekcja nadwzroczności z użyciem soczewek kontaktowych. Czym jest nadwzroczność starcza, jak się objawia i w jaki sposób się ją koryguje?

Czytaj więcej
jakie soczewki dla dalekowidza

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Zagrożenia czyhające w wodzie przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Jakie są objawy zakażenia pełzakami Acanthamoeby? Jaka metoda korekcji podczas pływania?

Czytaj więcej
pływanie w soczewkach kontaktowych

Zapalenie brzegów powiek

Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane? Jak zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?

Czytaj więcej
zapalenie brzegów powiek

Wpływ stosowania leków na narząd wzroku

Możliwe efekty uboczne przy stosowaniu leków sercowo-naczyniowych, przeciwreumatycznych, antybakteryjnych, steroidowych i innych. Po których lekach wzrok może się pogorszyć?

Czytaj więcej
wpływ leków na narząd wzroku

Zespół czerwonego oka

Na czym polega zespół czerwonego oka? Jakie są jego przyczyny? Rodzaje zaczerwienia oczu - bakteryjne, wirusowe, alergiczne i chlamydiowe zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Diagnostyka i leczenie.

Czytaj więcej
zapalenie spojówek - zespół czerwonego oka

Oczopląs - mimowolne ruchy oczu

Rodzaje oczopląsu i przyczyn jego powstania. Jak rozpoznać i leczyć mimowolne, rytmiczne ruchy oczu? Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem.

Czytaj więcej
oczopląs - mimowolne ruchy oczu

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Poznajmy najbardziej skuteczne metody czyszczenia soczewek kontaktowych. Na co wtedy uważać? Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek. Dlaczego jest lepsze od płynów z formułą No Rub?

Czytaj więcej
jak czyścić soczewki kontaktowe

Choroba zezowa - diagnostyka i leczenie

Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia. Jakie są zaburzenia związane z zezem? Na czym polega widzenie obuoczne?

Czytaj więcej
choroba zezowa - diagnoza i leczenie

Co oznacza krzywizna w soczewkach kontaktowych?

Czym jest krzywizna bazowa soczewki kontaktowej i w jakim celu się ją wyznacza? Czynniki decydujące o prawidłowym ułożeniu soczewki na rogówce z dobrą jakością widzenia.

Czytaj więcej
krzywizna soczewki kontaktowej

Nagła utrata widzenia - przyczyny i objawy

Przyczyny przejściowego zniewidzenia i nagłej utraty widzenia. Jak postępować? Konsekwencje dolegliwości mających wpływ na pogorszenie i utratę widzenia - zatoru, odwarstwienia i zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.

Czytaj więcej
nagła utrata widzenia

Co to są soczewki progresywne?

Co odróżnia progresywne soczewki kontaktowe od innych typów soczewek? Dlaczego ważny jest dobór soczewek progresywnych przez specjalistę? Najbardziej znane rodzaje soczewek progresywnych.

Czytaj więcej
rodzaje soczewek progresywnych

Choroby cywilizacyjne a wzrok

Jakie są choroby cywilizacyjne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzrok? Objawy oczne cukrzycy i nadciśnienia - retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?

Czytaj więcej
nadciśnienie a wzrok

Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

Dobór soczewek kontaktowych jako metody korekcji krótkowzroczności, niezależnie od jej stopnia. Jakie są różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi?

Czytaj więcej
soczewki kontaktowe dla krótkowidza

Kondycja oczu a praca w zawodzie

Jak kondycja naszych oczu warunkuje możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie? Wykonywanie zawodów a przeciwwskazania związane z narządem wzroku. Jaki wzrok do obsługi pojazdów i urządzeń?

Czytaj więcej
kondycja oczu a praca w zawodzie

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Jak się przygotować do zdejmowania soczewek kontaktowych? Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku. Na czym polega metoda uszczypnięcia?

Czytaj więcej
zdejmowanie soczewek kontaktowych

Keratometria - pomiar krzywizny rogówki

Na czym polega keratometria? Na jakiej zasadzie działają autorefraktokeratometr, keratoskop i keratometr Javala? Wskazania do wykonania keratometrii.

Czytaj więcej
keratometria - autorefraktokeratometr

Jak zapobiegać postępującej krótkowzroczności?

Rodzaje krótkowzroczności w zależności od kształtu gałki ocznej i stopnia wady wzroku. Objawy, przyczyny i kontrola krótkowzroczności. Atropina w redukcji krótkowzroczności. Czym jest ortokeratologia i kiedy stosować soczewki ortokeratologiczne?

Czytaj więcej
postępująca krótkowzroczność

Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz?

Jak się przygotować do zakładania soczewek kontaktowych? Metoda zakładania soczewek krok po kroku. Soczewki a makijaż - prawidłowa aplikacja soczewek u Pań.

Czytaj więcej
zakładanie soczewek kontaktowych

Badanie dna oka

Oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia - na czym polegają? Co to są funduskamera, trójlustro Goldmanna i wziernik Fisona? Jakie są wskazania do wykonania badania dna oka? Diagnostyka w ocenie dna oka - objawy i możliwe przyczyny. Obrazy prawidłowego dna oka i zmienionego chorobowo.

Czytaj więcej
badanie dna oka - wziernik Fisona

Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?

Metody sprawdzania czy soczewki kontaktowe zakładane są w sposób prawidłowy. W kształcie miseczki czy spodka? Jakie są oznaczenia soczewek?

Czytaj więcej
prawidłowa strona soczewek kontaktowych

Astygmatyzm - Co to jest? Jak go wykryć?

Czym się różni astygmatyzm krótkowzroczny od nadwzrocznego? Wygląd rogówki w astygmatyzmie (niezborności). W jaki sposób własnoręcznie przekonać się, czy mamy astygmatyzm?

Czytaj więcej
bieg promieni w oku astygmatycznym

Zaburzenia widzenia barw

Zasada funkcjonowania czopków i pręcików. Na czym polegają widzenie skotopowe, fotopowe i mezopowe? Zaburzenia widzenia barw - ich rodzaje oraz metody wykrywania. Co to jest anomaloskop?

Czytaj więcej
tablice Ishihary - zaburzenia widzenia barw

Migrena a zaburzenia widzenia

Objawy oczne zależnie od typu migreny. Ubytki w polu widzenia dla migreny z aurą (klasycznej) i migreny bez aury (zwykłej). Czym są klasterowe bóle głowy? Jakie są zaburzenia widzenia w migrenie siatkówkowej i podstawnej?

Czytaj więcej
migrena klasyczna - aura wzrokowa

Podstawowe zasady pielęgnacji soczewek

Pielęgnacja soczewek - instruktaż jak prawidłowo czyścić soczewki przy pomocy płynu pielęgnacyjnego, rodzaje płynów, możliwe infekcje przy niewłaściwym czyszczeniu soczewek. Rady dla kobiet - makijaż a soczewki.

Czytaj więcej
pielęgnacja soczewek

Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy

Objawy oczne w chorobach tarczycy - Gravesa-Basedowa i niedoczynność tarczycy. Jakie są objawy oftalmoplegii i na czym polega retrakcja powiek? Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy.

Czytaj więcej
retrakcja powiek i wytrzeszcz oczu

Jak wykryć nieprawidłowości widzenia u dziecka?

Nieprawidłowości widzenia i badanie narządu wzroku u dzieci. Prawidłowy rozwój narządu wzroku i niepokojące objawy u noworodków i dzieci do 8 roku życia. Vademecum dla rodziców - dzieci z wadami wzroku i zaburzeniami widzenia.

Czytaj więcej
badanie wzroku u dzieci

Konsekwencje noszenia soczewek i okularów ze źle dobranymi parametrami

Nieprawidłowa korekcja wady refrakcji, objawy źle dobranych soczewek. Na czym polega efekt pryzmatyczny i decentracja w korekcji okularowej? Znaczenie modułu sztywności w dopasowaniu soczewek. Czym jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek?

Czytaj więcej
źle dobrane parametry soczewek

10 sposobów jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy w 10 praktycznych poradach. Jak poprawić kondycję oczu i jakość widzenia. Istota badania okulistycznego, dieta i ćwiczenia dla oczu, wzrok w pracy przed komputerem. Czy oczy potrzebują odpoczynku?

Czytaj więcej
jak dbać o oczy

Parametry soczewek kontaktowych

Tajemnicze oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych. Co to są krzywizna bazowa, addycja i oś astygmatyzmu? Jakie parametry są typowe dla soczewek torycznych, a jakie dla progresywnych.

Czytaj więcej
parametry soczewek kontaktowych

Spazm akomodacyjny

Przyczyny, objawy, diagnostyka (m.in przy pomocy testu Wortha) i leczenie spazmu akomodacyjnego. Metody ćwiczenia akomodacji - tablice Harta, flippery, terapia ortoptyczna. Czym jest pseudokrótkowzroczność?

Czytaj więcej
spazm akomodacyjny - tablice Harta

Czy soczewki można nosić po terminie?

Czym jest optymalny tryb użytkowania soczewek kontaktowych i dlaczego nie powinno się przekraczać okresu użytkowania? Ile godzin można nosić soczewki?

Czytaj więcej
ile czasu nosić soczewki

Skąd się biorą wady wzroku?

Wada wzroku (refrakcji) a układ optyczny oka. Rodzaje, objawy i przyczyny krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i presbiopii. Jak rozpoznać wadę wzroku?

Czytaj więcej
astygmatyzm - skąd się biorą wady wzroku

Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Porównanie soczewek kontaktowych i okularów. W jakich sytuacjach lepiej wybrać soczewki, a kiedy okulary? Czynniki decydujące przy wyborze metody korekcji. Co to są różnowzroczność osiowa i różnowzroczność refrakcyjna?

Czytaj więcej
okulary vs soczewki kontaktowe

Presbiopia. Tajemnicza wada wzroku

Presbiopia (starczowzroczność) - stopniowa utraty akomodacji (nastawności oczu). Wada wzroku pojawiająca się u każdego po 40 roku życia. Korekcja, objawy i czynniki przyspieszające powstawanie presbiopii. Czy jest zależna od pozostałych wad wzroku?

Czytaj więcej
presbiopia - korekcja

Jak dobrać soczewki kontaktowe do swoich potrzeb?

Dobór soczewek kontaktowych w zależności od trybu noszenia, pielęgnacji, aktywności użytkownika i innych czynników. Zalety i wady soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych.

Czytaj więcej
jak dobrać soczewki

Badanie pola widzenia

W jakim celu wykonuje się badanie pola widzenia? O czym świadczą ubytki w polu widzenia? Opis perymetrii kinetycznej i statycznej. Na czym polega test Amslera?

Czytaj więcej
badanie pola widzenia

Stożek rogówki - choroba oczu

Stożek rogówki - objawy, diagnoza (keratometria, retinoskopia, topografia rogówki) i leczenie (gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, Cross - linking, leczenie laserowe). Budowa rogówki i klasyfikacja stożka rogówki wg Amslera.

Czytaj więcej
stożek rogówki - choroba oczu

Anizokoria - nierówność źrenic

Przykłady nierówności źrenic - zespół Hornera, źrenica amaurotoniczna i inne. Badania pomocne przy zdiagnozowaniu anizokorii oraz choroby odpowiedzialnej za nią.

Czytaj więcej
anizokoria - nierówność źrenic

Nużeniec - pasożyt brzegu powiek

Objawy, diagnostyka oraz leczenie nużycy wraz z metodami niestandardowymi. Różnice w budowie i objawach między rodzajami nużeńców - ludzkimi i krótkimi.

Czytaj więcej
nużeniec - pasożyt brzegu powiek

Kolorowy zawrót głowy - o soczewkach zmieniających kolor oczu

Jaki barwnik nadaje barwę oczom i o jego wpływie na ostateczny kolor oczu. Cechy osobowości a kolor oczu. Zalety soczewek zmieniających kolor oczu oraz ze wzorami.

Czytaj więcej
kolorowy zawrót głowy - soczewki kolorowe

Zmętnienie ciała szklistego - czym są latające muszki przed oczami?

W jaki sposób powstają zmętnienia ciała szklistego? Jakie są ich rodzaje, czynniki ryzyka oraz metody leczenia? Co to jest witrektomia?

Czytaj więcej
męty w oczach

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - metody pomiaru i leczenia

W jakim celu wykonuje się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego? Co to jest tonometr? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia i o czym świadczą nieprawidłowe wyniki badania?

Czytaj więcej
badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - badanie palpitacyjne

Badanie wzroku - kolejne etapy badania w celu dopasowania soczewek

Jak wygląda badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Jest to kompleksowe badanie wzroku rozszerzone o dopasowanie soczewek.

Czytaj więcej
test muchy badanie wzroku

 

Czym jest Poradnik Optometrysty?

Optometrysta to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba go wykonująca zajmuje się badaniem układu wzrokowego człowieka. Przeprowadza badania diagnostyczne w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru zaburzeń oraz zakresu problemów i nieprawidłowości z nim związanych. W przypadku stwierdzenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych - kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Do jego podstawowych zadań należy diagnoza i korygowanie wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.

Publikowane w ramach Poradnika Optometrysty artykuły powstały w oparciu o publikacje naukowe i są realizowane przez specjalistów Szkla.com. Niniejszy poradnik zawiera informacje na temat najczęstszych problemów spotykanych w praktyce optometrycznej, opisuje m. im. schorzenia związane z narządem wzroku, ich diagnostykę i sposoby leczenia.

Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?