Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Nadmierne łzawienie oczu - Przyczyny. Jak leczyć?

nadmierne łzawienie oczuŁzy - tak powszechne i niedoceniane - spełniają wiele istotnych funkcji w ciele człowieka. Utrzymują optymalną wilgotność oczu, usuwają wszelkiego rodzaju ciała obce oraz groźne drobnoustroje, chroniąc tym samym przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz infekcjami. Czasami jednak zdarza się, że produkcja łez jest wzmożona i w nieoczekiwanym momencie zalewają one całą twarz. Z czego to wynika? Jaka może być przyczyna nadmiernego łzawienia oczu? Czy istnieje prosty, domowy sposób, by ten problem rozwiązać? Kiedy udać się do lekarza?

 

Spis treści:

  1. Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu
  2. Nadmierne łzawienie oczu - domowe sposoby leczenia i zapobiegania
  3. Kiedy z nadmiernym łzawieniem oczu skierować się do specjalisty?
 

Łzy stanowią element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz zdrowego wyglądu oczu. Jednak jeśli jest ich za dużo, codzienne funkcjonowanie może być znacząco utrudnione, a nawet niebezpieczne. Wyobraź sobie choćby prowadzenie samochodu, kiedy woda zalewa Twoje oczy. Pojawia się więc pytanie, jaka jest przyczyna nadmiernego łzawienia?

 

Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu

 

Do dwóch najważniejszych przyczyn nadmiernego łzawienia należą zablokowane / niedrożne kanały łzawiące, a także nadprodukcja łez, powodowana przez czynnik zewnętrzny lub będąca wynikiem choroby.

 

Zablokowane lub niedrożne kanały łzawiące

 

Kanaliki łzowe odprowadzają łzy do nosa. Zatykają się z różnych powodów. U noworodków problem ten jest zupełnie normalny, bo kanaliki nie zdążyły się jeszcze prawidłowo rozwinąć. I podobnie, z upływem lat, najczęściej po 60. roku życia kanaliki te ulegają zwężeniu i stają się niedrożne. Przyczyną mogą też stać się różnego rodzaju urazy i rany twarzy, które zakłócają naturalną strukturę kostną. Niedrożne kanaliki łzowe nie mają jak odprowadzić łez, przez co gromadzą się one w woreczku łzowym, a następnie wydostają się na twarz.

 

Nadprodukcja łez

 

Przyczyną może być też produkcja większej ilości łez niż normalnie. To z kolei powodowane jest najczęściej przez środek drażniący (np. opary z krojonej cebuli) lub ciało obce (np. pył i piasek), które w ten właśnie sposób ciało próbuje usunąć.

To są dwie główne przyczyny. Nadmierne łzawienie często jednak okazuje się objawem mniej lub bardziej poważnej choroby lub fizjologicznej nieprawidłowości, np.:

 

Nadmierne łzawienie oczu - domowe sposoby leczenia i zapobiegania

 

Jeśli cierpisz na nadmierne łzawienie oczu, ale nie uważasz, by była to na tyle poważna sytuacja, by udać się do lekarza, zastosuj proste i sprawdzone środki zaradcze:

  • zrób sobie przerwę od pracy przy komputerze, od czytania lub oglądania telewizji,
  • zaaplikuj nawilżające krople do oczu, dostępne bez recepty - patrz poniżej,
  • zrób ciepły okład, najlepiej z bawełnianej szmatki zamoczonej w ciepłym roztworze rumianku,
  • wykonaj delikatny masaż powiek,
  • zacznij stosować okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe chroniące przed promieniowaniem UV.

Jeżeli przyczyną jest nadmierne wysuszenie oczu, to skorzystaj z kropli do oczu z naszej oferty:

 
 

Kiedy z nadmiernym łzawieniem oczu skierować się do specjalisty?

 

Jeśli jednak żaden z tych sposobów nie okazuje się pomocny, a dodatkowo odczuwasz mocny ból lub obrzęk, obecność obcego ciała w oku lub doświadczasz mocno pogorszonego widzenia, koniecznie odwiedź specjalistę. Jeśli u źródła problemu leży infekcja lub alergia, lekarz przepisze odpowiednie leki. A jeśli przyczyną są czynniki mechaniczne - źle rosnąca rzęsa, nieprawidłowo skierowana powieka, obcy przedmiot - prawdopodobnie konieczny będzie zabieg. Problemem mogą być też, jak już wspomnieliśmy wcześniej, niedrożne kanaliki łzowe. Wtedy specjalista może zalecić ich udrożnienie lub wypracowanie nowych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?