W Szkla.com kupisz tanie soczewki kontaktowe renomowanych producentów. Mamy największy wybór soczewek online w Polsce, a 97% zamówień na szkła kontaktowe realizujemy w 24h!
Zaufało nam już ponad 100 000 Klientów, dołącz do nich i Ty!

Skąd się bierze cyfrowe zmęczenie wzroku?

cyfrowe zmęczenie wzroku

Choć większość z nas nie wyobraża sobie już życia bez komputerów, tabletów czy smartfonów, to jednak obserwowane wydłużanie spędzanego z nimi czasu może niekorzystnie wpływać na jakość naszego życia. Problemy związane z widzeniem, generowane przez nadmierne używanie urządzeń elektronicznych, określane są jako cyfrowe zmęczenie wzroku. Czym ono jest i jak sobie z nim radzić?

 
 
 • Zjawisko to jest na tyle powszechnie i poważne, że nadano mu nazwę: cyfrowego zmęczenia wzroku lub syndromu komputerowego widzenia.
 • Objawami charakterystycznymi dla tego stanu jest zmęczenie, wrażenie rozmazania obrazu, bolesność i zwiększona wrażliwość na światło. Winą obarcza się przede wszystkim nadmierną ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez różne ekrany.
 • Jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku? W artykule znajdziesz 6 praktycznych wskazówek.
 

Według badań, zdecydowana większość Polaków spędza co najmniej dwie godziny dziennie przed ekranem komputera czy telefonu, a blisko jedna trzecia z nas korzysta z tych urządzeń ponad 9 godzin dziennie. Wpływa to negatywnie na wzrok, z czasem prowadząc do podrażnień, uczucia suchości lub zaczerwienienia gałki ocznej, a także do pogorszenia ostrości widzenia. Zespół tych objawów nazwano cyfrowym zmęczeniem wzroku (z ang. digital eye strain), czasem określany jest również syndromem komputerowego widzenia (z ang. computer vision syndrome).

 

Przyczyny cyfrowego zmęczenia wzroku

 

Cyfrowe zmęczenie wzroku związane jest z częstym i wytężonym wpatrywaniem się w ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak komputer, laptop, tablet, smartfon czy telewizor. Najczęściej dochodzi wówczas do przemęczenia mięśni rzęskowych, które są odpowiedzialne za proces akomodacji oka (umożliwiający ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). Dodatkowo może występować szereg innych dolegliwości, ogólnie klasyfikowanych jako astenopia, ale niekoniecznie związanych z nieskorygwaną wadą wzroku.

Przyczyną cyfrowego zmęczenia oczu są przede wszystkim:

 • długi czas korzystania z urządzeń cyfrowych,
 • jasność ekranów niedopasowana do oświetlenia pomieszczeń,
 • nieodpowiednia postawa podczas pracy z ekranem cyfrowym,
 • długotrwałe skupienie i koncentracja wzroku.
 

Jakie są główne objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

 

Przy długotrwałym korzystaniu z urządzeń cyfrowych zaczynamy odczuwać zmęczenie, wrażenie osłabienia wzroku (rozmycie obrazu), a także zwiększoną wrażliwość na światło i bolesność oczu. Do tego mogą dołączyć takie objawy jak pieczenie czy swędzenie oczu, zaczerwienienie gałki ocznej, kłucie w oku, ból oka czy zaburzenia widzenia. Z czasem mogą wystąpić ból głowy i zaburzenia koncentracji, a także ból kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ przy pogorszeniu widzenia staramy się zbliżyć do ekranu. Przyjmujemy wówczas pozycję, która obciąża nasz kręgosłup, a w rezultacie wywołuje również bóle szyi, karku czy pleców.

Przy cyfrowym zmęczeniu oczu możliwe są również problemy z zaśnięciem. Emitowane z urządzeń elektronicznych światło niebieskie wpływa niekorzystnie na regulację cyklu dobowego, m.in. hamuje wydzielanie melatoniny. Korzystanie ze smartfona lub innego ekranu przed zaśnięciem może powodować pogorszenie jakości snu lub wręcz bezsenność.

Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może być również przyczyną poważniejszych problemów ze wzrokiem. Istnieją badania naukowe, z których wynika, że promieniowanie to spowalnia procesy metaboliczne, jakie zachodzą w siatkówce. To sprawia, że w oku gromadzą się wolne rodniki, które uszkadzają komórki receptorowe, powodując obniżenie ostrości wzroku i ubytki w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach prowadząc do zwyrodnień plamki żółtej.

Należy zwrócić uwagę, że podobnie jak przy UV, na negatywne skutki ekspozycji na światło niebieskie najbardziej narażone są małe dzieci, których struktury oka są bardzo przezierne i przepuszczają dużą ilość promieniowania. Jest to jedna z przyczyn, dla których światowe towarzystwa pediatryczne zalecają ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem do maksymalnie 2 godzin u dzieci powyżej 2 roku życia, a poniżej tego wieku rekomendują całkowitą izolację od ekranów.

 

W jaki sposób zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu wzroku?

 

We współczesnym świecie całkowita rezygnacja z urządzeń cyfrowych jest prawie niemożliwa. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na zminimalizowanie skutków cyfrowego zmęczenia oczu.

 1. Zasada 20-20-20

  Należy wprowadzić regularne przerwy w pracy, stosując prostą zasadę: co 20 minut przenosimy wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp amerykańskich (czyli ok. 6 metrów). Można powiesić tam obrazek, litery lub inny obiekt, którego obraz należy starać się utrzymać ostro licząc spokojnie do 20. Warto także zastosować cogodzinne przerwy po 5 minut, podczas których należy patrzeć przed siebie jak najdalej. Dodatkowo, dobrym pomysłem może być wstanie od biurka, przejście się lub rozciąganie całego ciała, patrzenie przez okno lub zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie pejzażu z dalekim horyzontem. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby w czasie tych przerw nie sięgać po smartfon!

 2. Prawidłowe oświetlenie

  Cyfrowe zmęczenie wzroku można zmniejszać, dbając o właściwe oświetlenie pokoju oraz ustawienie wyświetlacza nieco poniżej linii wzroku. Jasność ekranu powinna być dostosowana do warunków oświetlenia pomieszczenia, nie powinien on być najjaśniejszym punktem w pokoju, jak również nie powinien być zbyt ciemny. Nie bójmy się dostosowywać jasności ekranu do pory dnia. Zadbajmy również, żeby na wszystkich urządzeniach cyfrowych ustawić filtr światła niebieskiego.

 3. Stosowanie okularów z antyrefleksem

  Na rynku dostępna jest szeroka gama soczewek okularowych z tzw. ochroną przed światłem niebieskim lub powłoką blue (np. BlueBlocker). Charakteryzują się one szczątkowym odbiciem antyrefleksu w kolorze niebieskim i doskonale sprawdzą się nie tylko przed ekranami cyfrowymi, ale również w pomieszczeniach z przewagą sztucznego oświetlenia.

 4. Mruganie

  Osoba skupiająca się na pracy przed monitorem mruga kilkakrotnie rzadziej, niż powinna. Film łzowy szybciej się przerywa lub staje się cieńszy, w efekcie prowadząc do przesuszenia oczu i pogorszenia widzenia. Należy więc wprowadzić nawyk mrugania podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Warto jest też świadomie wykonać kilka pełnych mrugnięć w czasie przerw. Zadbajmy również o prawidłową temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach - klimatyzowane powietrze może zwiększać uczucie suchości oczu.

 5. Większa czcionka - mniejszy wysiłek

  Często oczy są przemęczone ze względu na zbyt małą czcionkę na ekranach komputerów czy smartfonów. Ustawienie większej czcionki może ułatwić pracę wzrokową.

 6. Nowoczesne soczewki nawilżające

  Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą mocniej odczuwać skutki cyfrowego zmęczenia wzroku, chociażby przez większe podsychanie oczu. Aby zminimalizować jego skutki, warto stosować soczewki, które przeznaczone są do pracy z ekranami cyfrowymi, np. Biofinity Energys, oparte na unikalnej strefie optycznej Digital Zone Optics, dzięki której widziany obraz zawsze jest ostry i nasycony - niezależnie od odległości i panujących warunków oświetleniowych. W procesie ich tworzenia wykorzystano unikalną technologię Aquaform, która przyciąga cząsteczki wody i je zatrzymuje, chroniąc oczy przed suchością, pieczeniem i zaczerwienieniem. Polecane są zwłaszcza tym osobom, które codziennie spędzają po wiele godzin przed ekranem urządzeń cyfrowych. Aby dowiedzieć się więcej o cyfrowym zmęczeniu wzroku i o soczewkach Biofinity Energys, kliknij tutaj. W cyfrowym zmęczeniu oczu sprawdzą się również soczewki FitView Monthly, o wysokim stopniu uwodnienia. Przy problemach z przesuszaniem się oczu warto też sięgnąć po krople nawilżające, np. Clean Active Premium Drops.

 

Podsumowanie

 

Komfort codziennej pracy przekłada się na osiągane wyniki. Dlatego warto dbać systematycznie o oczy, zwłaszcza jeśli narażeni jesteśmy na wielogodzinny wysiłek wzrokowy przed ekranem komputera czy innego urządzenia elektronicznego. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, to warto pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty, zwłaszcza gdy odczuwasz jakieś inne dolegliwości związane z oczami. Cyfrowe zmęczenie wzroku nie powinno być lekceważone, zwłaszcza obecnie, gdy zdalna praca i nauka stały się codziennością.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów Szkla.com pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: