Jak czyścić soczewki kontaktowe?

czyszczenie soczewek kontaktowych

Najczęściej wybieranymi przez użytkowników soczewkami kontaktowymi są te o dłuższym trybie wymiany (dwutygodniowe, miesięczne). By ich użytkowanie było w pełni bezpieczne konieczne jest odpowiednie czyszczenie i dezynfekcja po każdorazowym ich zdjęciu. Czynność ta pozwala na usunięcie gromadzących się podczas noszenia na ich powierzchni białek, lipidów, wapnia obecnych w filmie łzowym i mogących być przyczyną dyskomfortu, czy infekcji oczu. Do czyszczenia i przechowywania miękkich soczewek kontaktowych służą specjalne płyny wielofunkcyjne.

 
 
  • Mechaniczne oczyszczanie soczewek to najlepszy sposób na usunięcie z nich bakterii i innych zabrudzeń, a więc na utrzymanie oczu w zdrowiu.
  • Na czyszczenie soczewek składa się kilka czynności: umieszczenie ich w zagłębieniu dłoni, naniesienie na nie odrobiny preparatu i pocieranie przez 10-20 sekund, a także dokładnie opłukanie i umieszczenie w przeznaczonym do tego pojemniczku.
  • Pamiętaj, by czyścić także pojemniczek na soczewki. Przynajmniej raz w tygodniu.
  • Na co uważać? Przede wszystkim na to, by dotykać soczewek czystymi dłońmi, by korzystać z płynów przeznaczonych do kontaktu z soczewkami, jakie posiadasz oraz stosować się do zaleceń producenta preparatu.
  • Jeśli czasami masz ochotę nie zdejmować i tym samym nie oczyszczać soczewek, koniecznie przeczytaj artykuł o tym, czy można spać w soczewkach.
 

Właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych polega na:

 
  • umieszczeniu soczewki na dłoni, naniesieniu na niej niewielkiej ilości płynu do pielęgnacji i pocieraniu jej powierzchni kolistymi ruchami z obu stron przez ok 10-20 s.,
  • opłukaniu soczewki płynem pielęgnacyjnym i umieszczeniu w pojemniku na soczewki wypełnionym świeżym płynem tak by soczewka była w nim całkowicie zanurzona.
 
jak czyścić soczewki
 

Czyścić powinno się również pojemnik na soczewki płucząc go codziennie świeżym płynem i pozostawiając otwartym aż do wyschnięcia. Dodatkowo zaleca się mechaniczne czyszczenie pojemnika raz w tygodniu używając pałeczki z wacikiem bawełnianym, zamoczonym w płynie do pielęgnacji.

 

Na co uważać przy czyszczeniu soczewek?

 
  • przed każdą czynnością łączącą się z dotykaniem oka czy soczewki kontaktowej należy dokładnie umyć ręce, najlepiej delikatnym mydłem, obficie spłukując go wodą i wytarcie rąk ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków,
  • do płukania lub przechowywania soczewek nie należy stosować innych substancji (np. wody czy soli fizjologicznej) niż płyny do tego przeznaczone ponieważ nie są one sterylne i nie mają właściwości dezynfekujących,
  • nie należy rozcieńczać, ani wykorzystywać ponownie raz użytego płynu w pojemniku na soczewki.
  • soczewki należy przechowywać w płynie przez zalecany przez producenta minimalny, niezbędny do prawidłowego procesu czyszczenia i dezynfekcji, czas,
  • pojemnik na soczewki należy wymieniać odpowiednio często (najlepiej co 30 dni, nie rzadziej niż co 3 miesiące).
 

Zalety mechanicznego czyszczenia soczewek

Badania naukowców wykazują, że pocieranie i spłukiwanie soczewek pozwala na usunięcie aż 95% bakterii z powierzchni soczewki i znacznie zwiększa efektywność procesu czyszczenia. Pominięcie tego etapu pielęgnacji soczewek kontaktowych wpływa negatywnie na komfort ich noszenia oraz może prowadzić do rozwoju infekcji oczu. Dlatego mimo iż niektóre płyny do pielęgnacji soczewek posiadają informacje, że ich zastosowanie nie wymaga pocierania (formuła No Rub w np. Zero Seven Refreshing), zaleca się by mechaniczne czyszczenie soczewek kontaktowych stało się standardowym sposobem postępowania. Oczywistym wydaje się fakt, że soczewki czyszczone mechaniczne są znacznie czystsze niż soczewki tylko zanurzone w płynie. Aby dobrze je wyczyścić, trzeba nałożyć kilka kropel na powierzchnię i czystym palcem delikatnie, kolistymi ruchami umyć soczewkę. Uważaj, żeby nie uszkodzić przy tym soczewki. Niektóre są bardzo delikatne i mocniejsze zginanie lub trzymanie paznokciami powoduje ich uszkodzenie i złamanie.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • [2] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [3] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: