Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Czy soczewki można nosić po terminie?

Odpowiedź na to jedno z najczęściej zadawanych przez użytkowników soczewek kontaktowych pytania brzmi: nie można. Dlaczego? Ponieważ możemy sobie tym poważnie zaszkodzić.

 

Co to jest optymalny tryb użytkowania soczewek?


noszenie soczewek po terminieKażdy producent soczewek kontaktowych określa na podstawie badań laboratoryjno - klinicznych optymalny tryb użytkowania, gwarantując tym samym, że ich parametry, właściwości i komfort użytkowania w tym czasie nie ulegną zmianie. Badaniom podlega min. wytrzymałość mechaniczna materiału, szybkość degeneracji powierzchni soczewki, reakcja oka na soczewkę, jakość i ilość łez, procedura pielęgnacji oraz zwyczaje pacjentów.


Właściwości materiałów, z których wykonuje się soczewki kontaktowe ulegają wraz z upływem czasu stopniowemu pogorszeniu zarówno pod względem optycznym, transmisji tlenu jak i komfortu użytkowania. Wynika to z faktu, że łzy oraz środki do pielęgnacji mają wpływ na strukturę soczewki. Od momentu założenia soczewki na oko zaczynają gromadzić się na niej osady min. białkowe, lipidowe czy też cząsteczki makijażu lub kosmetyków. Przedłużając czas noszenia soczewek narażamy się na zbytnie gromadzenie osadów, mogące prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, a w konsekwencji wywołać dyskomfort, doprowadzić do powikłań chorobowych oraz ograniczyć tolerancję i możliwość dalszego noszenia soczewek.

Zalecany tryb noszenia soczewek ma na celu ich wymianę zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek dolegliwości. Dlatego ważne jest by wymieniać soczewki regularnie, nawet jeżeli soczewki nadal wydają się być komfortowe. Jest to jedyny sposób pozwalający na wieloletnie bezproblemowe noszenie soczewek.

 

By ułatwić sobie zapamiętanie terminu wymiany soczewek warto:

 
  • zakładać nowe soczewki zawsze tego samego dnia miesiąca (w przypadku soczewek miesięcznych) lub tygodnia (w przypadku soczewek dwutygodniowych),
  • zapisywać w kalendarzu datę wymiany soczewek oraz z korzystać z przypomnień np. w telefonie komórkowym,
  • po otwarciu nowych soczewek zapisywać na ich opakowaniu datę założenia.
 

W takim razie ile godzin dziennie można nosić soczewki kontaktowe?

Zaleca się noszenie soczewek w trybie dziennym od 6 do maksymalnie 14 godzin na dobę, choć jest to dość indywidualna sprawa i zależy od reakcji oczu na soczewki.

W przypadku nowoczesnych soczewek silikonowo-hydrożelowych możliwe jest ich noszenie przez cały czas, gdy ma się otwarte oko, zdejmując przed snem. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie noszenie soczewek może wysuszać i podrażniać oczy powodując tym samym ból i uczucie dyskomfortu oraz doprowadzić do niedotlenienia i urazów rogówki.

Inaczej wygląda sprawa z soczewkami do noszenia w trybie ciągłym. Można je nosić bez zdejmowania w zależności od rodzaju nawet przez 30 dni. Ten tryb wymiany wiąże się jednak z pięciokrotnym wzrostem ryzyka powikłań.

 

Pamiętaj

By móc cieszyć się z komfortu noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat należy bezwzględnie przestrzegać terminu wymiany soczewek, odpowiednio je pielęgnować preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularnie kontrolować oczy u specjalisty.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?