Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

pływanie w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sport. Jednak w przypadku sportów wodnych jest nieco inaczej. Według wytycznych FDA (Agencja ds. Żywności i Leków), zaleca się by soczewki kontaktowe nie miały styczności z wodą (bez względu na to czy jest to woda z kranu, morska czy basenowa) ponieważ chłoną one obecne w niej wirusy i niebezpieczne mikroorganizmy podobnie jak gąbki chłonące wodę. Szczególnie groźna jest pochodząca z rodziny pełzaków Acanthamoeba wywołująca trudne w leczeniu zapalenie rogówki charakteryzujące się ciężkim przebiegiem (w wielu przypadkach prowadzące nawet do utraty widzenia).

 
 
  • Soczewki podczas kontaktu z wodą chłoną z niej wszelkie niekorzystne drobnoustroje. Przyłożenie takiej soczewki do oka nawet na niewielki czas stwarza duże ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.
  • Zaczerwienienie i podrażnienie oczu, łzawienie, nadwrażliwość na światło czy uczucie obcego ciała w oku - to pierwsze i najpopularniejsze objawy zakażenia oczu.
  • Mimo wszystko chcesz podjąć ryzyko i pływać w soczewkach kontaktowych? W takim razie sięgnij po szczelne gogle do pływania. Rozważ również możliwość założenia okularów pływackich z mocami korekcyjnymi, bo takie też są dostępne na rynku.
 

Pierwszymi objawami zakażenia są:

 
  • zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • zamglone widzenie,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • łzawienie,
  • nadwrażliwość na światło.

Inne zagrożenia czyhające w wodzie?

Inne obecne w wodzie m.in. bakterie: gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), chlor, minerały, cząsteczki metali, również mogą uszkodzić nie tylko soczewki kontaktowe ale i nasze oczy.

 

W przypadku pływania najlepszym rozwiązaniem dla osób mających wady wzroku jest stosowanie:

 
  • soczewek kontaktowych razem ze szczelnymi goglami do pływania,
  • okularów pływackich z korekcją.

Najczęściej polecaną korekcją wzroku na basenie są specjalne okulary pływackie z korekcją. Posiadają odpowiednio dobrane soczewki okularowe, tak aby spełniały swoje zadanie pod wodą. Jednak nie każdy decyduje się na taki zakup, zwłaszcza jeśli kontakt z wodą jest sporadyczny, np. w momencie wyjazdu na wakacje nad morze. Jeżeli nie ma takiej możliwości dopuszczalnym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek jednodniowych, które zaraz po wyjściu z wody należy zdjąć i wyrzucić, a oczy obficie przepłukać solą fizjologiczną. W innych sytuacjach, gdy soczewka kontaktowa wielokrotnego użytku zostanie przypadkowo spryskana wodą należy ją zdjąć i dokładnie zdezynfekować płynem do pielęgnacji, a oczy przepłukać solą fizjologiczną.

Soczewki kontaktowe nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne soczewek odbywają się za pomocą specjalnego płynu dezynfekującego, a nie wody. Jednak w sytuacji, kiedy chcemy popływać na basenie, a korekcja wzroku jest dla nas niezbędna, soczewki kontaktowe mogą być stosowane w połączeniu z okularami pływackimi. Takie okulary ograniczają dostęp wody do soczewek. Może zdarzyć się jednak, że pod okulary dostanie się woda i przedostanie się do oczu i soczewki, dlatego wtedy należy koniecznie zdjąć soczewkę po kąpieli i zastąpić ją nową. Dzięki zastosowaniu soczewek jednodniowych nie musisz martwić się o wysuszenie soczewki lub jej zanieczyszczenie. Po kontakcie z wodą morską lub tą w basenie wyrzuć soczewki jednodniowe - przemyj oczy kroplami i załóż nowe soczewki jednodniowe lub dłuższego terminu wymiany. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich oczu i nie dopuść do rozwoju zanieczyszczeń z tym związanych.

Jeżeli po kontakcie z wodą pojawi się ból, zaczerwienienie oczu to należy zgłosić się do lekarza okulisty.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [2] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
 
 

Udostępnij: