Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty
Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!
Wpisz kod*: Skopiuj kod
*Kod aktywny przez 7 dni.
W trosce o zdrowie naszych Klientów i zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19), przypominamy jak ważne jest unikanie dotykania twarzy i oczu. Równocześnie zapewniamy, że odpowiednia higiena w użytkowaniu soczewek kontaktowych zapobiega ich potencjalnemu zanieczyszczeniu i przedostaniu się bakterii do oka. Wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji:
Czyste ręce są podstawą bezpieczeństwa, dlatego nigdy nie zakładaj i nie zdejmuj soczewek bez uprzedniego, dokładnego opłukania, umycia oraz wysuszenia dłoni.
Każdorazowo po wyjęciu soczewek z pojemniczka wylej płyn, a następnie dokładnie umyj pojemnik odpowiednim płynem do dezynfekcji i pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie wkładaj soczewek ponownie do tego samego płynu.
Nawet gdy nie czujesz dyskomfortu pamiętaj o regularnej wymianie soczewek. Nigdy nie stosuj soczewek dłużej niż zaleca producent.
Morsowanie z zanurzeniem i bez zanurzenia głowy. Jakie soczewki podczas morsowania? Czy można wygodnie korzystać z soczewek zimą? Kiedy soczewki z filtrami UV?
Czytaj więcejCzym jest aparat ochronny oka? Struktura i cechy oczodołu, powiek z rzęsami, brwi, spojówki i narządu łzowego. Jak chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi?
Czytaj więcejJak powstaje, jak często występuje i jak rozpoznać różnowzroczność? Anizometropia a astenopia. Podział różnowzroczności na refrakcyjną i osiową. Soczewki kontaktowe w korekcji różnowzroczności refrakcyjnej.
Czytaj więcejPrzyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie zespołu kociego oka. Koci wygląd oczu - jak powstaje? Korekcja wzroku w zespole kociego oka (zespole CES) - zastosowanie korekcyjnych i kosmetycznych soczewek kontaktowych z rysunkiem tęczówki.
Czytaj więcejRóżnice w mocach soczewek kontaktowych i okularów - z czego wynikają? Moc cylindra w okularach vs w soczewkach kontaktowych - korekcja soczewkami sferycznymi i torycznymi. Ryzyko własnoręcznego doboru soczewek kontaktowych na podstawie okularów.
Czytaj więcejJakie cechy powinien mieć dobrej jakości materiał na soczewki kontaktowe? Materiały w soczewkach RGP, miękkich, silikonowo-hydrożelowych i hybrydowych. Materiałowa przyszłość soczewek kontaktowych.
Czytaj więcejFazy snu i ich wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. Wpływ długości snu na zdrowie naszych oczu. Jak długo spać, aby regenerować oczy?
Czytaj więcejMycie rąk i zabiegi pielęgnacyjne przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Cechy wielofunkcyjnych i oksydacyjnych płynów pielęgnacyjnych. Jak ważne jest czyszczenie mechaniczne soczewek?
Czytaj więcejOpadanie górnej powieki - czym jest spowodowane? Przyczyny strukturalne, mięśniowe i wrodzone ptozy. Jakie mają objawy oraz jakie są przyjęte formy leczenia?
Czytaj więcejRóżnice między soczewkami sferycznymi, torycznymi i multifokalnymi. Korekcja krótko- i nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Dla kogo poszczególne rodzaje soczewek kontaktowych?
Czytaj więcejJak często powinno się kontrolować wzrok? Niepokojące objawy. Harmonogram wymiany soczewek kontaktowych i płynów. Rutynowe wizyty u użytkowniku soczewek kontaktowych.
Czytaj więcejPodróżowanie z soczewkami kontaktowymi i płynami pielęgnacyjnymi. Kiedy lepsze będą soczewki jednodniowe, a kiedy miesięczne? Płyny do soczewek w bagażu podręcznym. Higiena oczu i szkieł kontaktowych w trakcie podróży.
Czytaj więcejZasady ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Soczewki kontaktowe z filtrami UV czy okulary przeciwsłoneczne? Kiedy używać je jednocześnie? Dobór najlepszych soczewek - jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych - chroniących przed promieniowaniem UV.
Czytaj więcejChoroba Hashimoto - objawy i wpływ na film łzowy - występowanie zespołu suchego oka. Soczewki dla osób z chorobą Hashimoto - badanie i dobór przez optometrystę. Dlaczego najlepsze jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe?
Czytaj więcejJaką formę korekcji wzroku wybrać, uprawiając sport? Wpływ pola i jakości widzenia oraz bezpieczeństwa na dobór korekcji. Jak dobrać soczewki do aktywności fizycznej? Zalety soczewek u osób aktywnych - dlaczego soczewki jednodniowe?
Czytaj więcejChoroby przeciwwskazaniami i ograniczeniami do noszenia soczewek. Cukrzyca, alergia, zmiany hormonalne i osłabiona odporność i ich wpływ na stosowanie soczewek kontaktowych. Objaw suchego oka w zmianach chorobowych. Jak często zgłaszać się na wizyty kontrolne?
Czytaj więcejPanie pytają - optometrysta odpowiada. Pytania nurtujące kobiety dotyczące soczewek kontaktowych. Makijaż i zmiany hormonalne a soczewki kontaktowe.
Czytaj więcejZalety soczewek kolorowych. Dobór soczewek wzmacniających, kryjących i wzorzystych w zależności od okazji i cech fizycznych. Kiedy użyć odmiany koloryzującej, a kiedy wzorzystej? Soczewki kolorowe w zależności od okazji.
Czytaj więcejJaki jest wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku? Jak dbać o wzrok w biurze oraz w długotrwałej pracy przy komputerze? Istotne informacje o przerwach w trakcie pracy, aplikacjach w trakcie pracy, metodach korekcji wzroku, nawilżaniu oczu i diecie.
Czytaj więcejDobierz wysokiej jakości soczewki kontaktowe do przesuszonych oczu. Czynniki prowadzące do powstawania suchego oka. Nawilżone oczy z kroplami do oczu.
Czytaj więcejJak przygotować się do zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych? Higiena rąk - jak bardzo jest istotna? 4 kroki do czystych rąk. O czym należy pamiętać przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych?
Czytaj więcejZablokowane (niedrożne) kanały łzawiące i nadprodukcja łez przyczynami nadmiernego łzawienia oczu. Domowe sposoby leczenia w tym krople do oczu dla przesuszonych, nadmiernie łzawiących oczu. Przebieg leczenia specjalistycznego.
Czytaj więcejCechy soczewek sferycznych (kulistych). Cechy soczewek asferycznych - z powierzchnią asferyczną wewnętrzną i zewnątrzną. Przykładowe soczewki sferyczne i asferyczne.
Czytaj więcejHistoria powstawania soczewek od fazy koncepcyjnej (Leonardo da Vinci, Kartezjusz), po pierwsze soczewki szklane w 1887 roku, plastikowe w 1940 roku, pierwsze soczewki miękkie w 1971 roku aż po silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe w 2002 roku.
Czytaj więcejSoczewki kontaktowe jako zaprzeczenie idei zero waste? Używasz soczewek kontaktowych? Stosuj się do zasad ich segregowania. Zasady postępowania z blistrami, butelkami po płynach pielęgnacyjnych oraz zużytymi pojemniczkami na soczewki.
Czytaj więcejJak chronić wzrok podczas pracy przed komputerem? 7 skutecznych sposobów na przeciwdziałanie zmęczeniu oczu. Dowiedz się, że należy korzystać z odpowiedniego oświetlenia, minimalizować blaski i często mrugać.
Czytaj więcejZalety soczewek kontaktowych w korekcji bardzo wysokich wad wzroku - krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. W czym są one lepsze od okularów? Jak dobrać ich parametry do własnych potrzeb?
Czytaj więcejJakie aparaty i urządzenia można spotkać w gabinecie okulistycznym i optometrycznym? Cechy foropteru, skiaskopu, pupilometru, refraktometru i innych urządzeń przydatnych w praktyce okulisty i optometrysty.
Czytaj więcejPojemniczki do soczewek czy zestawy podróżne? Kiedy wybrać któreś z prezentowanych rozwiązań? Zasady higieny w posługiwaniu się pojemniczkami do soczewek. Vademecum użytkownika pojemniczków do soczewek kontaktowych.
Czytaj więcejJakie składniki kosmetyków wykazują niekorzystny wpływ na kondycję oczu? Objawy nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Jak postępować, aby unikać podrażnień oczu?
Czytaj więcejGłówni specjaliści ochrony wzroku - czym się zajmują okulista, optometrysta, optyk i ortoptystka? Kto pozwoli nam dobrać parametry soczewek kontaktowych? Dlaczego nie warto oszczędzać na wzroku?
Czytaj więcejW jakim celu używa się sztucznych łez? Co zawierają i jakich dodatków unikać? Metyloceluloza, poliwidon, kwas hialuronowy i inne. Z konserwantami czy bez?
Czytaj więcejOsady występujące na powierzchni soczewek - białkowe i tłuszczowe. Czy mogą mieć pozytywny wpływ dla oczu? Czynniki mające wpływ na denaturację białek.
Czytaj więcejJak poprawić wzrok po 35 roku życia? Wyjaśniamy czym są prezbiopia, nadwzroczność starcza i starczowzroczność. Korekcja prezbiopii - okulary czy soczewki?
Czytaj więcejParametry soczewek progresywnych. Czym jest addycja? Czynniki istotne w doborze soczewek progresywnych. Zalety jednodniowych soczewek progresywnych.
Czytaj więcejNiegroźne śpiochy w oczach. Kiedy powinny wzbudzić podejrzliwość? Przyczyny nieprawidłowej wydzieliny z oczu. Jakie są schorzenia związane z nieprawidłową wydzieliną z oczu?
Czytaj więcejObjawy i formy leczenia alergii i jej objawów ocznych. Higiena oczu w alergii. Dlaczego u alergików zalecane są jednodniowe soczewki kontaktowych?
Czytaj więcejCzynniki wpływające na pogorszenie wzroku u ciężarnych. Czy w trakcie ciąży można korzystać z soczewek kontaktowych? Jesteś w ciąży? Wybieraj soczewki jednodniowe.
Czytaj więcejJakie są przyczyny i pierwsze symptomy ambliopii? Metody leczenia zespołu leniwego oka - plastry na oko, krople z atropiną, operacja mięśni oka. Jak ważne jest szybkie wykrycie zespołu leniwego oka?
Czytaj więcejObjawy i metody leczenia zespołu suchego oka. Choroby towarzyszące ZSO. Jak zapobiegać problemom z przesychającymi oczami? Wybieramy najlepsze krople do oczu. Jakie soczewki kontaktowe w zespole suchego oka?
Czytaj więcejCzym jest skrzydlik i jak się on objawia? Czynniki prowadzące do jego powstania. Metody diagnozowania skrzydlika na oku. Rola kortykosteroidów w procesie leczenia. Okulary przeciwsłoneczne jako środek zapobiegawczy.
Czytaj więcejJak poradzić sobie kiedy szkło kontaktowe utknie w oku? Czy można temu zapobiec? Sposób postępowania, gdy soczewka utknęła w środku oka.
Czytaj więcejKto jest najbardziej narażony na fiksację wzroku? Trening fiksacji wzroku - w jakim celu się go przeprowadza? Przyrządy pomocne w ćwiczeniu ruchów gałek ocznych.
Czytaj więcejJakie są przyczyny kurczu powiek? Czynniki wywołujące kurcz powiek - przeciwdziałanie. Jak leczyć blefarospazm?
Czytaj więcejAkomodacja w oku prezbiopijnym. Jakie wartości przyjmuje addycja w progresywnych soczewkach kontaktowych? Metody jej obliczania.
Czytaj więcejRetinopatia barwnikowa zwana także pigmentową. Przyczyny jej powstawania. Nowoczesne metody leczenia retinopatii barwnikowej. Metoda implantacji Alpha IMS z użyciem mikrochipa krzemowego.
Czytaj więcejNa czym polega anizeikonia? Rodzaje anizeikonii - statyczna i dynamiczna. W jaki sposób dochodzi do różnic w obrazie siatkówkowym? Korekcja anizeikonii - soczewki kontaktowe vs okulary.
Czytaj więcejUtrata wzroku na skutek cukrzycy. Jak działają lecznicze świecące soczewki kontaktowe? O czym informują? Czy mają szansę zastąpić tradycyjne formy leczenia cukrzycy?
Czytaj więcejJak przebiegają testy do badania widzenia przestrzennego? Co to są test stereoskopowy, Stereo Fly Test, test Langa i test TNO? Jakie są wskazania do ich przeprowadzenia?
Czytaj więcejZez ukryty (heteroforia) i jego geneza. Heteroforia a wiek - ezoforia a egzoforia. W jaki sposób wykryć, kompensować oraz badać zez ukryty?
Czytaj więcejNa czym polega akomodacja? Zmiany zachodzące podczas akomodacji. Jakie są typy dysfunkcji akomodacji? Jak się wylicza jej amplitudę i jakie inne czynniki są ważne w ocenie akomodacji? Korekcja do bliży w zależności od wieku.
Czytaj więcejMetabolizm i zużycie tlenu przez poszczególne części rogówki. Zapotrzebowanie oka w tlen dla soczewek kontaktowych. Jakie są konsekwencje niedotlenienia rogówki? Zmiany chorobowe w nabłonku, miąższu, śródbłonku i rąbku rogówki.
Czytaj więcejNa czym polega mechanizm widzenia obuocznego wraz z ich stopniami? Co to jest horopter? Stereopsja i stereoskopowe postrzeganie głębi. Percepcja odległości przy braku widzenia przestrzennego.
Czytaj więcejEtapy badania przy użyciu lampy szczelinowej. W jakim celu się je wykonuje? Diagnostyka urazów, chorób oraz powikłań pochorobowych. Charakterystyka lamp szczelinowych - cechy filtrów oraz przyrządów dodatkowych.
Czytaj więcejW jaki sposób przelicza się moc dla soczewek kontaktowych i okularów? Moc cylindra dla okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Jak ważne jest prawidłowe przeliczenie mocy przy dopasowaniu soczewek kontaktowych?
Czytaj więcejNa czym polega Cover Test i za pomocą jakich 3 metod się go wykonuje? Wykrycie zeza jawnego przy pomocy Cover-uncover test. Etapy testu naprzemiennego zakrywania oczu oraz pryzmatycznego Cover Testu.
Czytaj więcejWskazania i przeciwwskazania do używania soczewek całodobowych. Ich zalety oraz wady. Jakie warunki powinny spełniać soczewki do noszenia w trybie ciągłym? Jak o nie dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie?
Czytaj więcejW jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych? Noszenie soczewek kontaktowych podczas przeziębienia i grypy. Sztuczne łzy - zalety stosowania. Jakie soczewki podczas zapalenia spojówek?
Czytaj więcejPrzewaga soczewek silikonowo-hydrożelowych nad innymi typami soczewek. Różnice między generacjami soczewek silikonowo-hydrożelowych.
Czytaj więcejProces wydzielania, rozprowadzania i odprowadzania łez. Rodzaje gruczołów łzowych z zasadą ich funkcjonowania. Jaki skład posiadają ludzkie łzy? Ciekawostki dotyczące łez.
Czytaj więcejCechy soczewek hydrożelowych. Czym różnią się soczewki hydrożelowe o niskiej zawartości wody od soczewek hydrożelowych o wysokiej zawartości wody?
Czytaj więcejDlaczego nie powinno się używać innych płynów do pielęgnacji i przechowywania soczewek kontaktowych? Wady czyszczenia soczewek wodą i solą fizjologiczną.
Czytaj więcejSoczewki kontaktowe dla najmłodszych, dzieci i nastolatków. Czy dziecko jest gotowe na tą metodę korekcji? Soczewki czy okulary dla nastolatków?
Czytaj więcejRodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jakie są zalecenia dotyczące ich przechowywania? Jak prawidłowo używać pojemniczek na soczewki?
Czytaj więcejDobór korekcji wzroku w krótkowzroczności, nadwzroczności i nadwzroczności starczej. Kontrolowanie postępującej wady wzroku - dlaczego należy robić to cyklicznie?
Czytaj więcejJak się przygotować do zakraplania oczu? Zasady prawidłowego zakraplania oczu. Jaka jest pojemność worka spojówkowego? Kiedy używać i nie używać kropli do oczu?
Czytaj więcejCzynniki mające wpływ na czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jak przeciwdziałać dyskomfortowi przy noszeniu soczewek kontaktowych?
Czytaj więcejJakie są objawy nadwzroczności? Korekcja nadwzroczności z użyciem soczewek kontaktowych. Czym jest nadwzroczność starcza, jak się objawia i w jaki sposób się ją koryguje?
Czytaj więcejZagrożenia czyhające w wodzie przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Jakie są objawy zakażenia pełzakami Acanthamoeby? Jaka metoda korekcji podczas pływania?
Czytaj więcejPrzyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane? Jak zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?
Czytaj więcejMożliwe efekty uboczne przy stosowaniu leków sercowo-naczyniowych, przeciwreumatycznych, antybakteryjnych, steroidowych i innych. Po których lekach wzrok może się pogorszyć?
Czytaj więcejNa czym polega zespół czerwonego oka? Jakie są jego przyczyny? Rodzaje zaczerwienia oczu - bakteryjne, wirusowe, alergiczne i chlamydiowe zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Diagnostyka i leczenie.
Czytaj więcejRodzaje oczopląsu i przyczyn jego powstania. Jak rozpoznać i leczyć mimowolne, rytmiczne ruchy oczu? Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem.
Czytaj więcejPoznajmy najbardziej skuteczne metody czyszczenia soczewek kontaktowych. Na co wtedy uważać? Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek. Dlaczego jest lepsze od płynów z formułą No Rub?
Czytaj więcejRodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia. Jakie są zaburzenia związane z zezem? Na czym polega widzenie obuoczne?
Czytaj więcejCzym jest krzywizna bazowa soczewki kontaktowej i w jakim celu się ją wyznacza? Czynniki decydujące o prawidłowym ułożeniu soczewki na rogówce z dobrą jakością widzenia.
Czytaj więcejPrzyczyny przejściowego zniewidzenia i nagłej utraty widzenia. Jak postępować? Konsekwencje dolegliwości mających wpływ na pogorszenie i utratę widzenia - zatoru, odwarstwienia i zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.
Czytaj więcejCo odróżnia progresywne soczewki kontaktowe od innych typów soczewek? Dlaczego ważny jest dobór soczewek progresywnych przez specjalistę? Najbardziej znane rodzaje soczewek progresywnych.
Czytaj więcejJakie są choroby cywilizacyjne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzrok? Objawy oczne cukrzycy i nadciśnienia - retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?
Czytaj więcejDobór soczewek kontaktowych jako metody korekcji krótkowzroczności, niezależnie od jej stopnia. Jakie są różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi?
Czytaj więcejJak kondycja naszych oczu warunkuje możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie? Wykonywanie zawodów a przeciwwskazania związane z narządem wzroku. Jaki wzrok do obsługi pojazdów i urządzeń?
Czytaj więcejJak się przygotować do zdejmowania soczewek kontaktowych? Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku. Na czym polega metoda uszczypnięcia?
Czytaj więcejNa czym polega keratometria? Na jakiej zasadzie działają autorefraktokeratometr, keratoskop i keratometr Javala? Wskazania do wykonania keratometrii.
Czytaj więcejRodzaje krótkowzroczności w zależności od kształtu gałki ocznej i stopnia wady wzroku. Objawy, przyczyny i jej kontrola. Atropina w redukcji krótkowzroczności. Czym jest ortokeratologia i kiedy stosować soczewki ortokeratologiczne?
Czytaj więcejJak się przygotować do zakładania soczewek kontaktowych? Metoda zakładania soczewek krok po kroku. Soczewki a makijaż - prawidłowa aplikacja soczewek u Pań.
Czytaj więcejOftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia - na czym polegają? Co to są funduskamera, trójlustro Goldmanna i wziernik Fisona? Jakie są wskazania do wykonania badania dna oka? Diagnostyka w ocenie dna oka - objawy i możliwe przyczyny. Obrazy prawidłowego dna oka i zmienionego chorobowo.
Czytaj więcejMetody sprawdzania czy soczewki kontaktowe zakładane są w sposób prawidłowy. W kształcie miseczki czy spodka? Jakie są oznaczenia soczewek?
Czytaj więcejCzym się różni astygmatyzm krótkowzroczny od nadwzrocznego? Wygląd rogówki w astygmatyzmie (niezborności). W jaki sposób własnoręcznie przekonać się, czy mamy astygmatyzm?
Czytaj więcejZasada funkcjonowania czopków i pręcików. Na czym polegają widzenie skotopowe, fotopowe i mezopowe? Zaburzenia widzenia barw - ich rodzaje oraz metody wykrywania. Co to jest anomaloskop?
Czytaj więcejObjawy oczne zależnie od typu migreny. Ubytki w polu widzenia dla migreny z aurą (klasycznej) i migreny bez aury (zwykłej). Czym są klasterowe bóle głowy? Jakie są zaburzenia widzenia w migrenie siatkówkowej i podstawnej?
Czytaj więcejPielęgnacja soczewek - instruktaż jak prawidłowo czyścić soczewki przy pomocy płynu pielęgnacyjnego, rodzaje płynów, możliwe infekcje przy niewłaściwym czyszczeniu soczewek. Rady dla kobiet - makijaż a soczewki.
Czytaj więcejObjawy oczne w chorobach tarczycy - Gravesa-Basedowa i niedoczynność tarczycy. Jakie są objawy oftalmoplegii i na czym polega retrakcja powiek? Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy.
Czytaj więcejNieprawidłowości widzenia i badanie narządu wzroku u dzieci. Prawidłowy rozwój narządu wzroku i niepokojące objawy u noworodków i dzieci do 8 roku życia. Vademecum dla rodziców - dzieci z wadami wzroku i zaburzeniami widzenia.
Czytaj więcejNieprawidłowa korekcja wady refrakcji, objawy źle dobranych soczewek. Na czym polega efekt pryzmatyczny i decentracja w korekcji okularowej? Znaczenie modułu sztywności w dopasowaniu soczewek. Czym jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek?
Czytaj więcejJak dbać o oczy w 10 praktycznych poradach. Jak poprawić kondycję oczu i jakość widzenia. Istota badania okulistycznego, dieta i ćwiczenia dla oczu, wzrok w pracy przed komputerem. Czy oczy potrzebują odpoczynku?
Czytaj więcejTajemnicze oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych. Co to są krzywizna bazowa, addycja i oś astygmatyzmu? Jakie parametry są typowe dla soczewek torycznych, a jakie dla progresywnych.
Czytaj więcejPrzyczyny, objawy, diagnostyka (m.in przy pomocy testu Wortha) i leczenie spazmu akomodacyjnego. Metody ćwiczenia akomodacji - tablice Harta, flippery, terapia ortoptyczna. Czym jest pseudokrótkowzroczność?
Czytaj więcejCzym jest optymalny tryb użytkowania soczewek kontaktowych i dlaczego nie powinno się przekraczać okresu użytkowania? Ile godzin można nosić soczewki?
Czytaj więcejWada wzroku (refrakcji) a układ optyczny oka. Rodzaje, objawy i przyczyny krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i presbiopii. Jak rozpoznać wadę wzroku?
Czytaj więcejPorównanie soczewek kontaktowych i okularów. W jakich sytuacjach lepiej wybrać soczewki, a kiedy okulary? Czynniki decydujące przy wyborze metody korekcji. Co to są różnowzroczność osiowa i różnowzroczność refrakcyjna?
Czytaj więcejPresbiopia (starczowzroczność) - stopniowa utraty akomodacji (nastawności oczu). Wada wzroku pojawiająca się u każdego po 40 roku życia. Korekcja, objawy i czynniki przyspieszające powstawanie presbiopii. Czy jest zależna od pozostałych wad wzroku?
Czytaj więcejW jakim celu wykonuje się badanie pola widzenia? O czym świadczą ubytki w polu widzenia? Opis perymetrii kinetycznej i statycznej. Na czym polega test Amslera?
Czytaj więcejStożek rogówki - objawy, diagnoza (keratometria, retinoskopia, topografia rogówki) i leczenie (gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, Cross - linking, leczenie laserowe). Budowa rogówki i klasyfikacja stożka rogówki wg Amslera.
Czytaj więcejPrzykłady nierówności źrenic - zespół Hornera, źrenica amaurotoniczna i inne. Badania pomocne przy zdiagnozowaniu anizokorii oraz choroby odpowiedzialnej za nią.
Czytaj więcejObjawy, diagnostyka oraz leczenie nużycy wraz z metodami niestandardowymi. Różnice w budowie i objawach między rodzajami nużeńców - ludzkimi i krótkimi.
Czytaj więcejJaki barwnik nadaje barwę oczom i o jego wpływie na ostateczny kolor oczu. Cechy osobowości a kolor oczu. Zalety soczewek zmieniających kolor oczu oraz ze wzorami.
Czytaj więcejW jaki sposób powstają zmętnienia ciała szklistego? Jakie są ich rodzaje, czynniki ryzyka oraz metody leczenia? Co to jest witrektomia?
Czytaj więcejW jakim celu wykonuje się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego? Co to jest tonometr? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia i o czym świadczą nieprawidłowe wyniki badania?
Czytaj więcejJak wygląda badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Jest to kompleksowe badanie wzroku rozszerzone o dopasowanie soczewek.
Czytaj więcejOptometrysta to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba go wykonująca zajmuje się badaniem układu wzrokowego człowieka. Przeprowadza badania diagnostyczne w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru zaburzeń oraz zakresu problemów i nieprawidłowości z nim związanych. W przypadku stwierdzenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych - kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Do jego podstawowych zadań należy diagnoza i korygowanie wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.
Publikowane w ramach Poradnika Optometrysty artykuły powstały w oparciu o publikacje naukowe i są realizowane przez specjalistów Szkla.com. Niniejszy poradnik zawiera informacje na temat najczęstszych problemów spotykanych w praktyce optometrycznej, opisuje m. im. schorzenia związane z narządem wzroku, ich diagnostykę i sposoby leczenia.
Nie masz czasu na wertowanie całych atykułów i/lub szukasz kompleksowego zbioru informacji o funkcjonowaniu narządu wzroku? Zapoznaj się z naszym Słowniczkiem Pojęć Optycznych. Znajdziesz w nim nie tylko informacje o soczewkach kontaktowych, ale także wszystko co dotyczy wzroku - budowy i funkcjonowania narządu wzroku, a także wadach, chorobach i dolegliwościach oczu:
Zapoznaj się także z naszym FAQ, prezentującymi odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wad wzroku, a także soczewek kontaktowych. Dowiesz się z niego, jakie są podstawowe rodzaje soczewek, poznasz ich zalety oraz przekonasz się, ja prawidłowo je używać. Odpowiedzi na zamieszczone tam pytania udzielił doświadczony zespół Optometrystów Szkla.com: