Na czym polega fiksacja wzroku?

fiksacja wzroku

Fiksacja wzroku to ukierunkowanie spojrzenia w jednym punkcie, które powoduje zwężenie się pola widzenia. Fiksacja wzroku została zaobserwowana po raz pierwszy w czasie II wojny światowej. Stało się tak, ponieważ w tym czasie dość często dochodziło do wypadków, w których piloci myśliwców wchodzili w kolizję z ostrzeliwanymi przez siebie samolotami lub też, rozbijali się o atakujące ich cele, które znajdowały się na ziemi.

 
 
  • Fiksacja wzroku prowadzi do tragicznych wypadków przede wszystkim wśród motocyklistów.
  • Dobra wiadomość jest taka, że można trenować, by zapobiegać wystąpieniu fiksacji wzroku. Zamiast skupiać się wyłącznie na niebezpiecznym punkcie należy ćwiczyć poziom skoncentrowania na drodze dookoła tego punktu. W przypadku dzieci ważne jest trenowanie ruchomości gałek ocznych.
 

Najbardziej narażeni na fiksację wzroku są ...

Dziś skutków tego niebezpiecznego zjawiska najczęściej doświadczają motocykliści. Polega ono na tym, że w wyniku ogromnego skupienia uwagi na ominięciu przeszkody, która znajduje się przed kierowcą, ten wjeżdża w jej centralny punkt. Skutki mogą okazać się tragiczne. Wydarzenia tego rodzaju mają miejsce, ponieważ motocykl zawsze jedzie dokładnie w tym kierunku, w którym patrzy kierowca. Kiedy ten skupia się na ominięciu dziury, wystającego kamienia czy też wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej auta, patrzy dokładnie w kierunku utrudnienia, co w konsekwencji często skutkuje wypadkiem.

 

Jak przebiega trening fiksacji wzroku?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że utrzymywanie wzroku w punkcie, który chcemy ominąć jest błędem. Zamiast tego powinno się ćwiczyć poziom skoncentrowania na drodze dookoła niebezpiecznego punktu. Wymaga to regularnych treningów. Najpopularniejszą metodą stosowaną przez kierowców jest omijanie dziur w asfalcie tak długo, aż stanie się to normalnością.

Z kolei w przypadku fiksacji wzroku, która dotyczy dzieci dyslektycznych, trenowanie polega na kontrolowaniu ruchów oczu oraz samej fiksacji. Celem jest sprawienie, aby ruchy skokowe oczu stały się bardziej płynne. Trening tego rodzaju uczy tego, jak skoncentrować wzrok w odpowiednim punkcie.

 

Czego można użyć do ćwiczenia ruchów gałek ocznych?

Celem wykonywania ćwiczeń ruchów gałek ocznych jest zwiększenie ich ruchomości. W czasie treningu dochodzi do stymulowania ruchów śledzących, sakadycznych, a także ruchów wergencyjnych. Po ustaleniu wieku pacjenta i właściwości jego wzroku, możliwym jest dobranie odpowiednich bodźców. Jeśli mamy do czynienia z pracą z dziećmi, wykorzystywane przez nas narzędzia powinny być na tyle atrakcyjne, aby umożliwiało to skupienie na nich uwagi małego pacjenta, a w konsekwencji prawidłowe wykonanie ćwiczenia. W tym celu najlepiej jest posłużyć się:

  • świecącymi zabawkami,
  • kolorowymi kredkami,
  • latarką długopisową,
  • czerwonym lub zielonym laserem,
  • piłką Marsdena,
  • różdżką Wolfa.

Jak w przypadku każdego innego rodzaju treningu, również przy okazji trenowania fiksacji wzroku celem jest umożliwienie skupienia uwagi na prawidłowej rzeczy. Zwiększenie ruchomości oczu ma pozytywny wpływ zarówno na dzieci dyslektyczne, które cierpią w wyniku trudności z koncentracją np. podczas czytania, jak również na kierowców, którzy mogą dzięki takiemu treningowi uniknąć udziału w wypadku drogowym.

 

W jakim celu przeprowadza się trening fiksacji?

Jak w przypadku każdego innego rodzaju treningu, również przy okazji trenowania fiksacji wzroku celem jest umożliwienie skupienia uwagi na prawidłowej rzeczy. Zwiększenie ruchomości oczu ma pozytywny wpływ zarówno na dzieci dyslektyczne, które cierpią w wyniku trudności z koncentracją np. podczas czytania, jak również na kierowców, którzy mogą dzięki takiemu treningowi uniknąć udziału w wypadku drogowym.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] M. Niżankowska. Podstawy okulistyki. Volumed. Wrocław 2000
  • [3] Types of eye movement - Tobiipro.com
 

Udostępnij: