Skorzystaj z naszej Specjalnej Oferty

Tylko teraz mamy dla Ciebie 6% RABATU!

Wpisz kod*: Skopiuj kod

*Kod aktywny przez 7 dni.

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

aplikowanie kropli do oczuKrople do oczu mogą być stosowane zarówno jako lek np. na stany zapalne oczu, jaskrę lub jako środek nawilżający w przypadku suchości oczu. Bez względu na powód ich stosowania ważne jest by były właściwie aplikowane, dzięki czemu ich działanie będzie najbardziej skuteczne. By było to możliwe konieczne jest zastosowanie kilku podstawowych zasad:

 
 1. Przed i po zakropieniu oczu zawsze należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie;
 2. Jeżeli na opakowaniu kropli istnieje zapis o konieczności wstrząśnięcia butelką przed użyciem, należy to zrobić kilkukrotnie;
 3. Odkręć nakrętkę i odłóż na czystą powierzchnię;
 4. Upewnij się, że końcówka zakraplacza jest czysta i nieuszkodzona;
 5. Przechyl głowę lekko do tyłu lub połóż się płasko na plecach (nr 1 na zdjęciu poniżej);
 6. Odciągnij lekko palcem dolną powiekę tak by utworzyć „kieszeń” pomiędzy dolną powieką, a gałką oczną, do której wpadnie kropla (nr 2 na zdjęciu poniżej);
 7. przyłóż butelkę nad oko końcówką zakraplacza skierowaną w dół (możesz trzymając butelkę oprzeć nadgarstek o czoło;
 8. Patrząc w górę uciśnij buteleczkę lub użyj systemu dozujacego tak by wydostała się z niej jedna kropla i trafiła do przygotowanej „kieszeni” w części skroniowej lub środkowej, z dala od mięska łzowego (nr 3 na zdjęciu poniżej). Pojemność worka spojówkowego jest ograniczona i maksymalnie może zatrzymać 30 µl. Z tego względu zaleca się aplikowanie tylko jednej kropli, której objętość waha się od 40 do 70 µl (zależnie od rodzaju końcówki zakraplacza i średnicy jego wylotu). Co oznacza, że nawet jedna kropla ma objętość przewyższającą możliwość utrzymania się w worku spojówkowym przez co jej pozostała część spływa do jeziorka łzowego, skąd przez drogi łzowe przedostaje się do jamy nosowej, spływa do gardła i przewodu pokarmowego. Należy uważać by końcówka zakraplacza nie dotknęła oka;
 9. Zamknij oczy na 2-3 minuty, unikając mrugania, by nie uruchomić pompy łzowej. Dzięki temu preparat utrzyma się wystarczająco długo w filmie łzowym i może przeniknąć przez rogówkę do komory przedniej;
 10. W tym czasie delikatnie uciskaj palcem wewnętrzny kącik oka (nr 4 na zdjęciu poniżej). Zapobiega to dostaniu się leku do ust i gardła;
 11. Nadmiar kropli wytrzyj chusteczką higieniczną lub wacikiem;
 12. Zakręć butelkę i przechowuj krople zgodnie z zaleceniami producenta, przestrzegając daty przydatności od momentu otwarcia.
 
zasady używania kropli do oczu
 

Etapy aplikowania kropli do oczu

 

Kiedy używać / nie używać kropli do oczu?

 
 1. Możliwość stosowania kropli do oczu należy skonsultować z lekarzem/specjalistą.
 2. Leki w postaci kropli są bardzo łatwe w aplikacji, jednak posiadają pewną wadę. Są natychmiast rozcieńczane przez łzy co powoduje, że ich stężenie terapeutyczne spada już w momencie wchłaniania. W związku z tym konieczna jest ich częsta aplikacja (zgodnie z zaleceniami lekarza), szczególnie w przypadku antybiotyków.
 3. Nie należy aplikować kropli na soczewki kontaktowe chyba, że są one do tego przeznaczone. W innym przypadku należy przed założeniem soczewek odczekać co najmniej 15 minut.
 4. Stosując równocześnie kilka leków należy podawać jednocześnie nie więcej niż dwa leki aplikując je w odstępie 5-10 minut.
 5. Nie pożyczaj, ani nie stosuj pożyczonych kropli.
 6. Po podaniu kropli do oka, tylko niewielka ilość substancji aktywnej jest w stanie zatrzymać się na powierzchni rogówki i zostać przez nią wchłonięta. Większość jest resorbowana przez spojówkę skąd naczyniami krwionośnymi dostaje się do układu krążenia. Dlatego leki o silnym działaniu ogólnym (np. Atropina) powinno się aplikować tak, by zminimalizować możliwość dostania się ich do krwiobiegu np. u małych dzieci wkraplając je po przechyleniu głowy w kierunku skroniowym (by ewentualny nadmiar wypłynął poza worek spojówkowy), u dorosłych, jak wyżej wspomniano, uciskając palcem okolice dolnego kanalika i woreczka łzowego przez 2-3 minuty po podaniu kropli.
 7. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania kropli do oczu należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
 

Do najbardziej popularnych kropli do oczu należą:

   

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów Szkla.com.

źródła informacji:

 • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
 • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
 • [3] M. Niżankowska. Podstawy okulistyki. Volumed. Wrocław 2000
 
 

Podobne artykuły:

 
Zapisz się do newslettera i dowiedz się o nowościach
Wersja mobilna
Czy chcesz kontynuować?