Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych Szkla.com S.A.
Chcę otrzymywać drogą elektroniczną informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422) pochodzące od Szkla.com S.A.

Poradnik optometrysty

19-09-2017
ile godzin nosić soczewki
Czynniki mające wpływ na czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Jak przeciwdziałać dyskomfortowi przy noszeniu soczewek kontaktowych?
 
czytaj więcej
12-09-2017
jakie soczewki dla dalekowidza
Jakie są objawy nadwzroczności? Korekcja nadwzroczności z użyciem soczewek kontaktowych. Czym jest nadwzroczność starcza, jak się objawia i w jaki sposób się ją koryguje?
 
czytaj więcej
04-09-2017
pływanie w soczewkach kontaktowych
Zagrożenia czyhające w wodzie przy użytkowaniu soczewek kontaktowych. Jakie są objawy zakażenia pełzakami Acanthamoeby? Jaka metoda korekcji podczas pływania?
 
czytaj więcej
17-08-2017
zapalenie brzegów powiek
Przyczyny, objawy i leczenie przedniego oraz tylniego zapalenia brzegów powiek. Jakie stany chorobowe są z nimi związane? Jak zapobiegać zapaleniu brzegów powiek?
 
czytaj więcej
09-08-2017
wpływ leków na narząd wzroku
Możliwe efekty uboczne przy stosowaniu leków sercowo-naczyniowych, przeciwreumatycznych, antybakteryjnych, steroidowych i innych. Po których lekach wzrok może się pogorszyć?
 
czytaj więcej
01-08-2017
terapia widzenia - trening wzrokowy
Na czym polega neuroplastyczność mózgu? Rola synaptyczności plastycznej, rozwojowej, kompensacyjnej oraz związanej z uczeniem się i pamięcią. Rodzaje ćwiczeń w terapii widzenia. Jakie objawy świadczą o problemach z widzeniem?
 
czytaj więcej
21-07-2017
zapalenie spojówek - zespół czerwonego oka
Na czym polega zespół czerwonego oka? Jakie są jego przyczyny? Rodzaje zaczerwienia oczu - bakteryjne, wirusowe, alergiczne i chlamydiowe zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Diagnostyka i leczenie.
 
czytaj więcej
13-07-2017
oczopląs - mimowolne ruchy oczu
Rodzaje oczopląsu i przyczyn jego powstania. Jak rozpoznać i leczyć mimowolne, rytmiczne ruchy oczu? Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem.
 
czytaj więcej
06-07-2017
jak czyścić soczewki kontaktowe
Poznajmy najbardziej skuteczne metody czyszczenia soczewek kontaktowych. Na co wtedy uważać? Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek. Dlaczego jest lepsze od płynów z formułą No Rub?
 
czytaj więcej
28-06-2017
choroba zezowa - diagnoza i leczenie
Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia. Jakie są zaburzenia związane z zezem? Na czym polega widzenie obuoczne?
 
czytaj więcej
22-06-2017
krzywizna soczewki kontaktowej
Czym jest krzywizna bazowa soczewki kontaktowej i w jakim celu się ją wyznacza? Czynniki decydujące o prawidłowym ułożeniu soczewki na rogówce z dobrą jakością widzenia.
 
czytaj więcej
14-06-2017
nagła utrata widzenia
Przyczyny przejściowego zniewidzenia i nagłej utraty widzenia. Jak postępować? Konsekwencje dolegliwości mających wpływ na pogorszenie i utratę widzenia - zatoru, odwarstwienia i zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.
 
czytaj więcej
08-06-2017
rodzaje soczewek progresywnych
Co odróżnia progresywne soczewki kontaktowe od innych typów soczewek? Dlaczego ważny jest dobór soczewek progresywnych przez specjalistę? Najbardziej znane rodzaje soczewek progresywnych.
 
czytaj więcej
01-06-2017
nadciśnienie a wzrok
Jakie są choroby cywilizacyjne mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzrok? Objawy oczne cukrzycy i nadciśnienia - retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?
 
czytaj więcej
25-05-2017
soczewki kontaktowe dla krótkowidza
Dobór soczewek kontaktowych jako metody korekcji krótkowzroczności, niezależnie od jej stopnia. Jakie są różnice między soczewkami kontaktowymi a okularowymi?
 
czytaj więcej
17-05-2017
kondycja oczu a praca w zawodzie
Jak kondycja naszych oczu warunkuje możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie? Wykonywanie zawodów a przeciwwskazania związane z narządem wzroku. Jaki wzrok do obsługi pojazdów i urządzeń?
 
czytaj więcej
11-05-2017
zdejmowanie soczewek kontaktowych
Jak się przygotować do zdejmowania soczewek kontaktowych? Zdejmowanie soczewek kontaktowych krok po kroku. Na czym polega metoda uszczypnięcia?
 
czytaj więcej
04-05-2017
keratometria - autorefraktokeratometr
Na czym polega keratometria? Na jakiej zasadzie działają autorefraktokeratometr, keratoskop i keratometr Javala? Wskazania do wykonania keratometrii.
 
czytaj więcej
24-04-2017
badanie dna oka - wziernik Fisona
Rodzaje krótkowzroczności w zależności od kształtu gałki ocznej i stopnia wady wzroku. Objawy, przyczyny i kontrola krótkowzroczności. Atropina w redukcji krótkowzroczności. Czym jest ortokeratologia i kiedy stosować soczewki ortokeratologiczne?
 
czytaj więcej
18-04-2017
zakładanie soczewek kontaktowych
Jak się przygotować do zakładania soczewek kontaktowych? Metoda zakładania soczewek krok po kroku. Soczewki a makijaż - prawidłowa aplikacja soczewek u Pań.
 
czytaj więcej
10-04-2017
badanie dna oka - wziernik Fisona
Oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia - na czym polegają? Co to są funduskamera, trójlustro Goldmanna i wziernik Fisona? Jakie są wskazania do wykonania badania dna oka? Diagnostyka w ocenie dna oka - objawy i możliwe przyczyny. Obrazy prawidłowego dna oka i zmienionego chorobowo.
 
czytaj więcej
03-04-2017
właściwe strony soczewek
Metody sprawdzania czy zakładamy soczewki kontaktowe w sposób prawidłowy - w kształcie miseczki czy spodka? Jakie są oznaczenia soczewek?
 
czytaj więcej
13-03-2017
bieg promieni w oku astygmatycznym
Czym się różni astygmatyzm krótkowzroczny od nadwzrocznego? Wygląd rogówki w astygmatyzmie (niezborności). W jaki sposób własnoręcznie przekonać się, czy mamy astygmatyzm?
 
czytaj więcej
21-02-2017
tablice Ishihary - zaburzenia widzenia barw
Zasada funkcjonowania czopków i pręcików. Na czym polegają widzenie skotopowe, fotopowe i mezopowe? Zaburzenia widzenia barw - ich rodzaje oraz metody wykrywania. Co to jest anomaloskop?
 
czytaj więcej
14-02-2017
migrena klasyczna - aura wzrokowa
Objawy oczne zależnie od typu migreny. Ubytki w polu widzenia dla migreny z aurą (klasycznej) i migreny bez aury (zwykłej). Czym są klasterowe bóle głowy? Jakie są zaburzenia widzenia w migrenie siatkówkowej i podstawnej?
 
czytaj więcej
06-02-2017
pielęgnacja soczewek
Pielęgnacja soczewek - instruktaż jak prawidłowo czyścić soczewki przy pomocy płynu pielęgnacyjnego, rodzaje płynów, możliwe infekcje przy niewłaściwym czyszczeniu soczewek. Rady dla kobiet - makijaż a soczewki.
 
czytaj więcej
31-01-2017
retrakcja powiek i wytrzeszcz oczu
Objawy oczne w chorobach tarczycy - Gravesa-Basedowa i niedoczynność tarczycy. Jakie są objawy oftalmoplegii i na czym polega retrakcja powiek? Wytrzeszcz oczu w chorobach tarczycy.
 
czytaj więcej
24-01-2017
badanie wzroku u dzieci
Nieprawidłowości widzenia i badanie narządu wzroku u dzieci. Prawidłowy rozwój narządu wzroku i niepokojące objawy u noworodków i dzieci do 8 roku życia. Vademecum dla rodziców - dzieci z wadami wzroku i zaburzeniami widzenia.
 
czytaj więcej
17-01-2017
źle dobrane parametry soczewek
Nieprawidłowa korekcja wady refrakcji, objawy źle dobranych soczewek. Na czym polega efekt pryzmatyczny i decentracja w korekcji okularowej? Znaczenie modułu sztywności w dopasowaniu soczewek. Czym jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek?
 
czytaj więcej
10-01-2017
jak dbać o oczy
Jak dbać o oczy w 10 praktycznych poradach. Jak poprawić kondycję oczu i jakość widzenia. Istota badania okulistycznego, dieta i ćwiczenia dla oczu, wzrok w pracy przed komputerem. Czy oczy potrzebują odpoczynku?
 
czytaj więcej
03-01-2017
parametry soczewek kontaktowych
Tajemnicze oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych. Co to są krzywizna bazowa, addycja i oś astygmatyzmu? Jakie parametry są typowe dla soczewek torycznych, a jakie dla progresywnych.
 
czytaj więcej
27-12-2016
spazm akomodacyjny - tablice Harta
Przyczyny, objawy, diagnostyka (m.in przy pomocy testu Wortha) i leczenie spazmu akomodacyjnego. Metody ćwiczenia akomodacji - tablice Harta, flippery, terapia ortoptyczna. Czym jest pseudokrótkowzroczność?
 
czytaj więcej
21-11-2016
ile czasu nosić soczewki
Czym jest optymalny tryb użytkowania soczewek kontaktowych i dlaczego nie powinno się przekraczać okresu użytkowania? Ile godzin można nosić soczewki?
 
czytaj więcej
14-11-2016
astygmatyzm - skąd się biorą wady wzroku
Wada wzroku (refrakcji) a układ optyczny oka. Rodzaje, objawy i przyczyny krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i presbiopii. Jak rozpoznać wadę wzroku?
 
czytaj więcej
04-11-2016
okulary vs soczewki kontaktowe
Porównanie soczewek kontaktowych i okularów. W jakich sytuacjach lepiej wybrać soczewki, a kiedy okulary? Czynniki decydujące przy wyborze metody korekcji. Co to są różnowzroczność osiowa i różnowzroczność refrakcyjna?
 
czytaj więcej
27-10-2016
jak dobrać soczewki
Presbiopia (starczowzroczność) - stopniowa utraty akomodacji (nastawności oczu). Wada wzroku pojawiająca się u każdego po 40 roku życia. Korekcja, objawy i czynniki przyspieszające powstawanie presbiopii. Czy jest zależna od pozostałych wad wzroku?
 
czytaj więcej
20-10-2016
jak dobrać soczewki
Dobór soczewek kontaktowych w zależności od trybu noszenia, pielęgnacji, aktywności użytkownika i innych czynników. Zalety i wady soczewek jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych.
 
czytaj więcej
06-10-2016
badanie pola widzenia
W jakim celu wykonuje się badanie pola widzenia? O czym świadczą ubytki w polu widzenia? Opis perymetrii kinetycznej i statycznej. Na czym polega test Amslera?

 
czytaj więcej
23-09-2016
stożek rogówki - choroba oczu
Stożek rogówki - objawy, diagnoza (keratometria, retinoskopia, topografia rogówki) i leczenie (gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, Cross - linking, leczenie laserowe). Budowa rogówki i klasyfikacja stożka rogówki wg Amslera.
 
czytaj więcej
13-09-2016
anizokoria - nierówność źrenic
Przykłady nierówności źrenic - zespół Hornera, źrenica amaurotoniczna i inne. Badania pomocne przy zdiagnozowaniu anizokorii oraz choroby odpowiedzialnej za nią.
 
czytaj więcej
02-09-2016
nużeniec - pasożyt brzegu powiek
Objawy, diagnostyka oraz leczenie nużycy wraz z metodami niestandardowymi. Różnice w budowie i objawach między rodzajami nużeńców - ludzkimi i krótkimi.
 
czytaj więcej
19-08-2016
kolorowy zawrót głowy - soczewki kolorowe
Jaki barwnik nadaje barwę oczom i o jego wpływie na ostateczny kolor oczu. Cechy osobowości a kolor oczu. Zalety soczewek zmieniających kolor oczu oraz ze wzorami.
 
czytaj więcej
09-08-2016
męty w oczach
W jaki sposób powstają zmętnienia ciała szklistego? Jakie są ich rodzaje, czynniki ryzyka oraz metody leczenia? Co to jest witrektomia?
 
czytaj więcej
03-08-2016
badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - tonometr
W jakim celu wykonuje się badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego? Co to jest tonometr? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia i o czym świadczą nieprawidłowe wyniki badania?
 
czytaj więcej
14-06-2016
test muchy badanie wzroku
Jak wygląda badanie okulistyczne pod kątem doboru soczewek kontaktowych? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Jest to kompleksowe badanie wzroku rozszerzone o dopasowanie soczewek.
 
czytaj więcej

Czym jest Poradnik Optometrysty?

Optometrysta to zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia. Osoba go wykonująca zajmuje się badaniem układu wzrokowego człowieka. Przeprowadza badania diagnostyczne w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określenia charakteru zaburzeń oraz zakresu problemów i nieprawidłowości z nim związanych. W przypadku stwierdzenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych - kieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Do jego podstawowych zadań należy diagnoza i korygowanie wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych.

Niniejszy poradnik zawiera informacje na temat najczęstszych problemów spotykanych w praktyce optometrycznej, opisuje m.in. schorzenia związane z narządem wzroku, ich diagnostykę i sposoby leczenia. Poradnik optometrysty jest skierowany do osób, szukających dobrej metody korekcji wad wzroku jak i tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o schorzeniach narządu wzroku.

Nazywam się
AGNIESZKA PŁOSKONKA.
Jestem optometrystą i chętnie
odpowiem na Twoje pytania.


Zadzwoń: 570 400 994
napisz email:
specjalista@szkla.com


PRACUJĘ W GODZINACH:
poniedziałek 9:00- 12:00
wtorek 15:00 - 18:00
środa 9:00 - 12:00
czwartek 15:00 - 18:00
piątek 9:00 - 12:00

lub wypełnij formularz:


Formularz zawiera niepełne, lub błędne dane
Czy chcesz kontynuować?