Na czym polega blefarospazm?

blefarospazm kurcz powiek

Blefarospazm (kurcz powiek), polega na aktywnym skurczu okrężnego mięśnia oka. Skurcz ten może przebiegać w różnym nasileniu i być wynikiem wielu przyczyn. W najdelikatniejszym stadium objawia się zwiększeniem częstotliwości mrugania, natomiast w zaawansowanym stanie może skutkować wystąpieniem ślepoty ze względu na brak możliwości otworzenia powiek. Objawy zwykle nasilają się podczas pracy w pomieszczeniach, w których występuje sztuczne i bardzo jasne oświetlenie lub wskutek nadmiernego oglądania telewizora.

 
 
  • Kurcz powiek nasila się zazwyczaj podczas przebywania w sztucznie i bardzo jasno oświetlonych pomieszczeniach i w trakcie oglądania telewizji.
  • W większości przypadków blefarospazm objawia się w jednym i drugim oku.
  • Przyczyną blefarospazmu są zaburzenia w obrębie nerwu twarzowego. Najbardziej podatne na tę dolegliwość są osoby starsze i częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn.
  • Do tej pory nie wynaleziono leku na kurcz powiek. Istnieje jednak kilka skutecznych metod zmniejszenia częstotliwości występowania tego stanu.
 

Kurcz powiek stanowi zaburzenie wynikające z uszkodzenia nerwów, które odpowiedzialne są za kontrolowanie powiek. Polega na częstym i silnym zamykaniu powiek i otwieraniu ich. Całość przebiega w bardzo gwałtowny sposób, a sam odruch jest trudny do kontrolowania przez chorego. W zdecydowanej większości przypadków, kurcz powiek atakuje dwoje oczu jednocześnie.

 

Przyczyny kurczu powiek

Przyczyna kurczu powiek nie jest do końca znana, jednak przeprowadzane badania wskazują, że może być ona wynikiem zaburzeń w obrębie nerwu twarzowego. Najbardziej podatne na tę dolegliwość są osoby starsze, znajdujące się wieku około pięćdziesięciu lat. Kobiety stanowią grupę, która jest bardziej podatna na możliwość wystąpienia tej choroby niż mężczyźni.

 

Jak leczyć blefarospazm (kurcz powiek)?

Lek na kurcz powiek do tej pory nie został wynaleziony. Istnieje jednak szereg metod, które mogą okazać się skuteczne w procesie leczenia tej choroby. Często stosowaną metodą jest wstrzyknięcie botoksu do mięśni powiek. Takie działanie wykazuje o wiele wyższą skuteczność niż zażywanie lekarstw, których działanie wobec kurczu powiek nie do końca zostało potwierdzone. Zastrzyki z botoksu powinny być powtarzane w odstępach kilkumiesięcznych. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu z udziałem chirurga. Polega on na usunięciu poszczególnych połączeń włókien mięśniowych, które są odpowiedzialne za zaciskanie się powiek.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zmniejszają ilość światła docierającego do oka także może pomóc w zmniejszeniu się objawów kurczu powiek. Duże natężenie światła jest jednym z czynników, które je wywołują. Chorzy bardzo często decydują się także na zastosowanie metod leczenia takich jak:

  • akupunktura,
  • hipnoza,
  • terapia chiropraktyczna,
  • zmiana diety.

Nie jest jeszcze wiadomym, czy działania tego rodzaju rzeczywiście są skuteczne w walce z kurczem powiek, ale wyniki poszczególnych z nich są wysoce obiecujące.

Kurcz powiek ma poważny wpływ na zaburzenia widzenia i właśnie z tego powodu nie powinno się go bagatelizować. Chcąc leczyć tę przykrą dolegliwość, przede wszystkim należy wyeliminować możliwie dużo stresu w swoim życiu oraz zadbać o to aby organizm miał szansę wypoczęcia w trakcie snu. Jeśli drobne skurcze powiek zostaną zaobserwowane przez pacjenta, powinien on niezwłocznie skorzystać z porady specjalisty z tego zakresu i podjąć odpowiednie kroki dotyczące leczenia.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

 
 

Udostępnij: