Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Poradnik optometrysty

W trosce o zdrowie

W trosce o zdrowie naszych Klientów i zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19), przypominamy jak ważne jest unikanie dotykania twarzy i oczu. Równocześnie zapewniamy, że odpowiednia higiena w użytkowaniu soczewek kontaktowych zapobiega ich potencjalnemu zanieczyszczeniu i przedostaniu się bakterii do oka. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji:

 1. Dokładnie myj ręce.

  Czyste ręce są podstawą bezpieczeństwa, dlatego nigdy nie zakładaj i nie zdejmuj soczewek bez uprzedniego, dokładnego opłukania, umycia oraz wysuszenia dłoni.

 2. Wymieniaj płyn i pojemnik na soczewki.

  Każdorazowo po wyjęciu soczewek z pojemniczka wylej płyn, a następnie dokładnie umyj pojemnik odpowiednim płynem do dezynfekcji i pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie wkładaj soczewek ponownie do tego samego płynu.

 3. Wymieniaj soczewki systematycznie, zgodnie z terminem ich przydatności.

  Nawet gdy nie czujesz dyskomfortu pamiętaj o regularnej wymianie soczewek. Nigdy nie stosuj soczewek dłużej niż zaleca producent.

   

morsowanie w soczewkach kontaktowych

Czy można morsować w soczewkach kontaktowych?

Morsowanie z zanurzeniem i bez zanurzenia głowy. Jakie soczewki podczas morsowania? Czy można wygodnie korzystać z soczewek zimą? Kiedy soczewki z filtrami UV?

Czytaj więcej
mechanizmy ochronne oczu

Mechanizmy ochronne oczu

Czym jest aparat ochronny oka? Struktura i cechy oczodołu, powiek z rzęsami, brwi, spojówki i narządu łzowego. Jak chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi?

Czytaj więcej
korekcja różnowzroczności

Czym jest różnowzroczność i jak ją korygować?

Jak powstaje, jak często występuje i jak rozpoznać różnowzroczność? Anizometropia a astenopia. Podział różnowzroczności na refrakcyjną i osiową. Soczewki kontaktowe w korekcji różnowzroczności refrakcyjnej.

Czytaj więcej
zespół kociego oka

Czym jest zespół kociego oka?

Przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie zespołu kociego oka. Koci wygląd oczu - jak powstaje? Korekcja wzroku w zespole kociego oka (zespole CES) - zastosowanie korekcyjnych i kosmetycznych soczewek kontaktowych z rysunkiem tęczówki.

Czytaj więcej
moce soczewek kontaktowych

Najczęstsze pytania o soczewki. Moce soczewek vs okularów

Różnice w mocach soczewek kontaktowych i okularów - z czego wynikają? Moc cylindra w okularach vs w soczewkach kontaktowych - korekcja soczewkami sferycznymi i torycznymi. Ryzyko własnoręcznego doboru soczewek kontaktowych na podstawie okularów.

Czytaj więcej
materiał na soczewki kontaktowe

Z jakich materiałów wykonuje się soczewki kontaktowe?

Jakie cechy powinien mieć dobrej jakości materiał na soczewki kontaktowe? Materiały w soczewkach RGP, miękkich, silikonowo-hydrożelowych i hybrydowych. Materiałowa przyszłość soczewek kontaktowych.

Czytaj więcej
oczy w trakcie snu

Jak zachowują się nasze oczy podczas snu?

Fazy snu i ich wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. Wpływ długości snu na zdrowie naszych oczu. Jak długo spać, aby regenerować oczy?

Czytaj więcej
dbanie o soczewki w 5 krokach

Jak dbać o soczewki kontaktowe w 5 krokach

Mycie rąk i zabiegi pielęgnacyjne przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Cechy wielofunkcyjnych i oksydacyjnych płynów pielęgnacyjnych. Jak ważne jest czyszczenie mechaniczne soczewek?

Czytaj więcej
ptoza - opadanie powieki

Opadanie powieki (ptoza) - przyczyny i leczenie

Opadanie górnej powieki - czym jest spowodowane? Przyczyny strukturalne, mięśniowe i wrodzone ptozy. Jakie mają objawy oraz jakie są przyjęte formy leczenia?

Czytaj więcej
rodzaje soczewek kontaktowych

Najczęstsze pytania o soczewki. Soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne

Różnice między soczewkami sferycznymi, torycznymi i multifokalnymi. Korekcja krótko- i nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Dla kogo poszczególne rodzaje soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
soczewki - kontrola i niepokojące objawy

Najczęstsze pytania o soczewki. Częstotliwość kontroli i niepokojące objawy

Jak często powinno się kontrolować wzrok? Niepokojące objawy. Harmonogram wymiany soczewek kontaktowych i płynów. Rutynowe wizyty u użytkowniku soczewek kontaktowych.

Czytaj więcej
soczewki w bagażu podręcznym

Soczewki kontaktowe w bagażu podręcznym

Podróżowanie z soczewkami kontaktowymi i płynami pielęgnacyjnymi. Kiedy lepsze będą soczewki jednodniowe, a kiedy miesięczne? Płyny do soczewek w bagażu podręcznym. Higiena oczu i szkieł kontaktowych w trakcie podróży.

Czytaj więcej
soczewki i okulary ochrona UV

Soczewki kontaktowe chroniące przed promieniami UV

Zasady ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Soczewki kontaktowe z filtrami UV czy okulary przeciwsłoneczne? Kiedy używać je jednocześnie? Dobór najlepszych soczewek - jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych - chroniących przed promieniowaniem UV.

Czytaj więcej
soczewki vs choroba hashimoto

Soczewki kontaktowe, a choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto - objawy i wpływ na film łzowy - występowanie zespołu suchego oka. Soczewki dla osób z chorobą Hashimoto - badanie i dobór przez optometrystę. Dlaczego najlepsze jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe?

Czytaj więcej
soczewki dla sportowców

Soczewki kontaktowe dla sportowców

Jaką formę korekcji wzroku wybrać, uprawiając sport? Wpływ pola i jakości widzenia oraz bezpieczeństwa na dobór korekcji. Jak dobrać soczewki do aktywności fizycznej? Zalety soczewek u osób aktywnych - dlaczego soczewki jednodniowe?

Czytaj więcej
choroby ogólne vs soczewki

Najczęstsze pytania o soczewki. Choroby ogólne

Choroby przeciwwskazaniami i ograniczeniami do noszenia soczewek. Cukrzyca, alergia, zmiany hormonalne i osłabiona odporność i ich wpływ na stosowanie soczewek kontaktowych. Objaw suchego oka w zmianach chorobowych. Jak często zgłaszać się na wizyty kontrolne?

Czytaj więcej
soczewki dla kobiet

Najczęstsze pytania o soczewki. Makijaż i ciąża

Panie pytają - optometrysta odpowiada. Pytania nurtujące kobiety dotyczące soczewek kontaktowych. Makijaż i zmiany hormonalne a soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
dobór koloru soczewek kontaktowych

Jak dobrać idealny kolor soczewek kontaktowych?

Zalety soczewek kolorowych. Dobór soczewek wzmacniających, kryjących i wzorzystych w zależności od okazji i cech fizycznych. Kiedy użyć odmiany koloryzującej, a kiedy wzorzystej? Soczewki kolorowe w zależności od okazji.

Czytaj więcej
pielęgnacja wzroku w biurze

Pielęgnacja wzroku u pracownika biurowego

Jaki jest wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku? Jak dbać o wzrok w biurze oraz w długotrwałej pracy przy komputerze? Istotne informacje o przerwach w trakcie pracy, aplikacjach w trakcie pracy, metodach korekcji wzroku, nawilżaniu oczu i diecie.

Czytaj więcej
utrzymanie nawilżenia soczewek kontaktowych

Jak utrzymać nawilżenie w soczewkach kontaktowych?

Dobierz wysokiej jakości soczewki kontaktowe do przesuszonych oczu. Czynniki prowadzące do powstawania suchego oka. Nawilżone oczy z kroplami do oczu.

Czytaj więcej
vademecum użytkownika soczewek - zakładanie i zdejmowanie

Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych

Jak przygotować się do zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych? Higiena rąk - jak bardzo jest istotna? 4 kroki do czystych rąk. O czym należy pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
nadmierne łzawienie oczu

Nadmierne łzawienie oczu - Przyczyny. Jak leczyć?

Zablokowane (niedrożne) kanały łzawiące i nadprodukcja łez przyczynami nadmiernego łzawienia oczu. Domowe sposoby leczenia w tym krople do oczu dla przesuszonych, nadmiernie łzawiących oczu. Przebieg leczenia specjalistycznego.

Czytaj więcej
soczewki sferyczne czy asferyczne

Soczewki sferyczne czy asferyczne?

Cechy soczewek sferycznych (kulistych). Cechy soczewek asferycznych - z powierzchnią asferyczną wewnętrzną i zewnątrzną. Przykładowe soczewki sferyczne i asferyczne.

Czytaj więcej
historia soczewek kontaktowych

Historia soczewek kontaktowych - jak i kiedy powstały?

Historia powstawania soczewek od fazy koncepcyjnej (Leonardo da Vinci, Kartezjusz), po pierwsze soczewki szklane w 1887 roku, plastikowe w 1940 roku, pierwsze soczewki miękkie w 1971 roku aż po silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe w 2002 roku.

Czytaj więcej
recykling soczewek kontaktowych

Recykling soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe jako zaprzeczenie idei zero waste? Używasz soczewek kontaktowych? Stosuj się do zasad ich segregowania. Zasady postępowania z blistrami, butelkami po płynach pielęgnacyjnych oraz zużytymi pojemniczkami na soczewki.

Czytaj więcej
astenopia - zmęczenie oczu

Czym jest astenopia? Jak unikać zmęczenia oczu?

Jak chronić wzrok podczas pracy przed komputerem? 7 skutecznych sposobów na przeciwdziałanie zmęczeniu oczu. Dowiedz się, że należy korzystać z odpowiedniego oświetlenia, minimalizować blaski i często mrugać.

Czytaj więcej
soczewki o dużych mocach optycznych

Soczewki kontaktowe o dużych mocach optycznych

Zalety soczewek kontaktowych w korekcji bardzo wysokich wad wzroku - krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. W czym są one lepsze od okularów? Jak dobrać ich parametry do własnych potrzeb?

Czytaj więcej
aparaty do badania wzroku

Aparaty do badania wzroku - 18 urządzeń

Jakie aparaty i urządzenia można spotkać w gabinecie okulistycznym i optometrycznym? Cechy foropteru, skiaskopu, pupilometru, refraktometru i innych urządzeń przydatnych w praktyce okulisty i optometrysty.

Czytaj więcej
przechowywanie soczewek kontaktowych

W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Pojemniczki do soczewek czy zestawy podróżne? Kiedy wybrać któreś z prezentowanych rozwiązań? Zasady higieny w posługiwaniu się pojemniczkami do soczewek. Vademecum użytkownika pojemniczków do soczewek kontaktowych.

Czytaj więcej
kosmetyki podrażnienia oczu

Jakich kosmetyków używać, aby nie podrażniać oczu?

Jakie składniki kosmetyków wykazują niekorzystny wpływ na kondycję oczu? Objawy nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Jak postępować, aby unikać podrażnień oczu?

Czytaj więcej
okulista optometrysta optyk

Okulista, optometrysta czy optyk?

Główni specjaliści ochrony wzroku - czym się zajmują okulista, optometrysta, optyk i ortoptystka? Kto pozwoli nam dobrać parametry soczewek kontaktowych? Dlaczego nie warto oszczędzać na wzroku?

Czytaj więcej
sztuczne łzy skład

Zakrapiajmy oczy ... sztucznymi łzami

W jakim celu używa się sztucznych łez? Co zawierają i jakich dodatków unikać? Metyloceluloza, poliwidon, kwas hialuronowy i inne. Z konserwantami czy bez?

Czytaj więcej
osady białkowe na soczewkach

Osady na soczewkach kontaktowych

Osady występujące na powierzchni soczewek - białkowe i tłuszczowe. Czy mogą mieć pozytywny wpływ dla oczu? Czynniki mające wpływ na denaturację białek.

Czytaj więcej
prezbiopia - starczowzroczność

Czym jest prezbiopia i jak ją leczyć?

Jak poprawić wzrok po 35 roku życia? Wyjaśniamy czym są prezbiopia, nadwzroczność starcza i starczowzroczność. Korekcja prezbiopii - okulary czy soczewki?

Czytaj więcej
jak dobrać soczewki progresywne

Jak dobrać soczewki progresywne?

Parametry soczewek progresywnych. Czym jest addycja? Czynniki istotne w doborze soczewek progresywnych. Zalety jednodniowych soczewek progresywnych.

Czytaj więcej
śpiochy w oczach

Czym są śpiochy w naszych oczach?

Niegroźne śpiochy w oczach. Kiedy powinny wzbudzić podejrzliwość? Przyczyny nieprawidłowej wydzieliny z oczu. Jakie są schorzenia związane z nieprawidłową wydzieliną z oczu?

Czytaj więcej
alergie oczu - soczewki kontaktowe

Alergie oczu - Jakie soczewki dla alergików?

Objawy i formy leczenia alergii i jej objawów ocznych. Higiena oczu w alergii. Dlaczego u alergików zalecane są jednodniowe soczewki kontaktowych?

Czytaj więcej
wzrok w ciąży

Jak zmienia się wzrok w czasie ciąży?

Czynniki wpływające na pogorszenie wzroku u ciężarnych. Czy w trakcie ciąży można korzystać z soczewek kontaktowych? Jesteś w ciąży? Wybieraj soczewki jednodniowe.

Czytaj więcej
zespół leniwego oka

Ambliopia - zespół leniwego oka

Jakie są przyczyny i pierwsze symptomy ambliopii? Metody leczenia zespołu leniwego oka - plastry na oko, krople z atropiną, operacja mięśni oka. Jak ważne jest szybkie wykrycie zespołu leniwego oka?

Czytaj więcej
soczewki kontaktowe w zespole suchego oka

Zespół suchego oka - Soczewki dla suchych oczu

Objawy i metody leczenia zespołu suchego oka. Choroby towarzyszące ZSO. Jak zapobiegać problemom z przesychającymi oczami? Wybieramy najlepsze krople do oczu. Jakie soczewki kontaktowe w zespole suchego oka?

Czytaj więcej
skrzydlik na oku

Skrzydlik na oku - diagnoza i leczenie

Czym jest skrzydlik i jak się on objawia? Czynniki prowadzące do jego powstania. Metody diagnozowania skrzydlika na oku. Rola kortykosteroidów w procesie leczenia. Okulary przeciwsłoneczne jako środek zapobiegawczy.

Czytaj więcej
czy soczewka może utknąć w oku

Czy soczewka kontaktowa może utknąć w oku?

Jak poradzić sobie kiedy szkło kontaktowe utknie w oku? Czy można temu zapobiec? Sposób postępowania, gdy soczewka utknęła w środku oka.

Czytaj więcej
fiksacja wzroku

Na czym polega fiksacja wzroku?

Kto jest najbardziej narażony na fiksację wzroku? Trening fiksacji wzroku - w jakim celu się go przeprowadza? Przyrządy pomocne w ćwiczeniu ruchów gałek ocznych.

Czytaj więcej
blefarospazm - kurcz powiek

Na czym polega blefarospazm?

Jakie są przyczyny kurczu powiek? Czynniki wywołujące kurcz powiek - przeciwdziałanie. Jak leczyć blefarospazm?

Czytaj więcej
addycja w soczewkach progresywnych

Addycja w soczewkach kontaktowych

Akomodacja w oku prezbiopijnym. Jakie wartości przyjmuje addycja w progresywnych soczewkach kontaktowych? Metody jej obliczania.

Czytaj więcej
retinopatia barwnikowa

Retinopatia barwnikowa - objawy i leczenie

Retinopatia barwnikowa zwana także pigmentową. Przyczyny jej powstawania. Nowoczesne metody leczenia retinopatii barwnikowej. Metoda implantacji Alpha IMS z użyciem mikrochipa krzemowego.

Czytaj więcej
anizeikonia nierówny obraz

Anizeikonia - nierówność obrazu zależnie od oka

Na czym polega anizeikonia? Rodzaje anizeikonii - statyczna i dynamiczna. W jaki sposób dochodzi do różnic w obrazie siatkówkowym? Korekcja anizeikonii - soczewki kontaktowe vs okulary.

Czytaj więcej
świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków

Świecące soczewki kontaktowe dla diabetyków

Utrata wzroku na skutek cukrzycy. Jak działają lecznicze świecące soczewki kontaktowe? O czym informują? Czy mają szansę zastąpić tradycyjne formy leczenia cukrzycy?

Czytaj więcej
testy do badania widzenia przestrzennego

Testy do badania widzenia przestrzennego

Jak przebiegają testy do badania widzenia przestrzennego? Co to są test stereoskopowy, Stereo Fly Test, test Langa i test TNO? Jakie są wskazania do ich przeprowadzenia?

Czytaj więcej
zez ukryty - skrzydło Maddoxa

Czy powinniśmy obawiać się zeza ukrytego?

Zez ukryty (heteroforia) i jego geneza. Heteroforia a wiek - ezoforia a egzoforia. W jaki sposób wykryć, kompensować oraz badać zez ukryty?

Czytaj więcej
akomodacja oka - zmiany

Co to jest akomodacja oka?

Na czym polega akomodacja? Zmiany zachodzące podczas akomodacji. Jakie są typy dysfunkcji akomodacji? Jak się wylicza jej amplitudę i jakie inne czynniki są ważne w ocenie akomodacji? Korekcja do bliży w zależności od wieku.

Czytaj więcej
zapotrzebowanie rogówki w tlen

Ile tlenu potrzebuje rogówka?

Metabolizm i zużycie tlenu przez poszczególne części rogówki. Zapotrzebowanie oka w tlen dla soczewek kontaktowych. Jakie są konsekwencje niedotlenienia rogówki? Zmiany chorobowe w nabłonku, miąższu, śródbłonku i rąbku rogówki.

Czytaj więcej
świat trójwymiarowy

Dlaczego widzimy świat w trójwymiarze?

Na czym polega mechanizm widzenia obuocznego wraz z ich stopniami? Co to jest horopter? Stereopsja i stereoskopowe postrzeganie głębi. Percepcja odległości przy braku widzenia przestrzennego.

Czytaj więcej
badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej

Etapy badania przy użyciu lampy szczelinowej. W jakim celu się je wykonuje? Diagnostyka urazów, chorób oraz powikłań pochorobowych. Charakterystyka lamp szczelinowych - cechy filtrów oraz przyrządów dodatkowych.

Czytaj więcej
dobór soczewek na podstawie okularów

Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?

W jaki sposób przelicza się moc dla soczewek kontaktowych i okularów? Moc cylindra dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Jak ważne jest prawidłowe przeliczenie mocy przy dopasowaniu soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
cover test - zez jawny

Na czym polega Cover Test?

Na czym polega Cover Test i za pomocą jakich 3 metod się go wykonuje? Wykrycie zeza jawnego przy pomocy Cover-uncover test. Etapy testu naprzemiennego zakrywania oczu oraz pryzmatycznego Cover Testu.

Czytaj więcej
czy można spać w soczewkach

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Wskazania i przeciwwskazania do używania soczewek całodobowych. Ich zalety oraz wady. Jakie warunki powinny spełniać soczewki do noszenia w trybie ciągłym? Jak o nie dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie?

Czytaj więcej
soczewki a przeziębienie i grypa

Czy soczewki można nosić podczas przeziębienia i chorób oczu?

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych? Noszenie soczewek kontaktowych podczas przeziębienia i grypy. Sztuczne łzy - zalety stosowania. Jakie soczewki podczas zapalenia spojówek?

Czytaj więcej
soczewki silikonowo-hydrożelowe

Zalety i wady soczewek silikonowo-hydrożelowych

Przewaga soczewek silikonowo-hydrożelowych nad innymi typami soczewek. Różnice między generacjami soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Czytaj więcej
skąd się biorą łzy

Skąd się biorą łzy i do czego są nam potrzebne?

Proces wydzielania, rozprowadzania i odprowadzania łez. Rodzaje gruczołów łzowych z zasadą ich funkcjonowania. Jaki skład posiadają ludzkie łzy? Ciekawostki dotyczące łez.

Czytaj więcej
zalety soczewek hydrożelowych

Zalety i wady soczewek hydrożelowych

Cechy soczewek hydrożelowych. Czym różnią się soczewki hydrożelowe o niskiej zawartości wody od soczewek hydrożelowych o wysokiej zawartości wody?

Czytaj więcej
przechowywanie soczewek w wodzie

Czy soczewki kontaktowe można przechowywać w wodzie i innych płynach?

Dlaczego nie powinno się używać innych płynów do pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych? Wady czyszczenia soczewek wodą i solą fizjologiczną.

Czytaj więcej
soczewki kontaktowe dla dzieci

Od którego roku życia można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dla najmłodszych, dzieci i nastolatków. Czy dziecko jest gotowe na tą metodę korekcji? Soczewki czy okulary dla nastolatków?

Czytaj więcej
przechowywanie soczewek kontaktowych

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jakie są zalecenia dotyczące ich przechowywania? Jak prawidłowo używać pojemniczek na soczewki?

Czytaj więcej
soczewki vs nadwzroczność

Czy soczewki kontaktowe psują wzrok?

Dobór korekcji wzroku w krótkowzroczności, nadwzroczności i nadwzroczności starczej. Kontrolowanie postępującej wady wzroku - dlaczego należy robić to cyklicznie?

Czytaj więcej
aplikowanie kropli do oczu

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Jak się przygotować do zakraplania oczu? Zasady prawidłowego zakraplania oczu. Jaka jest pojemność worka spojówkowego? Kiedy używać i nie używać kropli do oczu?

Czytaj więcej
ile godzin nosić soczewki

Przez ile godzin można nosić soczewki kontaktowe?

Czynniki mające wpływ na czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jak przeciwdziałać dyskomfortowi przy noszeniu soczewek kontaktowych?

Czytaj więcej
jakie soczewki dla dalekowidza

Jakie soczewki kontaktowe dla dalekowidza?

Jakie są objawy nadwzroczności? Korekcja nadwzroczności z użyciem soczewek kontaktowych. Czym jest nadwzroczność starcza, jak się objawia i w jaki sposób się ją koryguje?

Czytaj więcej
pływanie w soczewkach kontaktowych

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Zagrożenia czyhające w wodzie przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Jakie są objawy zakażenia pełzakami Acanthamoeby? Jaka metoda korekcji podczas pływania?

Czytaj więcej
zapalenie brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek

Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane? Jak zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?

Czytaj więcej
wpływ leków na narząd wzroku

Wpływ stosowania leków na narząd wzroku

Możliwe efekty uboczne przy stosowaniu leków sercowo-naczyniowych, przeciwreumatycznych, antybakteryjnych, steroidowych i innych. Po których lekach wzrok może się pogorszyć?

Czytaj więcej
zapalenie spojówek - zespół czerwonego oka

Zespół czerwonego oka

Na czym polega zespół czerwonego oka? Jakie są jego przyczyny? Rodzaje zaczerwienia oczu - bakteryjne, wirusowe, alergiczne i chlamydiowe zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Diagnostyka i leczenie.

Czytaj więcej
oczopląs - mimowolne ruchy oczu

Oczopląs - mimowolne ruchy oczu

Rodzaje oczopląsu i przyczyn jego powstania. Jak rozpoznać i leczyć mimowolne, rytmiczne ruchy oczu? Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem.

Czytaj więcej
jak czyścić soczewki kontaktowe

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Poznajmy najbardziej skuteczne metody czyszczenia soczewek kontaktowych. Na co wtedy uważać? Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek. Dlaczego jest lepsze od płynów z formułą No Rub?

Czytaj więcej
choroba zezowa - diagnoza i leczenie

Choroba zezowa - diagnostyka i leczenie

Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia. Jakie są zaburzenia związane z zezem? Na czym polega widzenie obuoczne?

Czytaj więcej
krzywizna soczewki kontaktowej

Co oznacza krzywizna w soczewkach kontaktowych?

Czym jest krzywizna bazowa soczewki kontaktowej i w jakim celu się ją wyznacza? Czynniki decydujące o prawidłowym ułożeniu soczewki na rogówce z dobrą jakością widzenia.

Czytaj więcej
nagła utrata widzenia

Nagła utrata widzenia - przyczyny i objawy

Przyczyny przejściowego zniewidzenia i nagłej utraty widzenia. Jak postępować? Konsekwencje dolegliwości mających wpływ na pogorszenie i utratę widzenia - zatoru, odwarstwienia i zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.

Czytaj więcej
rodzaje soczewek progresywnych

Co to są soczewki progresywne?

Co odróżnia progresywne soczewki kontaktowe od innych typów soczewek? Dlaczego ważny jest dobór soczewek progresywnych przez specjalistę? Najbardziej znane rodzaje soczewek progresywnych.

Czytaj więcej
nadciśnienie a wzrok

Choroby cywilizacyjne a wzrok

Jakie są choroby cywilizacyjne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzrok? Objawy oczne cukrzycy i nadciśnienia - retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?

Czytaj więcej
soczewki kontaktowe dla krótkowidza

Jakie soczewki kontaktowe dla krótkowidza?

Dobór soczewek kontaktowych jako metody korekcji krótkowzroczności, niezależnie od jej stopnia. Jakie są różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi?

Czytaj więcej
nadciśnienie a wzrok

Kondycja oczu a praca w zawodzie

Jak kondycja naszych oczu warunkuje możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie? Wykonywanie zawodów a przeciwwskazania związane z narządem wzroku. Jaki wzrok do obsługi pojazdów i urządzeń?

Czytaj więcej
zdejmowanie soczewek kontaktowych

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Jak się przygotować do zdejmowania soczewek kontaktowych? Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku. Na czym polega metoda uszczypnięcia?

Czytaj więcej
keratometria - autorefraktokeratometr

Keratometria - pomiar krzywizny rogówki

Na czym polega keratometria? Na jakiej zasadzie działają autorefraktokeratometr, keratoskop i keratometr Javala? Wskazania do wykonania keratometrii.

Czytaj więcej
postępująca krótkowzroczność

Jak zapobiegać postępującej krótkowzroczności?

Rodzaje krótkowzroczności w zależności od kształtu gałki ocznej i stopnia wady wzroku. Objawy, przyczyny i jej kontrola. Atropina w redukcji krótkowzroczności. Czym jest ortokeratologia i kiedy stosować soczewki ortokeratologiczne?

Czytaj więcej
zakładanie soczewek kontaktowych

Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz?

Jak się przygotować do zakładania soczewek kontaktowych? Metoda zakładania soczewek krok po kroku. Soczewki a makijaż - prawidłowa aplikacja soczewek u Pań.

Czytaj więcej
badanie dna oka - wziernik Fisona

Badanie dna oka

Oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia - na czym polegają? Co to są funduskamera, trójlustro Goldmanna i wziernik Fisona? Jakie są wskazania do wykonania badania dna oka? Diagnostyka w ocenie dna oka - objawy i możliwe przyczyny. Obrazy prawidłowego dna oka i zmienionego chorobowo.

Czytaj więcej
prawidłowa strona soczewek kontaktowych

Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?

Metody sprawdzania czy soczewki kontaktowe zakładane są w sposób prawidłowy. W kształcie miseczki czy spodka? Jakie są oznaczenia soczewek?

Czytaj więcej
bieg promieni w oku astygmatycznym

Astygmatyzm - Co to jest? Jak go wykryć?

Czym się różni astygmatyzm krótkowzroczny od nadwzrocznego? Wygląd rogówki w astygmatyzmie (niezborności). W jaki sposób własnoręcznie przekonać się, czy mamy astygmatyzm?

Czytaj więcej
tablice Ishihary - zaburzenia widzenia barw

Zaburzenia widzenia barw

Zasada funkcjonowania czopków i pręcików. Na czym polegają widzenie skotopowe, fotopowe i mezopowe? Zaburzenia widzenia barw - ich rodzaje oraz metody wykrywania. Co to jest anomaloskop?

Czytaj więcej
migrena klasyczna - aura wzrokowa

Migrena a zaburzenia widzenia

Objawy oczne zależnie od typu migreny. Ubytki w polu widzenia dla migreny z aurą (klasycznej) i migreny bez aury (zwykłej). Czym są klasterowe bóle głowy? Jakie są zaburzenia widzenia w migrenie siatkówkowej i podstawnej?

Czytaj więcej
pielęgnacja soczewek

Podstawowe zasady pielęgnacji soczewek

Pielęgnacja soczewek - instruktaż jak prawidłowo czyścić soczewki przy pomocy płynu pielęgnacyjnego, rodzaje płynów, możliwe infekcje przy niewłaściwym czyszczeniu soczewek. Rady dla kobiet - makijaż a soczewki.

Czytaj więcej
retrakcja powiek i wytrzeszcz oczu

Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy

Objawy oczne w chorobach tarczycy - Gravesa-Basedowa i niedoczynność tarczycy. Jakie są objawy oftalmoplegii i na czym polega retrakcja powiek? Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy.

Czytaj więcej
badanie wzroku u dzieci

Jak wykryć nieprawidłowości widzenia u dziecka?

Nieprawidłowości widzenia i badanie narządu wzroku u dzieci. Prawidłowy rozwój narządu wzroku i niepokojące objawy u noworodków i dzieci do 8 roku życia. Vademecum dla rodziców - dzieci z wadami wzroku i zaburzeniami widzenia.

Czytaj więcej
źle dobrane parametry soczewek

Konsekwencje noszenia soczewek i okularów ze źle dobranymi parametrami

Nieprawidłowa korekcja wady refrakcji, objawy źle dobranych soczewek. Na czym polega efekt pryzmatyczny i decentracja w korekcji okularowej? Znaczenie modułu sztywności w dopasowaniu soczewek. Czym jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek?

Czytaj więcej
jak dbać o oczy

10 sposobów jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy w 10 praktycznych poradach. Jak poprawić kondycję oczu i jakość widzenia. Istota badania okulistycznego, dieta i ćwiczenia dla oczu, wzrok w pracy przed komputerem. Czy oczy potrzebują odpoczynku?

Czytaj więcej
parametry soczewek kontaktowych

Parametry soczewek kontaktowych

Tajemnicze oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych. Co to są krzywizna bazowa, addycja i oś astygmatyzmu? Jakie parametry są typowe dla soczewek torycznych, a jakie dla progresywnych.

Czytaj więcej
spazm akomodacyjny - tablice Harta

Spazm akomodacyjny

Przyczyny, objawy, diagnostyka (m.in przy pomocy testu Wortha) i leczenie spazmu akomodacyjnego. Metody ćwiczenia akomodacji - tablice Harta, flippery, terapia ortoptyczna. Czym jest pseudokrótkowzroczność?

Czytaj więcej
ile czasu nosić soczewki

Czy soczewki można nosić po terminie?

Czym jest optymalny tryb użytkowania soczewek kontaktowych i dlaczego nie powinno się przekraczać okresu użytkowania? Ile godzin można nosić soczewki?

Czytaj więcej
astygmatyzm - skąd się biorą wady wzroku

Skąd się biorą wady wzroku?

Wada wzroku (refrakcji) a układ optyczny oka. Rodzaje, objawy i przyczyny krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i presbiopii. Jak rozpoznać wadę wzroku?

Czytaj więcej
okulary vs soczewki kontaktowe

Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Porównanie soczewek kontaktowych i okularów. W jakich sytuacjach lepiej wybrać soczewki, a kiedy okulary? Czynniki decydujące przy wyborze metody korekcji. Co to są różnowzroczność osiowa i różnowzroczność refrakcyjna?

Czytaj więcej
presbiopia - korekcja

Presbiopia. Tajemnicza wada wzroku

Presbiopia (starczowzroczność) - stopniowa utraty akomodacji (nastawności oczu). Wada wzroku pojawiająca się u każdego po 40 roku życia. Korekcja, objawy i czynniki przyspieszające powstawanie presbiopii. Czy jest zależna od pozostałych wad wzroku?

Czytaj więcej
badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia

W jakim celu wykonuje się badanie pola widzenia? O czym świadczą ubytki w polu widzenia? Opis perymetrii kinetycznej i statycznej. Na czym polega test Amslera?

Czytaj więcej
stożek rogówki - choroba oczu

Stożek rogówki - choroba oczu

Stożek rogówki - objawy, diagnoza (keratometria, retinoskopia, topografia rogówki) i leczenie (gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, Cross - linking, leczenie laserowe). Budowa rogówki i klasyfikacja stożka rogówki wg Amslera.

Czytaj więcej
anizokoria - nierówność źrenic

Anizokoria - nierówność źrenic

Przykłady nierówności źrenic - zespół Hornera, źrenica amaurotoniczna i inne. Badania pomocne przy zdiagnozowaniu anizokorii oraz choroby odpowiedzialnej za nią.

Czytaj więcej
nużeniec - pasożyt brzegu powiek

Nużeniec - pasożyt brzegu powiek

Objawy, diagnostyka oraz leczenie nużycy wraz z metodami niestandardowymi. Różnice w budowie i objawach między rodzajami nużeńców - ludzkimi i krótkimi.

Czytaj więcej
kolorowy zawrót głowy - soczewki kolorowe

Kolorowy zawrót głowy - o soczewkach zmieniających kolor oczu

Jaki barwnik nadaje barwę oczom i o jego wpływie na ostateczny kolor oczu. Cechy osobowości a kolor oczu. Zalety soczewek zmieniających kolor oczu oraz ze wzorami.

Czytaj więcej
męty w oczach

Zmętnienie ciała szklistego - czym są latające muszki przed oczami?

W jaki sposób powstają zmętnienia ciała szklistego? Jakie są ich rodzaje, czynniki ryzyka oraz metody leczenia? Co to jest witrektomia?

Czytaj więcej
palpitacyjne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - metody pomiaru i leczenia

W jakim celu wykonuje się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego? Co to jest tonometr? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia i o czym świadczą nieprawidłowe wyniki badania?

Czytaj więcej
test muchy badanie wzroku

Badanie wzroku - kolejne etapy badania w celu dopasowania soczewek

Jak wygląda badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Jest to kompleksowe badanie wzroku rozszerzone o dopasowanie soczewek.

Czytaj więcej

 

Czym jest Poradnik Optometrysty?

Optometrysta to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba go wykonująca zajmuje się badaniem układu wzrokowego człowieka. Przeprowadza badania diagnostyczne w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru zaburzeń oraz zakresu problemów i nieprawidłowości z nim związanych. W przypadku stwierdzenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych - kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Do jego podstawowych zadań należy diagnoza i korygowanie wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.

Publikowane w ramach Poradnika Optometrysty artykuły powstały w oparciu o publikacje naukowe i są realizowane przez specjalistów Szkla.com. Niniejszy poradnik zawiera informacje na temat najczęstszych problemów spotykanych w praktyce optometrycznej, opisuje m. im. schorzenia związane z narządem wzroku, ich diagnostykę i sposoby leczenia.

Nie masz czasu na wertowanie całych atykułów i/lub szukasz kompleksowego zbioru informacji o funkcjonowaniu narządu wzroku? Zapoznaj się z naszym Słowniczkiem Pojęć Optycznych. Znajdziesz w nim nie tylko informacje o soczewkach kontaktowych, ale także wszystko co dotyczy wzroku - budowy i funkcjonowania narządu wzroku, a także wadach, chorobach i dolegliwościach oczu:

Zapoznaj się także z naszym FAQ, prezentującymi odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wad wzroku, a także soczewek kontaktowych. Dowiesz się z niego, jakie są podstawowe rodzaje soczewek, poznasz ich zalety oraz przekonasz się, ja prawidłowo je używać. Odpowiedzi na zamieszczone tam pytania udzielił doświadczony zespół Optometrystów Szkla.com:

Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?