Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

cyfrowe zmęczenie wzrokuSmartfony, tablety, laptopy czy telewizory - wszystko to jest wielkim ułatwieniem życia, ale jednocześnie obciążeniem dla naszych oczu. Gdy zbyt długo korzystamy z tych urządzeń w ciągu jednego dnia, to nasze oczy odczuwają dyskomfort. Cyfrowe zmęczenie wzroku to coś, czego na pewno kiedyś doświadczyliście. To poważne zagrożenie zwłaszcza dla osób pracujących przed komputerem. Nasze oczy męczą się szybciej, pod koniec dnia pieką, czemu towarzyszy także zamazany obraz przed oczami.

 

Jakie są pozostałe objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

 

Wbrew pozorom nie jest to jedynie zmęczenie oczu. Dlatego jest to tak ważny problem. Objawy, jakie mogą wystąpić to między innymi:

  • bóle głowy,
  • niewyraźny, rozmyty obraz,
  • uczucie suchego oka,
  • bóle w okolicach szyi, ramion oraz pleców.
 

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

 

Cyfrowe zmęczenie wzroku spowodowane jest przez wiele czynników. Niektóre z nich są oczywiste, jednak inne nie są tak proste do zdiagnozowania. Do przyczyn zaliczamy zatem:

  • Zbyt małą intensywność mrugania - zamiast mrugać około 18 razy na minutę, porzez patrzenie w ekran mrugamy znacznie rzadziej. Prowadzi to do przerywania filmu łzowego, wysuszania oka, a w konsekwencji do swędzenia i pieczenia oka.
  • Przyjmowanie złej postawy podczas używania urządzeń cyfrowych - pracując przed monitorem wiele godzin dziennie, garbimy się, obciążając kręgosłup, szyję oraz głowę. To właśnie dlatego oprócz dyskomfortu odczuwanego w oczach, odczuwamy również bóle pleców i okolic szyi.
  • Niedostateczne oświetlenie - gdy długotrwale używamy urządzeń cyfrowych i patrzymy na ekran w niedostatecznym oświetleniu, odczuwane jest szczypanie oczu oraz problemy ze skupieniem wzroku.
 

Kto jest szczególnie narażony na problem cyfrowego zmęczenia wzroku?

 

Problem ten dotyczy szczególnie osób, które pracują z komputerami i innymi urządzeniami cyfrowymi - laptopami i tabletami - a nawet takie, spędzające dużo czasu przed smartfonami, dlatego też cyfrowe zmęczenie wzroku dotyka zazwyczaj osoby młode. Patrząc codziennie długo w ekran monitorów, musimy pamiętać o ochronie wzroku. Można to robić stosując specjalne soczewki kontaktowe Biofinity Energys firmy CooperVision, przeznaczone dla osób żyjących w cyfrowym świecie. W naszym sklepie mamy dla Was specjalny rabat - 20 zł na soczewki Biofinity Energys wpisując kod „ENERGYS”. Aby dowiedzieć się więcej o cyfrowym zmęczeniu wzroku i o soczewkach Biofinity Energys, kliknij tutaj.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów Szkla.com

 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?