Czy można morsować w soczewkach kontaktowych?

morsowanie w soczewkach

Morsowanie w ostatnim czasie stało się niezmiernie popularne. Nie od dziś wiadomo, że hartowanie ciała zimnymi kąpielami może przynieść organizmowi szereg korzyści. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno tego robić bez odpowiedniego przygotowania. Spore znaczenie mają tu różne schorzenia, które wykluczają tego typu aktywność. Osoby noszące szkła kontaktowe powinny przed wejściem do lodowatej wody zaczerpnąć dodatkowych informacji, aby morsowanie w soczewkach było w pełni bezpieczne.

 
 
  • Największym problemem przy morsowaniu jest niska temperatura, suche powietrze i woda, która w większości przypadków jest wodą morską. To mocno pogarsza jakość soczewek i powoduje duży dyskomfort. Dochodzi także ryzyko infekcji.
  • Za soczewki najlepsze do morsowania podaje się jednodniowe o dużym nawodnieniu oraz zawierające filtry UV.
  • Warto unikać zanurzania głowy w wodzie, sięgnąć dodatkowo po okulary do pływania, a w razie pieczenia oczu, zdjąć soczewki.
 

Soczewki dla aktywnych

 

Codzienne noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z komfortem widzenia, wygodą uprawiania sportów i możliwością pozbycia się nielubianych okularów korekcyjnych. Jeśli soczewki zostaną profesjonalnie dopasowane przez optometrystę lub okulistę odpowiednio do wady wzroku, a pacjent korzysta z produktów dobrej jakości, wówczas można niemalże zapomnieć o klasycznych okularach. Trzeba jednak uważać na szczególne okoliczności, takie jak zmiany temperatury czy kontakt oka z wodą. Właśnie takie warunki czekają na osoby, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z modnym ostatnio morsowaniem.

 

Czy można morsować w soczewkach kontaktowych?

 

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Niskie temperatury - a z takimi mamy do czynienia podczas morsowania - wpływają negatywnie na komfort widzenia i mogą powodować uczucie piasku w oku. Zimne powietrze wysusza oczy, dlatego w takich okolicznościach należy szczególnie dbać o ich nawilżenie. Co więcej, jeśli do oka dostanie się lodowata woda wówczas można spodziewać się nieprzyjemnego wrażenia, spotęgowanego dodatkowo pieczeniem. To jednoznaczny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Nie bez znaczenia jest także miejsce morsowania, ponieważ słona woda morska, będzie zdecydowanie zwiększać dyskomfort oka, powodując bardzo nieprzyjemne doznania. Morsowanie w soczewkach kontaktowych w morzu może być zatem dużo bardziej ryzykowne, aniżeli morsowanie w słodkowodnym jeziorze.

Wszystkie wymienione czynniki wpływają na nadmierne wysuszenie i podrażnienie oka, a co więcej - grożą poważnymi infekcjami. Należy bowiem pamiętać, że woda w jeziorze czy morzu pełna jest różnorodnych bakterii i drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do zanieczyszczenia soczewki i narządu wzroku. Czy zatem osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zrezygnować z morsowania i uprawiania sportów wodnych? Niekoniecznie.

 

Jakie soczewki kontaktowe podczas morsowania?

 

Decydując się na morsowanie należy wybrać soczewki jednodniowe o dużym nawodnieniu. Nie tylko lepiej zniosą niskie temperatury, ale w razie potrzeby można je zdjąć z oka zaraz po wyjściu z wody. Jeśli doszło do kontaktu wody z okiem, nie należy czyścić i dezynfekować soczewek, aby ponownie je założyć, ponieważ w ten sposób nie da się usunąć wszystkich zabrudzeń. Płyn do soczewek służy do oczyszczania szkieł kontaktowych z naturalnych osadów powstałych podczas noszenia soczewek w ciągu dnia. Jeśli zatem w trakcie kąpieli w morzu lub jeziorze do oka dostanie się woda, należy możliwie szybko zdjąć soczewki, a następnie oczyścić worek spojówkowy płynem nawilżającym. Jego zadaniem jest wypłukanie zanieczyszczeń z oka oraz złagodzenie pieczenia.

Ponadto osoby uprawiające sporty wiążące się z się dużą ekspozycją na słońce (m.in. innych sporty zimowe), powinny zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe z filtrem UV, który dodatkowo będzie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

Ochrona oczu podczas morsowania w soczewkach kontaktowych

 

Morsowanie nie zawsze oznacza kontakt oka z wodą, szczególnie gdy unika się zanurzania głowy. To w zasadzie najlepsze rozwiązanie dla osób, którzy planują morsować w soczewkach kontaktowych. Osoby, którym bardzo zależy na nurkowaniu, powinny chronić oczy szczelnymi okularkami pływackimi, które pomogą zadbać o higienę oka. Warto ich używać także w trakcie zwykłych kąpieli, szczególnie w morzu, aby zminimalizować tym samym szansę na zabrudzenie soczewek i zakażenie narządu wzroku.

Reasumując, morsowanie w soczewkach kontaktowych jest możliwe, jednakże przy zachowaniu szczególnej ostrożności, należy zatem:

  • wybierać soczewki jednodniowe o wysokim stopniu nawodnienia,
  • w przypadku pieczenia oczu, natychmiast zdjąć soczewki,
  • używać kropli nawilżających w trakcie mrozu,
  • unikać zanurzania głowy w wodzie,
  • chronić oczy okularami do pływania.
 

Jakie soczewki kontaktowe podczas morsowania?

 

Idealnym rozwiązaniem będą prezentowane poniżej jednodniowe soczewki kontaktowe:

  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Martyny Pająk (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: