Czy soczewki można nosić po terminie?

noszenie soczewek po terminie

Odpowiedź na to jedno z najczęściej zadawanych przez użytkowników soczewek kontaktowych pytania brzmi: nie można. Dlaczego? Ponieważ możemy sobie tym poważnie zaszkodzić. Nieprawidłowe użytkowanie, w tym także przenoszenie soczewek kontaktowych może doprowadzić do utraty jakości widzenia, zmniejszenia komfortu, jak również poważniejszych infekcji oczu.

 
 
  • Jednym z najczęściej pojawiających się pytań o soczewki kontaktowe jest to, czy można je nosić po upłynięciu terminu sugerowanego przez producenta.
  • Termin stosowania soczewek określa się na podstawie profesjonalnych badań kliniczno-laboratoryjnych. W ich trakcie specjaliści potwierdzają, że w konkretnym czasie soczewki są bezpieczne w stosowaniu i utrzymują wszystkie obiecywane właściwości. Później już niekoniecznie.
  • Soczewek kontaktowych nie należy nosić po upływie terminie ważności, ponieważ wtedy prawdopodobnie znaczącemu pogorszeniu ulega kondycja materiału i tym samym transmisja tlenu, a same soczewki mogą być na tyle zanieczyszczone i mało elastyczne, że będą powodować dyskomfort oraz zagrożenie oczu i wzroku.
  • Zaleca się, by soczewki trybu dziennego nosić od 6 do maksymalnie 14 godzin. Soczewki trybu ciągłego nie muszą być zdejmowane, jednak trzeba liczyć się z tym, że wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia infekcji.
  • Co zrobić, żeby pamiętać o wymianie soczewek na nowe? Robić to tego samego dnia miesiąca lub tygodnia bądź zapisywać datę sięgnięcia po nową parę - w kalendarzu lub na opakowaniu.
 

Co to jest optymalny tryb użytkowania soczewek?


Każdy producent soczewek kontaktowych określa na podstawie badań laboratoryjno - klinicznych optymalny tryb użytkowania, gwarantując tym samym, że ich parametry, właściwości i komfort użytkowania w tym czasie nie ulegną zmianie. Badaniom podlega min. wytrzymałość mechaniczna materiału, szybkość degeneracji powierzchni soczewki, reakcja oka na soczewkę, jakość i ilość łez, procedura pielęgnacji oraz zwyczaje pacjentów.

Właściwości materiałów, z których wykonuje się soczewki kontaktowe ulegają wraz z upływem czasu stopniowemu pogorszeniu zarówno pod względem optycznym, transmisji tlenu jak i komfortu użytkowania. Wynika to z faktu, że łzy oraz środki do pielęgnacji mają wpływ na strukturę soczewki. Od momentu założenia soczewki na oko zaczynają gromadzić się na niej osady min. białkowe, lipidowe czy też cząsteczki makijażu lub kosmetyków. Przedłużając czas noszenia soczewek narażamy się na zbytnie gromadzenie osadów, mogące prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, a w konsekwencji wywołać dyskomfort, doprowadzić do powikłań chorobowych oraz ograniczyć tolerancję i możliwość dalszego noszenia soczewek.

Zalecany tryb noszenia soczewek ma na celu ich wymianę zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek dolegliwości. Dlatego ważne jest by wymieniać soczewki regularnie, nawet jeżeli soczewki nadal wydają się być komfortowe. Jest to jedyny sposób pozwalający na wieloletnie bezproblemowe noszenie soczewek.

 

By ułatwić sobie zapamiętanie terminu wymiany soczewek warto:

 
  • zakładać nowe soczewki zawsze tego samego dnia miesiąca (w przypadku soczewek miesięcznych) lub tygodnia (w przypadku soczewek dwutygodniowych),
  • zapisywać w kalendarzu datę wymiany soczewek oraz korzystać z przypomnień np. w telefonie komórkowym,
  • po otwarciu nowych soczewek zapisywać na ich opakowaniu datę założenia.
  • przykleić w dobrze widocznym miejscu (najlepiej tam gdzie zakładamy soczewki) karteczkę samoprzylepną, na której zanotujemy termin wymiany szkieł kontaktowych.

Data przydatności soczewek kontaktowych mierzona jest od momentu otwarcia opakowania, w którym się znajdują. Terminu przydatności należy bezwzględnie przestrzegać nawet jeśli nosimy szkła kontaktowe sporadycznie lub zamiennie z okularami i przez długi czas trzymamy w pojemniczku z płynem.

 

Skutki noszenia soczewek po terminie

 

Po terminie ważności soczewki tracą swoje właściwości. W efekcie ich struktura staje się wadliwa, a to wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jednym z głównych skutków takiego postępowania jest niedotlenienie rogówki, które może doprowadzić do groźnych infekcji. Niemniej istotne jest obniżenie komfortu użytkowania, któremu może towarzyszyć uczucie suchości oraz zaczerwienienie i podrażnienie oczu.

Należy pamiętać, że od momentu założenia soczewki, zaczynają gromadzić się na niej osady białkowe i lipidowe oraz cząsteczki makijażu i kosmetyków. Przedłużając czas noszenia soczewek narażamy się na rozwój drobnoustrojów. Nawet właściwa pielęgnacja nie przedłuża okresu ważności soczewek.

 

W takim razie ile godzin dziennie można nosić soczewki kontaktowe?

 

Zaleca się noszenie soczewek w trybie dziennym od 6 do maksymalnie 14 godzin na dobę, choć jest to dość indywidualna sprawa i zależy od reakcji oczu na soczewki.

W przypadku nowoczesnych soczewek silikonowo-hydrożelowych możliwe jest ich noszenie przez cały czas, gdy ma się otwarte oko, zdejmując przed snem. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie noszenie soczewek może wysuszać i podrażniać oczy powodując tym samym ból i uczucie dyskomfortu oraz doprowadzić do niedotlenienia i urazów rogówki.

Inaczej wygląda sprawa z soczewkami do noszenia w trybie ciągłym. Można je nosić bez zdejmowania w zależności od rodzaju nawet przez 30 dni. Ten tryb wymiany wiąże się jednak z pięciokrotnym wzrostem ryzyka powikłań.

 

Pamiętaj

 

By móc cieszyć się z komfortu noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat należy bezwzględnie przestrzegać terminu wymiany soczewek, odpowiednio je pielęgnować preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularnie kontrolować oczy u specjalisty. Soczewka po terminie przydatności nie zachowuje swoich właściwości koniecznych do prawidłowej ochrony oczu przed drobnoustrojami i bakteriami, które rozwiną się w osadzie białkowym zgromadzonym na powierzchni soczewki. Nawet prawidłowa pielęgnacja nie przedłuża żywotności soczewek kontaktowych powyżej terminu przydatności.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Udostępnij: