Zalety noszenia soczewek kontaktowych w zimie

soczewki kontaktowe w zimie

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej modne. Nosi je coraz więcej osób, zadowolonych z zalet tego rozwiązania. A jakie są zalety noszenia soczewek kontaktowych zimą?

 
 
  • Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe, o korzystnym nawilżeniu, chronią przed suchością oczu, spowodowaną zmianą wilgotności zimowego powietrza.
  • Z soczewkami nie ma mowy o parowaniu i zamarzaniu szkieł.
  • Coraz więcej soczewek kontaktowych zawiera kompleks nowoczesnych filtrów UVA/UVB, które skutecznie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. A do poparzenia dochodzi nie tylko latem, lecz również zimą, zwłaszcza w wysokich partiach gór.
  • Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia niż okulary korekcyjne, co doceniają wszyscy fani zimowych sportów.
 

Spis treści:

  1. Zimowe warunki - czyli na co zwrócić szczególną uwagę
  2. Czy soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem na zimę?
 

Zimowe warunki - czyli na co zwrócić szczególną uwagę

 

W warunkach zimowych nasze oczy zmagają się z różnymi problemami, niezależnie od metody korekcji wady wzroku. Nie chodzi tu tylko o niską temperaturę, ale również o inne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, jak np. suche powietrze, ochrona przed promieniami UV czy bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych. Szczególnie istotne jest to dla dzieci, które uwielbiają rzucać się śnieżkami. Bez obaw o uszkodzenie okularów, a tym bardziej skaleczenie odłamkiem szkła – mogą bawić się na śniegu, zjeżdżać na sankach i w pełni korzystać z zimowych zabaw. Soczewki stabilnie utrzymują się w oku przez cały dzień. Na stoku konieczne jest założenie gogli narciarskich, które chronią przed ostrym słońcem odbijającym się od śniegu, ale także przed wiatrem. Najwygodniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest stosowanie soczewek kontaktowych z filtrami UV.

 

Wilgotność powietrza

 

Zimą wilgotność powietrza ulega znacznemu obniżeniu. Zimny wiatr bardzo wysusza powierzchnię oczu. Suchość powietrza potęgują wszelkie urządzenia grzewcze znajdujące się w budynkach. W takich warunkach warto pamiętać o codziennym zakrapianiu oczu kroplami nawilżającymi takimi jak preparaty sztucznych łez. Przewagą dla stosowania w takich warunkach soczewek kontaktowych może być fakt, iż istnieją specjalnie zaprojektowane soczewki dla osób z suchością oczu. Takie soczewki w zimie będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed nadmiernie suchym powietrzem.

 

Wpływ temperatury na soczewki kontaktowe

 

Soczewki kontaktowe nie reagują na zmiany samej temperatury. Noszenie ich nawet w bardzo niskich temperaturach jest bezpieczne, gdyż są one ocieplane przez powierzchnię oka. Dzięki temu nie trzeba się bać, że soczewki kontaktowe ulegną zamrożeniu. Niezwykłą zaletą noszenia w zimie soczewek kontaktowych jest fakt, iż nie ulegają one zaparowaniu po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Wszyscy, którzy kiedykolwiek nosili okulary, na pewno zmagali się z takim problemem w okresie zimowym, który wynikał ze zmiennych temperatur działających na okulary.

 

Promienie UV

 

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że należy chronić się przed promieniowaniem UV. Warto jednak zaznaczyć, iż jest ono szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale także i dla oczu. Dużo mówi się o promieniach UV w okresie letnim, kiedy słońce świeci przez większość dnia. Jak wygląda ta kwestia zimą? Cóż, w zimie również jesteśmy narażeni na takie promieniowanie, szczególnie gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Warto więc wybrać soczewki kontaktowe wyposażone w dodatkowy filtr UV lub założyć dodatkowo okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Tej możliwości nie dają tradycyjne okulary korekcyjne. Warto zaznaczyć, iż nawet w mało słoneczne dni warto zakładać sportowe gogle podczas uprawiania sportów zimowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż w wysokich partiach gór nawet w takich warunkach może dojść do poparzenia oczu przez słońce.

 

Sporty zimowe

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż soczewki kontaktowe są bardzo przydatne podczas uprawiania wszelkich sportów zimowych. Dzieje się tak, gdyż zapewniają one szerokie pole widzenia, a przy tym umożliwiają założenie dodatkowych gogli ochronnych bez utraty jakości widzenia. Zwykłe okulary mogą stanowić niebezpieczeństwo podczas zimowych aktywności - w razie upadku mogą się stłuc i nas zranić.

Warto zaznaczyć, iż podczas wykonywania aktywności fizycznej zimą, dobrze jest wyposażyć się w jednodniowe soczewki kontaktowe. Częsta wymiana soczewek umożliwi odpowiednią regenerację w ciągu nocy zmęczonych za dnia oczu. Ponadto częsta wymiana soczewek kontaktowych sprzyja regeneracji wysuszonych przez suche powietrze rogówek i zmniejsza ryzyko zakażeń oczu.

 

Czy soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem na zimę?

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale nie dla każdego. Pomimo licznych zalet noszenia soczewek kontaktowych zimą takich jak lepsza widoczność podczas uprawiania sportów zimowych, lepsza ochrona przed promieniami UV, czy łatwiejsze utrzymanie stałej wilgotności oczu, może się zdarzyć, że podczas zimowej pogody pogorszy się jakość obrazu uzyskanego dzięki noszonym soczewkom kontaktowym. W takim wypadku - zanim udamy się do okulisty lub optometrysty - warto sprawdzić, czy pogorszenie to utrzymuje się po zmianie soczewek na okulary. Warto również zaznaczyć, iż paradoksalnie „mokre oczy” w zimie mogą wynikać z reakcji na drażniące oczy zimny wiatr i inne czynniki. W takim wypadku również warto przejść - chociaż na parę dni - na okulary korekcyjne, a przy tym stosować krople nawilżające powierzchnię oka w celu złagodzenia podrażnienia.

 

Soczewki ACUVUE OASYS with Transitions z najlepszą ochroną UV

 

Pewną trudnością w doborze soczewek kontaktowych w okresie zimowym jest więc to, że powinny być wyposażone w stosowne filtry blokujące szkodliwe promienie ultrafioletowe. Obecnie niektórzy producenci soczewki kontaktowych mają w swej ofercie soczewki chroniące oczy przed promieniowaniem UV. Przykładem jest nowy produkt na rynku - ACUVUE® OASYS with Transitions. To światłoczułe soczewki kontaktowe, które powstały po 10 latach prac badawczo-rozwojowych. Charakteryzuje je duża ochrona przed szkodliwymi promieniami UV - są w stanie zablokować aż 100% promieniowania UVB oraz ponad 99% promieniowania UVA.

ACUVUE® OASYS with Transitions to połączenie materiału o sprawdzonych właściwościach (Senofilcon A) oraz składnika fotochromowego. Soczewki kontaktowe płynnie adaptują się do zmieniających się warunków otoczenia. Wystarczy ok. 45 sekund, aby w pełni się zaciemniły, chroniąc oko przed negatywnym oddziaływaniem jasnego światła. Warto także wspomnieć, że bez względu na temperaturę, zachowują swoje właściwości użytkowe i ochronne.

Przeprowadzone badania wykazały także, że soczewki ACUVUE® OASYS with Transitions zapewniają lepszy kontrast kolorów oraz pomagają oczom o 49% szybciej przystosować się do zmiennych warunków oświetlenia. Dwutygodniowy tryb stosowania sprawia, że podczas wyjazdu na narty lub snowboard nie trzeba zabierać ze sobą wielu par soczewek. Wystarczy odpowiednia ich pielęgnacja i dezynfekcja po każdym użyciu, aby bezpiecznie korzystać z nich przez 14 dni.

 

Inne rozwiązania

 

Do pozostałych soczewek kontaktowych chroniących przed promieniowaniem UV należą:

  • Moc: -12,00 do +8,00 D
  • Filtr UV: 99,9% UVB; 96,1% UVA

ACUVUE® OASYS to soczewki kontaktowe nowej generacji stworzone przez popularną markę Johnson & Johnson. Zostały zaprojektowane z użyciem hydrożelowego materiału Senofilcon A, który chroni oczy użytkownika przed wyschnięciem, a wykorzystana w soczewkach technologia HydraClear zapewnia im nawilżenie przez cały dzień. Soczewki posiadają również filtry UV, dzięki czemu Twoje oczy są chronione przed promieniowaniem słonecznym, z powodzeniem możesz używać ich także w zimie, przy niskich temperaturach.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +8,00 D
  • Filtr UV: 99% UVB; 96% UVA

ACUVUE® OASYS 1-Day to nowoczesne soczewki kontaktowe, dedykowane osobom, które pracują w niekomfortowych dla oka warunkach. Soczewki gwarantują oczom użytkownika najwyższy poziom nawilżenia oraz błyskawicznie dopasowują się do oka, znacznie zwiększając jakość i ostrość widzenia. ACUVUE® OASYS 1-Day zaopatrzono także w filtry UV chroniące oczy przed promieniowaniem słonecznym. Z powodzeniem można używać ich w zimie, ponieważ zachowują stałą temperaturę i nie parują, nawet podczas mrozów.

KUPUJĘ
  • Moc: -12,00 do +6,00 D
  • Filtr UV: 98,8% UVB; 85,1% UVA

1-DAY ACUVUE® MOIST to wysokiej klasy soczewki kontaktowe stworzone w oparciu o technologie LACREON i DUAL-ACTION. To jednodniowe soczewki, zapewniające Twoim oczom ostre i wyraźne widzenie oraz korekcję wzroku, przy jednoczesnym wysokim poziomie nawilżenia. Zostały wyposażone w filtry UV, dzięki czemu Twoje oczy chronione są przed promieniowaniem i z powodzeniem możesz korzystać z soczewek także w zimie. Ich unikalna struktura oraz parametry soczewek gwarantują maksymalny poziom komfortu podczas użytkowania.

KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: