Ile powinno trwać badanie optometryczne?

czas trwania badania optometrycznego

Każdy z nas pragnie, aby wizyta u lekarza, czy też innego specjalisty z zakresu medycyny trwała jak najkrócej, a przy tym - aby była jak najbardziej skuteczna. Jak to jest w przypadku badania wzroku? Czy można szybko i skutecznie dobrać szkła do wady wzroku danej osoby?

 
 
  • Wykwalifikowany optometrysta legitymuje się indywidualnym Numerem Optometrysty wydawanym przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.
  • Najkrótszy czas trwania badania optometrycznego to u osób młodych 20 do 40 minut. U osób starszych z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku trwa ono godzinę i dłużej.
 

Spis treści:

  1. Optometrysta - czyli kilka słów nt. specjalistów od wzroku
  2. Badanie optometryczne - czyli jakie?
  3. Optometrysta zaczyna badanie…
  4. Podsumowanie
 

Optometrysta - czyli kilka słów nt. specjalistów od wzroku

 

W opublikowanym w naszym serwisie artykule - Okulista, optometrysta, czy optyk? - szczegółowo wyjaśniamy różnice pomiędzy różnymi specjalistami zajmującymi się wzrokiem (jego badaniem, a następnie korekcją). Warto jednak skrótowo przypomnieć, kim jest optometrysta i czym się zajmuje. Jest to specjalista zajmujący się badaniem wzroku oraz dobieraniem odpowiedniej mocy szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych do wady wzroku pacjenta. Zawód ten niestety nie posiada w naszym kraju stosownych regulacji prawnych. Z tego powodu warto udać się do miejsca, gdzie przyjmuje wykwalifikowany optometrysta, czyli osoba posiadająca specjalny Numer Optometrysty, nadawany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki. Tylko po takiej weryfikacji uprawnień badającej nas osoby mamy możliwość upewnienia się, że zostaniemy dobrze zbadani.

 

Badanie optometryczne - czyli jakie?

 

Standardy takiego badania zostały szczegółowo uregulowane i opisane w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Pełna ich treść zawiera ponad 50 skrupulatnie opisanych punktów, które optometrysta musi wykonać podczas badania - tajniki takiego badania dokładnie opisano w artykule Badanie wzroku - kolejne etapy badania. W wyniku przeprowadzonych przez optometrystę badań powinny zostać określone następujące parametry:

  • stan zdrowia pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem wzroku,
  • stan refrakcji,
  • stan akomodacji,
  • stan widzenia obuocznego.

Należy podkreślić, jak ważny dla prawidłowo przeprowadzonego badania jest wywiad z pacjentem. Optometrysta za każdym razem musi zapytać o wykonywaną pracę, hobby, sposób spędzania wolnego czasu - i nie wynika to z ciekawości optometrysty! Może to zaskakiwać, lecz wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego dostosowania soczewek lub szkieł do danego trybu życia pacjenta.

 

Optometrysta zaczyna badanie…

 

... od przeprowadzenia wywiadu. W dalszej części badania będzie się on posługiwał wieloma różnymi aparatami do badania wzroku. Warto też zaznaczyć, że nie jest to tylko badanie komputerowe. Optometrysta zastosuje te urządzenia, które są najlepsze dla danego pacjenta i niezbędne do prawidłowej oceny wady wzroku.

 

Czas trwania badania optometrycznego - od czego zależy?

 

Jest to pytanie, które prawdopodobnie najczęściej przewija się wśród pacjentów. W przypadku badania optometrycznego odpowiedź może być tylko jedna - tyle, ile trzeba. Specjaliści przekonują, że najszybciej są w stanie przebadać osoby młode ze stosunkowo „prostymi” do diagnostyki wadami wzroku. Niemniej jednak najkrótszy czas wynosi około 20-40 min. Sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana, jeśli weźmiemy pod uwagę większość pojawiających się u optometrystów pacjentów, a więc osoby starsze, ze złożonymi wadami wzroku lub skomplikowanymi diagnostycznie wadami obuocznymi. U takich ludzi pełne, prawidłowe badanie optometryczne może trwać godzinę lub dłużej. Wynika to z faktu, iż u osób ze złożonymi zaburzeniami widzenia optometryści muszą szczegółowo zbadać każde oko, a następnie zastosować dodatkowe metody diagnostyczne. Długi czas badania nie wynika więc wcale z małego doświadczenia czy braku umiejętności optometrysty, lecz z jego wiedzy i stosowania się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

 

Podsumowanie

 

Pełne i prawidłowo przeprowadzone badanie optometryczne musi trwać odpowiednią ilość czasu. Nie jest to szybkie badanie, które można wykonać w czasie krótkiej przerwy w pracy. Jako pacjenci powinniśmy zarezerwować sobie na taką wizytę więcej czasu. Nie powinniśmy również wybierać miejsc polecanych jako „szybkie, tanie i skuteczne”, gdyż ta „skuteczność” może być tylko chwilowa, a na dłuższą metę w ten sposób dobrane soczewki lub szkła okularowe zwyczajnie mogą nie spełniać swoich funkcji. Efekty źle dobranej korekcji mogą być bardzo różne, jednak wśród najczęściej występujących należy wymienić brak ostrości widzenia oraz złe samopoczucie (m.in. bóle i zawroty głowy).

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: