Twoje okulary Twój styl

stylowe okulary

Okulary już dawno przestały posiadać wartość wyłączenie użytkową. Teraz oprócz tego, że muszą być funkcjonalne stały się również prawdziwą biżuterią. Odpowiednio dobranymi oprawkami możemy wyrazić swoją osobowość czy kreować własny wizerunek. Mogą być klasyczne, oldschoolowe, designerskie. Jedno jest pewne ? nie mogą być nudne. Celebryci chronią się za nimi przed ciekawskim wzrokiem fanów i aparatami paparazzich. Są atrybutem osób chcących uchodzić za intelektualistów. Dodają charakteru.

 
 
  • Okulary to już nie tylko sposób na korekcję wady wzroku. Obecnie okulary są także swego rodzaju biżuterią, która może podkreślić urodę i wyrazić osobowość.
  • Okulary dobiera się na podstawie recepty wystawionej przez okulistę. Dlatego przed ich zakupem niezbędna jest wizyta u lekarza.
  • Okulary powinny być dopasowane do wady wzroku oraz ... kształtu twarzy, żebyś wyglądał w nich i czuł się po prostu dobrze.
  • Oczy w okularach mogą wydawać się mniejsze, dlatego warto stawiać na makijaż, który je optycznie powiększy.
  • Aby okulary nie uległy uszkodzeniu, wyrób sobie kilka łatwych nawyków ich prawidłowego użytkowania i przechowywania. Przeczytasz o nich w artykule!
 

Okulary mogą być eleganckie, sportowe, niebanalne, przekorne. Dziś już wiemy, że podkreślają urodę, a nazwanie kogoś okularnikiem uznajemy za komplement. Odpowiednio dobrane okulary poznamy po tym, że nie uciskają nosa, ale też nie zsuwają się z niego. Znajdują się pomiędzy łukiem brwiowym a kośćmi policzkowym, ale nie opierają się one. Nie wydają się ani zbyt małe ani zbyt duże. Podczas noszenia właściwie dobranych okularów odczuwamy całkowity komfort, w efekcie niemal ich nie zauważamy.

Jak dobrać odpowiednie soczewki okularowe?

Parametry soczewek okularowych są określane przez lekarza specjalistę, po uprzednim badaniu wzroku, przeprowadzanym w gabinecie okulistycznym. Lekarz wystawia nam receptę, na której wypisane są zalecane parametry. Receptę przekazujemy optykowi, który wykonuje nam szkła.

Wzór recepty

Legenda:

  • Sfera - korekcja wzroku do bliży lub dali. Oznacza się poprzez podanei wartości dodatnich (+) bądź ujemnych (-) oraz wartość mocy (np. 1.75).
  • Cylinder - korekcja astygmatyzmu. Oznacza się poprzez podanei wartości dodatnich (+) bądź ujemnych (-) oraz wartość mocy (np. 1.75).
  • - jest podawana w celu właściwego ustawienia szkieł. Jej wartości zawierają się w przedziale od 0° do 180° i występuje jedynie wraz z wartościami cylindrycznymi.
  • PD - rozstaw źrenic. Jest mierzony w milimetrach.

Jak dbać o okulary?

Zawsze zakładamy i zdejmujemy okulary obiema rękoma. Gdybyśmy wykonywali tę czynność tylko jedną ręką, okulary mogłyby szybko ulec deformacji, a to z kolei pociągnęłoby za sobą wypadanie śrubek oraz obluzowywanie się zauszników. Zdjęte okulary kładziemy szkłami do góry. Korzystajmy ze specjalnego twardego Etui. Nie należą do rzadkości przypadki mechanicznego zgniecenia okularów. Pamiętajmy, żeby nie poddawać ich długotrwałemu działaniu wysokich temperatur. Pozostawione na słońcu lub w nagrzanym samochodzie mogą pod wpływem ciepła ulec zniekształceniu. W mieszkaniu starajmy się kłaść je zawsze w tym samym miejscu, oszczędzi nam to nerwowego, porannego szukania ich.

Soczewki okularów czyścimy przeznaczonym do tego płynem, delikatnie za pomocą mikrofazy, jest to ściereczka z włókien poliestru, która nie rysuje soczewek okularowych. Możemy przecierać nią okulary zarówno na mokro jak i na sucho. Nowej generacji płyny do czyszczenia soczewek posiadają właściwości chroniące przed zaparowywaniem okularów.

Makijaż dla osób noszących okulary

Często oczy w okularach wydają się mniejsze niż w rzeczywistości. Można uniknąć tego efekty wykonując odpowiednio makijaż.

Najpierw wykonajmy odpowiednią bazę. Jasnym korektorem - przynajmniej o dwa tony jaśniejszym od podkładu, którego używamy zakryjmy niedoskonałości wokół oczu takie jak cienie pod oczami i zaczerwienienia. Następnie, aby optycznie powiększyć oczy, na górnej powiece, aż do linii brwi, rozprowadź jasny cień do oczu. Muśnij nim również wewnętrzny kącik oka przy nasadzie nosa. Jeśli nosisz okulary zrezygnuj z rysowania ciemnej kreski na dolnej powiece. Zamiast niej, jeśli chcesz osiągnąć spektakularny efekt dużych oczu, narysuj białą kreskę na wewnętrznej krawędzi dolnej powieki.

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

Każdy z nas chciałby dobrze wyglądać w okularach, raczej podkreślać zalety niż podkreślać te cechy, za którymi w sobie nie przepadamy. Można osiągnąć ten efekt odpowiednio dobranymi oprawkami, które są w stanie złagodzić rysy twarzy oraz wizualnie poprawić jej proporcje. Poniżej kilka wskazówek, czym powinniśmy kierować się w wyborze idealnych oprawek.

  • Twarz owalna
    • Do twarzy owalnej pasuje większość modeli okularów. Możesz śmiało wybierać pomiędzy cienkimi i grubymi oprawkami, najróżniejszym kształtem. Z taką twarzą możesz pozwolić sobie na eksperymenty i okularowe ekscesy lub przeciwnie pozostać przy klasycznych, prostych i eleganckich oprawkach.
  • Twarz okrągła
    • Dobrze dobrane okulary mogą wysmuklić okrągłą twarz. Do owalnej twarzy pasują cienkie oprawki, o wysłużonych szkłach np. w kształcie prostokąta. Zrezygnuj z okrągłych oprawek, ponieważ wtedy owal twarzy wyda się jeszcze bardziej okrągły. Aby uzyskać efekt wydłużenia twarzy wybieraj oprawki, których górna krawędź delikatnie unosi się w górę w okolicach skroni.
  • Twarz kwadratowa
    • Zapomnij o kanciastych oprawkach. Wybieraj te o owalnych kształtach, lub te z lekko uniesioną górną krawędzią i łagodnym zakończeniem u dołu.
  • Twarz trójkątna
    • Jeśli twoja twarz jest trójkątna wybieraj oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi, które złagodzą rysy twarzy. Unikaj oprawek o kształcie prostokątów i kwadratów.

Jak dobrać okulary do wyglądu i podkreślić oprawkami swoją osobowość?

Okulary weszły do kanonu mody, są obecne na pokazach, wybiegach. Niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła, wcale nienoszone z powodu wady. Osoba w ciekawych, dobrze dobranych oprawkach wydaje się niebanalna, intrygująca i bardziej interesująca. Poniżej przedstawiamy sposoby jak poprzez odpowiednio dobrane oprawki możemy wyrazić i podkreślić naszą osobowość.

  • Typ: Intelektualista/Intelektualistka
  • Typ: Sportowiec/Sportsmenka
  • Typ: Imprezowicz/Imprezowiczka
  • Typ: Artysta/Artystka
  • Typ: Trendsetter/Trendsetterka
  • Typ: Elegancja w każdym calu

Ciekawostki

Za pomocą smartfonów można zbadać wzrok. Żeby przeprowadzić badanie należy wgrać aplikację i zaopatrzyć się w wziernik. Na wyświetlaczu pojawią się dwie linie równoległe, które są przekształcane w obraz trójwymiarowy za pomocą wziernika. Badany musi tak manipulować liniami klawiatury, aby złączyły się w jedną. Wynik podawany jest w dioptriach.

Program kierowany jest głównie do krajów trzeciego świata, gdzie dostęp do okulisty często jest niemożliwy.

Udostępnij: