Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

zdejmowanie soczewek kontaktowych

Większość specjalistów rekomenduje soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym co łączy się koniecznością zdejmowania ich na noc. Dlatego każdy użytkownik soczewek kontaktowych bezwzględnie powinien nabyć umiejętność ich ściągania już podczas pierwszej aplikacji / pierwszego badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych, w ramach którego specjalista dokładnie instruuje jak tego dokonać. Jego obecność znacznie ułatwia naukę zdejmowania soczewek ponieważ może on monitorować działanie pacjenta i korygować ewentualne błędy utrudniające sprawne ich zdjęcie.

 
 
  • Zanim przejdziesz do zdejmowania soczewek zawsze umyj ręce wodą z mydłem i osusz je.
  • Jak zdjąć soczewkę? Instrukcję znajdziesz w artykule.
  • Istnieją alternatywne sposoby zdejmowania soczewek, różniące się na przykład kierunkiem, w którym warto patrzeć lub pracą poszczególnych palców. Próbuj i znajdź taką, która będzie Ci najbardziej odpowiadać!
  • Demakijaż? Wykonuj go po zdjęciu soczewek. Długie paznokcie? Z nimi zdejmowanie soczewek może być trudniejsze. Czasami warto je skrócić choćby z tego powodu.
 

Umiejętność zdejmowania soczewek jest również niezbędna w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z oczami np. podrażnienie, dyskomfort czy ból. W tej sytuacji należy natychmiast zdjąć soczewki i upewnić się, że nie są uszkodzone lub założone na złą stronę. Jeżeli po zdjęciu soczewek, przepłukaniu w płynie pielęgnacyjnym, upewnieniu się, że są czyste i nieuszkodzone i ponownym ich założeniu objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza.

 

Jak własnoręcznie zdjąć soczewki?

Przed każdorazowym zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć i starannie wysuszyć ręce. Aby zdjąć soczewkę należy spojrzeć w górę nie podnosząc głowy i za pomocą palca środkowego prawej ręki odciągnąć w dół dolna powiekę i cały czas patrząc w górę przyłożyć opuszek palca wskazującego tej samej ręki do dolnej krawędzi soczewki i zsunąć ją na dolną, białą część oka. Następnie delikatnie chwytając soczewkę palcem wskazującym i kciukiem zdjąć ją z oka. W zależności od tego czy soczewka jest:

 
  • jednodniowa - należy ją po zdjęciu wyrzucić,
  • o dłuższym trybie wymiany - należy przeprowadzić odpowiednie czynności pielęgnacyjne.
 
jak zdejmować soczewki
 

Alternatywne metody zdejmowania soczewek

Modyfikacją prezentowanego powyżej sposobu zdejmowania soczewki jest metoda polegająca na tym, że patrząc na wprost przytrzymuje się lewą ręką górną powiekę, a palcem wskazującym prawej dłoni dotyka dolnej części soczewki. Następnie spogląda się do góry. Podczas ruchu/spojrzenia do góry delikatnie „zeszczypuje” się soczewkę kciukiem i palcem wskazującym.

 

Metoda uszczypnięcia

Jeszcze innym sposobem zdejmowania soczewek kontaktowych jest metoda uszczypnięcia - używając palca wskazującego ręki lewej należy unieś górną powiekę, oddalając ją od oka, a palcem środkowym ręki prawej pociągnąć w dół dolną powiekę. Następnie opuszkiem palca wskazującego i kciuka delikatnie ściska się soczewkę i zsuwa ją ku dołowi wyjmując ją z oka.

Według tej samej zasady zdejmuje się soczewkę z drugiego oka.

 

Którą metodę zdejmowania soczewek wybrać?

Opisane wyżej sposoby zdejmowania soczewek są najczęściej stosowane, jednak specjalista może zaproponować jeszcze inną metodę, która w danym przypadku może okazać się bardziej efektywna.

Podobnie jak przy zakładaniu soczewek kontaktowych, zdejmowanie powinno rozpoczynać się zawsze od oka prawego. W przypadku gdy mamy różne wady wzroku pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek - dotyczy soczewek o dłuższym trybie wymiany (wielokrotnego użytku).

 

Masz problemy ze zdejmowaniem soczewek? Przetestuj pęsetę do soczewek!

 

Uwaga dla Pań

Demakijaż należy wykonać po zdjęciu soczewek kontaktowych. Dodatkowo zdejmowanie soczewek przy zbyt długich paznokciach jest utrudnione, dlatego należy je skrócić.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [2] Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
 
 

Udostępnij: