Wpływ ciepłego i zimnego powietrza na soczewki kontaktowe

wpływ powietrza na soczewki kontaktowe

W naszej strefie klimatycznej w ciągu roku mamy do czynienia z bardzo zmienną pogodą i szerokim zakresem temperatur. Z tego powodu warto zapoznać się z wpływem zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza na soczewki kontaktowe. Obecnie coraz więcej osób wybiera soczewki kontaktowe jako alternatywę dla tradycyjnych okularów. Temperatura otoczenia może wpływać na stan naszego zdrowia na różne sposoby, co wydaje się być oczywistym faktem. Mało osób rozpatruje jednak wpływ wahań temperatur w kontekście soczewek kontaktowych.

 
 
  • Zimą zagrożeniem jest nie tylko niska temperatura powietrza, ale także jego obniżona wilgotność. W tym czasie jeszcze ważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.
  • Latem dyskomfort w korzystaniu z soczewek może być powodowany przez nadmierną potliwość, kontakt z wodą i promienie UV oraz oczywiście cieplejsze powietrze.
  • W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak dbać o soczewki w trakcie różnych pór roku.
 

Wpływ zimna… czyli jakie zagrożenia dla naszych soczewek niesie ze sobą zima?

 

W Polsce pogoda czasami może zaskakiwać, a zima potrafi być niezwykle mroźna. Warto jednak zaznaczyć, iż problematyczne mogą być nie tylko niskie temperatury, ale także szereg innych parametrów opisanych poniżej.

 

Wilgotność powietrza

 

Wilgotność powietrza jest niezwykle ważna, gdyż to właśnie od tego parametru zależy, w jakim stopniu i z jaką szybkością łzy odparowują z powierzchni naszych oczu. W okresie grzewczym poziom wilgotności powietrza stanowczo się obniża. Oznacza to, że łzy wyparują zdecydowanie szybciej i w większej ilości. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo nadmiernego wysuszenia powierzchni oka, czego efektem jest dyskomfort, obniżona ostrość wzroku. To zjawisko jest szczególnie groźne w przypadku osób noszących soczewki, gdyż zwiększa to ryzyko stanów zapalnych oczu. Warto zaznaczyć, iż oprócz suchego powietrza w pomieszczeniach, niebezpieczny jest również suchy, mroźny wiatr. Jak się przed tym chronić? Chyba najskuteczniejszą metodą jest systematyczne zakrapianie oczu sztucznymi łzami, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oczu.

 

Nawodnienie organizmu

 

W zimie, kiedy temperatury są znacznie niższe od tych komfortowych, z reguły odczuwamy dużo mniejsze pragnienie, niż powinniśmy. Należy zaznaczyć, iż jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, któremu należy przeciwdziałać. Najlepiej robić to wypijając codziennie minimum 1,5 litra wody. Jest to podstawowe zapotrzebowanie, które zapewni nie tylko równowagę wodno-elektrolitową całego organizmu, ale także zapobiega wysuszeniu oczu.

 

Soczewki kontaktowe w mroźne dni

 

Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają dla osób noszących soczewki kontaktowe zimą? Na pewno nie jest możliwe „zamrożenie soczewek”, gdyż soczewki są naturalnie ocieplane przez powierzchnię oka. Nie zmienia to jednak faktu, iż przy niskich temperaturach może nastąpić pogorszenie jakości widzenia. Jeśli będzie się ono utrzymywało, warto zastanowić się nad chwilową zmianą soczewek kontaktowych na okulary korekcyjne.

 

Wpływ ciepła, czyli co potrafią wysokie temperatury?

 

Lato to wysokie temperatury, kąpiele - zarówno te słoneczne, jak i wodne, a także… intensywne pocenie się. To wszystko w pewien sposób stanowi zagrożenie dla zdrowia naszych oczu - szczególnie jeśli nosimy soczewki kontaktowe.

 

Promienie UV

 

Promienie UV co prawda są niezbędne do życia, ale mogą być dla nas niebezpieczne. Latem nasz organizm może otrzymać ich zdecydowanie za dużo w stosunku do zapotrzebowania. Nadmierne narażenie na promieniowanie UV jest niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla oczu. Warto więc odpowiednio się zabezpieczyć. Taką ochronę stanowią specjalne soczewki kontaktowe z filtrami UVA oraz UVB, które zatrzymują niebezpieczne dla naszych oczu promienie. Informację o tym czy nasze soczewki zawierają filtry UV znajdziecie na opakowaniu soczewek oraz blistrze.

 

Duże ilości potu

 

W lecie nie trzeba nawet większego wysiłku, aby się spocić - to normalne, gdyż wysokie temperatury i duża wilgotność robią swoje. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, warto zastanowić się nad częstym wycieraniem czoła ręcznikiem lub chusteczką. Jest to prosta czynność, dzięki której ograniczymy możliwość kontaktu potu z soczewką kontaktową, co może prowadzić do podrażnień oka i dyskomfortu.

 

Wysokie temperatury

 

Warto pamiętać, że same w sobie wysokie temperatury nie stanowią ściśle zagrożenia dla oczu z założonymi soczewkami kontaktowymi. Nie musimy się również martwić soczewkami, których zapomnieliśmy zabrać np. z rozgrzanego samochodu.

 

Soczewki kontaktowe i woda

 

Na koniec warto przestrzec wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych przed korzystaniem ze wszelkich zbiorników wodnych w założonych soczewkach. Takie zachowanie może skutkować bardzo poważnymi zakażeniami oczu, nawet jeżeli używamy jednocześnie okularów pływackich.

 

Zimno i ciepło a pielęgnacja soczewek kontaktowych

 

Powyżej zebrano szereg wskazówek, które stanowią swego rodzaju wytyczne do noszenia soczewek kontaktowych w różnych warunkach pogodowych. Warto jednak zaznaczyć, iż podstawą bezpiecznego noszenia soczewek kontaktowych jest ich odpowiednia codzienna pielęgnacja, która nie ulega zmianom w zależności od pogody.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Martyny Pająk (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: