W Szkla.com kupisz tanie soczewki kontaktowe renomowanych producentów. Mamy największy wybór soczewek online w Polsce, a 97% zamówień na szkła kontaktowe realizujemy w 24h!
Zaufało nam już ponad 100 000 Klientów, dołącz do nich i Ty!

Jak dbać o oczy, aby były zdrowe?

zdrowe oczy
 
  • Jednym z największych obciążeń dla oczu jest codzienna, wielogodzinna praca przed komputerem. Problem ten jest na tyle powszechny, że na jego potrzeby powstało nowe określenie: syndrom biurowego oka.
  • Siedzenia przed biurkiem często nie da się uniknąć, dlatego warto włączyć do codziennej rutyny kilka korzystnych praktyk. Oczy za to podziękują!
  • Aby zadbać o oczy, w ciągu dnia co najmniej kilka minut przeznacz na proste, ale bardzo ważne ćwiczenia gałki ocznej i wzroku. Więcej o nich w artykule.
  • Dla oczu bardzo ważna jest także dieta - to, co jesz wpływa na to, jak widzisz.
 

Codzienna gimnastyka oczuPowrót do głównej strony poradnika

Aby poprawić kondycję naszych oczu możemy codziennie fundować im solidną dawkę ćwiczeń.

W ciągu dnia powinniśmy robić sobie kilkuminutowe przerwy, które przeznaczymy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Najpierw spójrzmy w dal i pozwólmy oczom się zrelaksować. Idealnie jeżeli za oknem mamy widok na park, ale nawet jeśli nasz wzrok napotyka szare ściany budynków, wystarczy umieścić w pokoju zielony element - może to być plakat lub roślina doniczkowa. Od czasu do czasu kierujmy tam swój wzrok. Następnie starając się trzymać głowę nieruchomo, poruszając samymi gałkami ocznymi spoglądamy w przód, następnie w prawo, w lewo, w dół i w górę. Powtarzamy całą sekwencję minimum dwa razy. Następnie kręcimy oczami tak zwane ósemki. Wyobraźmy sobie przewróconą ósemkę (8) (zrezygnujmy z nich jednak jeśli mamy do czynienia z silna krótkowzrocznością) lub naśladujemy gałkami ruch wahadełka. Po takiej dawce codziennej gimnastyki nasze oczy gotowe są do dalszej pracy.

Praca przy komputerzePowrót do głównej strony poradnika

Codzienna praca przy komputerze to duże obciążenie dla oczu. Jest ono spowodowane tym, że pracując przy monitorze znacznie rzadziej mrugamy, przez co nasze oko wysycha. Zdecydowanie mniejsza jest także ruchliwość gałki ocznej, przez co nasze oko, podobnie jak zastane mięśnie, funkcjonuje znacznie gorzej. Problem ten jest na tyle powszechny, że powstało nawet określenie - syndrom biurowego oka, oznaczający zespół dolegliwości odczuwanych przez osoby pracujące przy komputerze. Dlatego jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka (pracujemy przy komputerze i/lub w klimatyzowanym pomieszczeniu) oprócz codziennych ćwiczeń wykonywanych regularnie co dwie godziny, powinniśmy szczególnie dbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu.

Jeśli więc pomimo ćwiczeń odczuwamy pieczenie, suchość, nasze oczy łzawią lub skarżymy się na ból głowy oznacza to, że oczy są przemęczone. W tym wypadku, powinniśmy zakropić je specjalnymi kroplami przeznaczonymi dla osób pracujących przy komputerze. Jeśli nosimy soczewki ściąganie ich przed zakropieniem nie jest konieczne, jeżeli użyjemy specjalnego płynu dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Osoby noszące soczewki kontaktowe, które pracują przy komputerze częściej odczuwają dyskomfort, ponieważ soczewki po jakimś czasie zaczynają wysychać. Żeby temu zapobiec należy dobierać soczewki przeznaczone dla osób pracujących przy komputerze lub co kilka godzin zakrapiać je specjalnymi kroplami do oczu.

Pracując przy komputerze, powinniśmy pamiętać o kilku dobrych praktykach. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od monitora. Optymalne oddalenia wynosi około 40-50 cm. Ustawmy też taką jasność, która zapewnia komfort pracy, ale nie razi.

Jeśli jednak nasze oczy wciąż bolą, pieką czy łzawią, a przed nami jeszcze kilka godzin w biurze sięgnijmy po następujące relaksacyjne ćwiczenie:

  • Rozgrzejmy dłonie pocierając jedną o drugą, a następnie przyłóżmy ich wnętrza do zamkniętych powiek. Pozostańmy w tej pozycji kilka sekund. Po ściągnięciu dłoni spójrzmy w dal i zamrugajmy. Nasze oczy z pewnością odczują ulgę.

Dieta dla oczuPowrót do głównej strony poradnika

To, co jemy wpływa na to jak widzimy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Ta uwielbiana przez oczy jest bogata w karoten i witaminę A, C i E, kwasy omega-3 oraz luteinę.

Duże ilości karotenu, będącego źródłem witaminy A, zawierają między innymi warzywa liściaste, szpinak, brokuły, marchew, dynia oraz drobiowa i wieprzowa wątróbka. Niedobór witaminy A może powodować tak zwaną kurzą ślepotę, czyli znaczne pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu.

Witamina E, będąca głównym antyoksydantem, odpowiada za zachowanie młodości naszych oczu dzięki zdolności niwelowania szkodliwości wolnych rodników. Jej podstawowym źródłem są borówki. Antyutleniacze zawiera również zielona i biała herbata. Narody, które piją ją w dużych ilościach, jak Japończycy i Chińczycy, mają zdecydowanie mniejsze problemy ze wzrokiem niż kraje, w których, na co dzień pija się czarną herbatę.

Witaminę C chroni nasze oczy przed zaćmą. Uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, a także odpowiada za prawidłowy proces wytwarzania płynu łzowego. Znajdziemy ją między innymi w czarnych porzeczkach i owocach cytrusowych takich jak cytryny, pomarańcze i grejpfruty. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa nadmierna ilość sodu, którego największą ilość zawiera sól. Jeśli więc chcemy długo cieszyć się dobrym wzrokiem powinniśmy ograniczyć solenie potraw.

Produkty, które powinny na stałe zagościć w naszym menu to również ryby morskie bogate w cenne mikroelementy, zapobiegające odkładaniu się toksycznych substancji kwasy Omega-3, olej lniany tłoczony na zimno czy żółtka jaj zawierające luteinę chroniącą nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Luteina chroni oczy również przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym urządzeń elektrycznych takich jak komputery czy telewizory. Dlatego jest szczególnie wskazana dla osób pracujących przy komputerze.

Udostępnij: