Jak utrzymać nawilżenie w soczewkach kontaktowych?

utrzymanie nawilżenia soczewek kontaktowych

Przesuszenie i podrażnienie oczu to bardzo częsta przypadłość, która dotyczy coraz większej liczby osób. Powszechną przyczyną przesuszenia oczu jest przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, a także długotrwała praca przed ekranem komputera. Problem odczuwalnej suchości oka dotyczy także osób noszących soczewki kontaktowe. Nawet połowa użytkowników soczewek kontaktowych odczuwa dyskomfort związany z przesuszeniem powierzchni oka - i z tej właśnie przyczyny wiele osób podejmuje decyzję o zaprzestaniu noszenia soczewek. Obecnie jednak istnieją skuteczne sposoby na to, aby zadbać o optymalny poziom nawilżenia oka i zredukować nieprzyjemne odczucia towarzyszące przesuszeniu oka podczas noszenia soczewek kontaktowych.

 
 
  • Nawet połowa użytkowników soczewek kontaktowych odczuwa przesuszenie oczu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by poprawić ich poziom nawilżenia i cieszyć się maksymalną wygodą.
  • Charakterystyczne objawy przesuszonych oczu to szersza kategoria niż można by przypuszczać. Mieści się w niej pieczenie, swędzenie, uczucie ciała obcego pod powiekami i zaczerwienienie.
  • Bardzo ważne jest wybieranie soczewek o wysokim poziomie nawilżenia i wysokim współczynniku przepuszczalności tlenu.
  • Aby uniknąć przesuszenia oczu - a to często jest objawem infekcji, należy myć ręce przed ich każdorazowym kontaktem z oczami i oczyszczać soczewki przeznaczonym do tego preparatem, nie zapominając o czyszczeniu pojemniczka.
  • Przydają się krople nawilżające do oczu i unikanie mocno klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeń.
 

Czy dotyczy Cię problem przesuszonych oczu?

 

Trudno znaleźć osobę, która choćby od czasu do czasu nie doświadczałaby problemów z suchością, podrażnieniem i zmęczeniem oka. Jednak u niektórych osób suchość oka utrzymuje się przez dłuższy czas i może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Jakie symptomy powinny zaniepokoić?

 

Charakterystyczne objawy dla przesuszonych oczu to:

 
  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • dolegliwości bólowe,
  • uczucie ciała obcego pod powiekami,
  • zaburzenia widzenia (zamglone bądź niewyraźne widzenie),
  • przekrwienie i zaczerwienienie spojówek.
 

Są one rezultatem niewystarczającej ilości produkowanego płynu łzowego oraz ograniczonej jego dystrybucji na powierzchni oka. W takim przypadku film łzowy nie pełni swojej fizjologicznej funkcji ochronnej, a oko jest bardziej narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

 

Wybierz soczewki wysokiej jakości

 

Osoby, których oczy często są przesuszone, a stosowanie korekcji soczewkami kontaktowymi powoduje u nich dyskomfort, powinny zdecydować się na soczewki zapewniające optymalny poziom nawilżenia oka. Specjaliści zgadzają się, że w takim przypadku najlepszym wyborem są soczewki kontaktowe jednodniowe.

Warto, aby osoby dotknięte problemem nadmiernej suchości oka sięgnęły po soczewki silikonowo-hydrożelowe, pomimo że nawodnienie ich struktury nie jest duże. Tego typu soczewki wyróżniają się jednak wielokrotnie większą przepuszczalnością tlenu niż mocniej uwodnione soczewki hydrożelowe, co zwiększa komfort ich użytkowania oraz umożliwia wydłużenie czasu ich noszenia. Wśród soczewek silikonowo-hydrożelowych można wybierać spośród soczewek jednodniowych (np. #bioview Daily) lub soczewek regularnej wymiany (np. #bioview Monthly).

Na szczególną uwagę w przypadkach zwiększonej suchości oka zasługują soczewki silikonowo-hydrożelowe kontaktowe z gradientem uwodnienia. W środkowych warstwach soczewki stopień jej nawodnienia jest stosunkowo niski, natomiast wzrasta osiągając największą wartość w miejscu styku soczewki z powierzchnią oka. Przykładem takich soczewek są Dailies Total 1®.

Tymczasem niektóre osoby wybierają bardziej komfortowe ich zdaniem soczewki wykonane z materiałów hydrożelowych. Jeśli w czasie ich noszenia zaczyna się odczuwać przesuszenie oczu, to warto zainwestować w soczewki wykonane ze specjalnie opracowanych hydrożeli, które warunkują optymalną miękkość soczewki i wysoki poziom nawilżenia oka. Przykładem tego typu rozwiązania są soczewki jednodniowe Proclear 1 Day, zachowujące stopień uwodnienia nawet do 96%. Można także stosować hydrożelowe soczewki miesięczne o wysokim stopniu uwodnienia, natomiast zauważmy, że będzie on niższy niż w soczewkach jednodniowych (około 60%) - tego typu soczewkami są chociażby soczewki Proclear Sphere. Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób duża ilość wody w soczewce może zahamować naturalną produkcję łez w oku, wywołując efekt odwrotny od zamierzonego. Warto też zwrócić uwagę na dopasowanie soczewek kontaktowych, gdyż uczucie ciała obcego i podrażnienie oczu może być spowodowane niekoniecznie przez przesuszenie, lecz również zbyt ciasne soczewki - dlatego zawsze należy wybierać soczewki kontaktowe o dobranych przez specjalistę parametrach, a w przypadku dolegliwości zgłosić się do kontroli dopasowania.

 

Zadbaj o właściwe użytkowanie soczewek kontaktowych

 

Aby noszeniu soczewek kontaktowych nie towarzyszyło nasilenie problemów z nadmierną suchością oczu, istotne jest odpowiednie ich użytkowanie. Przede wszystkim należy unikać infekcji, które mogą nasilać uczucie suchości oczu. Konieczne jest zachowanie sterylnych warunków podczas każdego zakładania i zdejmowania soczewek. W przypadku soczewek regularnej wymiany należy również systematycznie i dokładnie czyścić powierzchnię soczewek kontaktowych przy użyciu przeznaczonych do tego celu płynów.

W ofertach producentów dostępne są preparaty wielofunkcyjne, umożliwiające zarówno oczyszczanie soczewek, jak i usuwanie złogów białkowych podczas jednego użycia. Ponadto, od czasu do czasu można stosować specjalistyczne preparaty odbiałczające, pozwalające na usuwanie szczególnie trudnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że również rodzaj płynów do czyszczenia soczewek może powodować u nas zwiększone uczucie suchości oczu. Wtedy warto skonsultować się ze specjalistą w celu wybrania odpowiedniego płynu. Oczywiście, nie należy także zapominać o utrzymywaniu w czystości pojemniczka do przechowywania soczewek. Jeśli dotyka nas problem suchości oczu, to pojemniczek warto wymieniać nie rzadziej niż co 4 tygodnie.

W celu zminimalizowania ryzyka przesuszenia i podrażnienia oczu, należy również przestrzegać daty ważności i zaleconego okresu noszenia soczewek. Dotyczy to zwłaszcza soczewek regularnej wymiany - soczewki miesięczne mogą być używane przez miesiąc od otwarcia, niezależnie od tego, czy noszone są codziennie, czy tylko dwa razy w tygodniu.

 

Zadbaj o nawilżanie oka specjalnymi kroplami

 

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów ulżenia przesuszonym oczom jest zastosowanie kropli nawilżających, zarówno przed nałożeniem soczewek, jak i w trakcie ich noszenia. Tego typu preparaty zapewniają dodatkowe nawilżenie nie tylko powierzchni oka, ale również samej soczewki kontaktowej. Użytkownicy soczewek powinni jednak zwrócić uwagę na rodzaj kropli nawilżających - powinny być stosowane jedynie produkty przeznaczone do soczewek kontaktowych. Warto pamiętać, że niektóre składniki kropli nawilżających mogą wchodzić w interakcje z materiałem soczewki, zmieniając ich właściwości, jak na przykład powodując ich odbarwienie. W przypadku kropli niezalecanych do soczewek kontaktowych należałoby zdjąć soczewki, zaaplikować krople nawilżające, odczekać pół godziny i ponownie założyć soczewki.

Krople do oczu dla osób stosujących soczewki zazwyczaj pozbawione są konserwantów, a w celu zachowania ich sterylności umieszczane są w specjalnych opakowaniach. Najlepiej sprawdzają się takie krople do oczu, które można stosować także przy założonych soczewkach kontaktowych. Takimi właściwościami wyróżniają się np. krople blink contacts®, wzbogacone o nawilżający kwas hialuronowy. Krople te zapewniają natychmiastowy efekt nawilżenia powierzchni oka oraz soczewki kontaktowej, zwiększają komfort użytkowania soczewek oraz redukują ryzyko rozwoju mikrouszkodzeń czy infekcji. Podczas stosowania kropli nawilżających do oczu należy pamiętać o podstawowych zasadach - przechowywaniu kropli w temperaturze pokojowej, przestrzeganiu czasu przydatności do użycia od momentu ich otwarcia, a także unikaniu kontaktu końcówki pojemnika z jakąkolwiek powierzchnią. Warto pamiętać również o technice zakrapiania kropli nawilżających - należy kropić je od strony skroni, a więc zewnętrznego kącika oka, lub bezpośrednio na soczewkę kontaktową, tak, aby cała powierzchnia gałki ocznej miała kontakt z płynem.

W przypadku nasilonych problemów z suchym okiem, o przewlekłym charakterze, konieczna może być konsultacja ze specjalistą, który może zalecić stosowanie kropli o działaniu przeciwzapalnym i pobudzającym syntezę płynu łzowego. Kliniczne przypadki suchego oka mogą wymagać zastosowania dodatkowych środków farmakologicznych lub terapii, konsultowanych z lekarzem okulistą.

 

Unikaj czynników, które sprzyjają przesuszeniu oczu

 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z soczewek kontaktowych, czy nie, warto jest ograniczać czynniki zewnętrzne, wpływające na przesuszenie powierzchni oka. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawilżenie oczu w czasie pracy z monitorami; dotyczy to zarówno ekranów komputerowych, smartfonów i tabletów, jak również telewizorów. Osoby skupione na ekranach mają tendencję do rzadszego i mniej dokładnego mrugania. Długie przerwy między mrugnięciami sprzyjają szybszemu odparowywaniu płynu łzowego i utrudniają odtwarzanie filmu łzowego. Dodatkowymi czynnikami wzmagającymi uczucie suchości oczu mogą być klimatyzacja i ogrzewanie.

Na uczucie przesuszenia oczu skarżą się również osoby palące i przebywające w zadymionych pomieszczeniach. Warto też zwrócić uwagę na niektóre leki, których stosowanie sprzyja przesuszaniu oczu. Należą do nich środki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe), doustna antykoncepcja hormonalna, leki przeciwdepresyjne lub normalizujące podwyższone ciśnienie krwi. Pamiętajmy, że również niektóre schorzenia mogą prowadzić do zaburzeń pracy gruczołów łzowych, w konsekwencji powodując uczucie przesuszenia oczu. W takim przypadku potrzebna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą i wdrożenie leczenia przyczynowego.

Aby zredukować uczucie suchości oczu można zastosować również odpowiednią dietę: jadłospis powinien być bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę A, czyli związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Omega 3 i witamina A mogą być dostarczone z ich naturalnych źródeł (ryby, oleje roślinne, orzechy, podroby, jaja) bądź z suplementami diety. Duże znaczenie ma także prawidłowe nawadnianie organizmu odpowiednią ilością wody.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: