Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych Szkla.com S.A.
Chcę otrzymywać drogą elektroniczną informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422) pochodzące od Szkla.com S.A.

Bezpłatne konsultacje ze specjalistą Szkla.com

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

Do pomiaru ostrości widzenia służą specjalne tablice z optotypami w postaci np.: liczb, liter czy obrazków. Tablice te zwykle zawierają 12-13 linijek optotypów o zmniejszającej się wielkości. Z boku każdej linijki znajduje się oznaczenie z jakiej odległości powinny być one odczytywane przez oko miarowe (zazwyczaj 5 lub 6m).

Ostrość wzroku (visus) określa się ułamkiem Snellena: odległość odczytywania optotypu przez badanego / odległość z jakiej optotyp powinien być odczytywany przez oko miarowe. Ułamek ten często jest zapisywany jako dziesiętny np. 0,5, 0,8. Normą świadczącą o prawidłowym poziomie ostrości widzenia jest 1,0.

Rutynowo pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się w 6 miesiącu życia. Kolejne w wieku 3 lat oraz przed pójściem do szkoły.

Osobom dorosłym zaleca się wykonywanie badania wzroku minimum co 2 lata, a po 60 roku życia raz do roku. Natomiast użytkownicy soczewek kontaktowych powinni kontrolować swoje oczy co pół roku.

Tak, wada wzroku może występować tylko w jednym oku. Wówczas w przypadku korekcji soczewkami kontaktowymi stosuje się tylko jedną soczewkę zakładaną na oko obarczone wadą wzroku. W korekcji okularowej na oko bez wady wzroku zakłada się szkło o wartości 0 inaczej zapisywanej jako „plan”.

Tak, często dzieje się tak, że z upływem czasu wada wzroku się pogłębia. Przykładowo krótkowzroczność osiowa zwiększa się wraz ze wzrostem gałki ocznej, który trwa średnio do ok. 21 r. ż. W nadwzroczności, z powodu słabnącej z wiekiem akomodacji wada ta staje się coraz bardziej odczuwalna, szczególnie na bliskie odległości i może wymagać coraz wyższej korekcji. Inną, szczególną odmianą wady wzroku, która z wiekiem ulega pogłębieniu jest prezbiopia. Osoby po 40 r.ż. potrzebują dodatkowej korekcji na bliskie odległości, która rośnie stopniowo średnio co 5 lat o +0,5 Dioptrii.

Chociaż wada wzroku może z czasem się pogłębiać to istnieją pewne sposoby na spowolnienie tego procesu polegające m.in. na:

 • regularnym kontrolowaniu oczu i noszeniu odpowiedniej korekcji adekwatnej do wady wzroku,
 • przestrzeganiu zasad higieny pracy wzrokowej: czytanie w pozycji siedzącej, odpowiedni dystans przy pracy z bliska (nie mniejszy niż 40 cm), dobre oświetlenie miejsca pracy,
 • stosowaniu zasady 20-20-20 podczas długotrwałej pracy z bliska, która polega na robieniu przerwy od pracy co 20 minut, podczas której należy patrzeć na odległy o minimum 6 metrów (20 stóp) punkt przez 20 sekund,
 • zwiększeniu aktywności fizycznej i ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu,
 • prowadzeniu higienicznego trybu życia i właściwego odżywiania (dieta bogata w witaminy A, C i E, kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz antocyjany).

Najlepszym sposobem korekcji dużych wad wzroku są soczewki kontaktowe, które zapewniają:

 • dobrą jakość widzenia w każdym kierunku spojrzenia (soczewki poruszają się na oczach wraz z ich ruchem),
 • niczym nieograniczone szerokie pole widzenia,
 • bardziej naturalny obraz widzianych przedmiotów,
 • naturalny wygląd oczu niezdradzający istnienia dużej wady wzroku,
 • wygodę i pełną swobodę ruchów.

Dla porównania, szkła w okularach korekcyjnych wraz ze wzrostem mocy stają się coraz grubsze i cięższe, wizualnie powiększają (moce plusowe) lub pomniejszają (moce minusowe) oczy, a z powodu aberracji zapewniają dobrą jakość widzenia tylko w centralnej/środkowej części, na brzegach obraz jest zniekształcony.

Krótkowzroczność z reguły jest dziedziczna, chociaż na jej występowanie wpływ mają również czynniki środowiskowe, takie jak długotrwała praca z bliska.

Szczególnym rodzajem krótkowzroczności jest krótkowzroczność zwyrodnieniowa (wysoka, powyżej -6,0 Dioptrii), która jest uwarunkowaną genetycznie, postępującą degeneracyjną chorobą oka. Z powodu nadmiernego wydłużenia gałki ocznej na dnie oka pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, zarówno w siatkówce, błonie naczyniowej, tarczy nerwu wzrokowego jak i w twardówce. Jest istotnym czynnikiem ryzyka jaskry, chorób plamki, zmian zwyrodnieniowych obwodu siatkówki powodujących jej odwarstwienie. Nieleczona, z powodu powikłań, może doprowadzić nawet do utraty widzenia.

Efekt 3D jest możliwy do zobaczenia tylko przez osoby z prawidłowym widzeniem obuocznym, którego warunkiem jest: prawidłowa budowa oczu i ich refrakcja lub odpowiednio wyrównana wada wzroku, prawidłowe ustawienie oczu oraz sprawne działanie mięśni gałkoruchowych.

Osoby z zezem, niedowidzeniem, wysoką różnowrocznością, ekscentryczną fiksacją, nieprawidłową korespondencją siatkówkową niestety nie są w stanie dostrzec tego efektu.

Typowym objawem skurczu akomodacji jest problem z ostrym widzeniem przy przenoszeniu wzroku z przedmiotów blisko położonych na przedmioty odległe. Widzenie w dal staje się wyraźne dopiero po chwili. Problemom tym zwykle towarzyszy ból głowy i oczu.

Stałe i nadmierne napięcie akomodacji prowadzi również do powstania krótkowzroczności pozornej będącej odwracalną postacią krótkowzroczności. Z czasem jednak przestaje być ona odwracalna i ostatecznie prowadzi do wzrostu długości osiowej gałki ocznej (krótkowzroczność osiowa).

Powierzchowne ciała obce, które dostały się na spojówkę lub rogówkę można usunąć np. nawilżonym wacikiem, rogiem chusteczki lub przez płukanie oka. Ciała obce, które wbiły się w rogówkę wymagają interwencji lekarza, który po znieczuleniu oka wydobywa je za pomocą igły. Należy pamiętać, że nawet powierzchowne ciała obce mogą spowodować otarcia lub zadrapania rogówki, dlatego zawsze po ich usunięciu zaleca się wizytę u okulisty, który określa czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków farmakologicznych (antybiotyk).

Branża kontaktologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co rusz pojawiają się nowe, coraz bardziej udoskonalone soczewki zapewniające wysoki komfort użytkowania i bardzo dobrą jakość widzenia. Występują w wielu wariantach dzięki czemu można je dopasować praktycznie każdemu u kogo nie stwierdzono przeciwwskazań do ich noszenia. Dzielą się ze względu na:

 • materiał z jakiego są wykonane:
  • twarde – coraz rzadziej stosowane, wykonane ze szkła organicznego PMMA, (Polimetakrylan metylu);
  • sztywne gazoprzepuszczalne (RGP) – przeznaczone głównie do korekcji wysokiego astygmatyzmu, przy nieregularnej rogówce czy stożku rogówki;
  • miękkie - hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe.
 • rodzaj korygowanej wady wzroku:
  • sferyczne – do korekcji nadwzroczności lub krótkowzroczności,
  • toryczne – do korekcji astygmatyzmu,
  • multifokalne (progresywne) – do korekcji prezbiopii.
 • tryb noszenia:
  • dzienny – noszone w ciągu dnia, zdejmowane na noc,
  • przedłużony – z możliwością niezdejmowania do 6 nocy,
  • elastyczny – pozwalający na okazjonalne spanie w soczewkach,
  • ciągły – bez konieczności zdejmowania nawet do 30 dni i nocy.
 • tryb wymiany:
  • jednodniowe – jednorazowe,
  • częstej wymiany (wielokrotnego użytku): stosowane przez określony czas: dwutygodniowe (przeznaczone 14 dni od otwarcia), miesięczne (przeznaczone 30 dni od otwarcia),
  • konwencjonalne (roczne), stosowane wyłącznie do noszenia w trybie dziennym.
 • zastosowanie:
  • lecznicze (terapeutyczne) – jako nośnik leków lub opatrunek stosowany w schorzeniach lub urazach rogówki,
  • kosmetyczne (kolorowe) - zmieniające lub pogłębiające kolor tęczówki oka. Służą również do zakrywania np. defektów tęczówki.

Soczewki kontaktowe należy dobierać u specjalisty, który jako jedyny ma możliwość w zależności od stanu oka, wady wzroku, naszych potrzeb i wymagań wzrokowych dopasować te najbardziej dla nas odpowiednie.

Do podstawowych zasad użytkowania soczewek kontaktowych należy:

 • używanie tylko soczewek dopasowanych przez specjalistę,
 • każdorazowe dokładne mycie rąk przed dotknięciem soczewki kontaktowej lub oka,
 • przestrzeganie terminu wymiany soczewek zgodnie z zaleceniami producenta i specjalisty,
 • systematyczne kontrolowanie oczu,
 • stosowanie do pielęgnacji soczewek płynów wielofunkcyjnych zaleconych przez specjalistę, pamiętając także o czyszczeniu pojemniczków na soczewki,
 • zawsze w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów skonsultować się ze specjalistą,
 • stosowanie soczewek kontaktowych i środków do ich pielęgnacji pochodzących ze sprawdzonych, pewnych źródeł,
 • stosowanie się do zaleceń specjalisty i informacji zawartych na opakowaniu i w ulotkach dołączonych do produktu.

Zwykła soczewka sferyczna zapewnia najlepszą jakość widzenia jedynie w swoim centrum, im bliżej krawędzi soczewki, tym pojawiają się większe zniekształcenia obrazu (aberracje).

Soczewka o konstrukcji asferycznej to soczewka, która ma kształt eliptyczny bardziej dopasowany do kształtu ludzkiej rogówki. Posiada dokładnie taką samą moc na całej swojej powierzchni co w przypadku gdy nawet minimalnie przesunie się na oku, zapewnia niezmienną jakość widzenia. Dodatkowym atutem soczewki asferycznej jest fakt, że lepiej ogniskuje promienie świetlne co zapewnia lepszą rozdzielczość obrazu przyczyniając się do poprawy widzenia również u osób z niewielkim astygmatyzmem oraz presbiopów.

Tak, na naszej stronie dostępne są kolorowe soczewki kontaktowe korygujące wady wzroku w zakresie od -9,0 do +6,0 Dioptrii w tym m.in Acuvue 1-Day Define, Air Optix Colors i Freshlook ColorBlends. Mogą podkreślać kolor oczu (rozjaśniając naturalną barwę tęczówki lub nadając jej głębi), zmieniać go całkowicie lub nadać nietypowy wzór np. kocie oczy. Przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym i jak wszystkie soczewki wymagają doboru przez specjalistę.

Standardowe korekcyjne soczewki kontaktowe wyglądają na oczach bardzo naturalnie i nie powiększają ich wizualnie. Można powiedzieć, że są praktycznie niezauważalne.

Istnieją jednak kolorowe soczewki kontaktowe, które mają na obwodzie naniesiony ciemny pierścień optycznie powiększający oczy. Są to np. soczewki Dailies FreshLook Illuminate, które występują w dwóch odcieniach przeznaczonych dla:

Grubość soczewek kontaktowych zależy od wielkości wady wzroku. Im wyższą wadę korygują, tym są grubsze.

W przypadku krótkowzroczności korygowanej minusowymi wklęsłymi soczewkami, które są cieńsze w środkowej części, ich grubość jest większa na brzegu.

Plusowe wypukłe soczewki korygujące nadwzroczność są grubsze w części środkowej, a cieńsze na brzegu.

Zasada ta dotyczy również soczewek torycznych, które mają różną, zależną od wielkości astygmatyzmu, moc w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach. Im wyższą wadę korygują, tym są grubsze.

Negatywnymi skutkami nadmiernego nasłoneczniania oczu mogą być m.in. uszkodzenia plamki żółtej, zaćma. Z tego względu coraz więcej producentów soczewek kontaktowych stosuje w swoich produktach filtry UV pozwalające na dodatkową ochronę oka przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. W przypadku soczewek kontaktowych chroniona przed promieniowaniem UV jest tylko część oka, którą pokrywa soczewka.

Do najpopularniejszych soczewek tego typu należą:

 • Acuvue
 • AquaView
 • FitView
 • Clariti

Soczewki hydrożelowe, to soczewki starszej generacji produkowane z polimerów zawierających od 18% do 85% wody, która w ich przypadku jest nośnikiem tlenu. Są bardzo cienkie i delikatne. Charakteryzują się jednak relatywnie niskim współczynnikiem przepuszczalności tlenu (Dk/t).

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są połączeniem gumy silikonowej z monomerami hydrożelowymi. Dodatek silikonu zapewnia wyższą przepuszczalności tlenu, natomiast dzięki hydrożelowi soczewki są miękkie i komfortowe. Właściwości te sprawiają, że soczewki silikonowo-hydrożelowe są najczęściej polecanymi przez okulistów i specjalistów.

Niestety nie istnieją soczewki kontaktowe o standardowym rozmiarze pasującym na każde oko. Dostępne na rynku soczewki kontaktowe występują w różnych parametrach:

 • promienia krzywizny (BC) - wartość określająca tylny promień optyczny soczewki. Zazwyczaj mieści się w przedziale 8,3 – 9,0,
 • średnicy soczewki (DIA, oznaczone również jako D), zazwyczaj mieszcząca się w przedziale 13,8 – 14,5 mm.

Są one wykonane są z różnych materiałów o odmiennych właściwościach. Parametry te określa specjalista podczas badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych.

Zmiana samej krzywizny bazowej soczewki BC (bez zmiany wielkości średnicy DIA), sprawi, że:

 • zwiększając jej wielkość soczewka stanie się bardziej płaska przez co będzie luźniej przylegać do oka,
 • zmniejszając jej wielkość soczewka stanie się bardziej stroma przez co będzie ciaśniej przylegać do oka.

Prawidłowo dopasowana soczewka kontaktowa nie może być ani za luźna, ani za ciasna. Z tego względu nie zaleca się zmieniania parametrów soczewek bez konsultacji ze specjalistą.

Nie, ponieważ dostępne na rynku soczewki kontaktowe różnią się między sobą parametrami (rozmiarem: promień krzywizny – BC, średnica - DIA), materiałem z którego są wykonane, technologią produkcji, konstrukcją. Różnice te mogą powodować, że każda z nich będzie inaczej układać się na oku nie zawsze zapewniając dobry komfort użytkowania, a w skrajnych przypadkach poprzez niewłaściwe dopasowanie wywołać poważne stany chorobowe z utratą wzroku włącznie.

Jedynym sposobem pozwalającym na ustalenie czy dane soczewki są dla nas odpowiednie/właściwie dopasowane, jest ocena ich ułożenia na oku dokonana przez specjalistę.

Samodzielny dobór soczewek kontaktowych może łączyć się z ryzykiem:

 • uszkodzenia soczewki lub oka spowodowanym jej nieumiejętnym zakładaniem i zdejmowaniem,
 • niewłaściwego dopasowania parametrów soczewek (takich jak: rozmiar, moc), którego konsekwencją może być m.in.: uczucie dyskomfortu, zła/zmienna jakość widzenia, niedotlenienie rogówki, a nawet poważne stany chorobowe z utratą wzroku włącznie,
 • infekcji oczu spowodowanych niewłaściwym/niehigienicznym obchodzeniem się z soczewkami.

Z tego względu zaleca się aby dobór soczewek lub zmiana na inne odbywał się zawsze w konsultacji ze specjalistą.

Prawidłowo dobrana soczewka kontaktowa nie wypada z oka. Sytuacjami, w których może się tak jednak zdarzyć są:

 • założenie soczewki o źle dopasowanych parametrach. Np. gdy soczewka ma za duży promień krzywizny w stosunku do krzywizny rogówki wówczas zbyt luźno przylega oka;
 • założenie soczewki na złą stronę;
 • intensywne tarcie oczu palcami.

Materiał z którego wykonane są soczewki kontaktowe w kontakcie ze łzami, środkami do pielęgnacji, zmienia swoje właściwości i z upływem czasu ulega stopniowemu pogorszeniu pod względem optycznym, transmisji tlenu oraz komfortu użytkowania. Z tego względu zaleca się przestrzeganie terminu wymiany soczewek, który ma na celu ich zastąpienie nowymi zanim pojawią się jakiekolwiek problemy/dolegliwości związane z ich przenoszeniem. W innym przypadku może prowadzić to do:

 • uczucia dyskomfortu,
 • złej jakości widzenia,
 • ograniczenia tolerancji i możliwości dalszego noszenia soczewek kontaktowych, poważnych powikłań chorobowych z utratą widzenia włącznie.

Jeżeli cierpisz na alergie zapytaj swojego specjalistę o możliwość stosowania soczewek kontaktowych, ponieważ wbrew obiegowym opiniom, alergia nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich noszenia. Poprzez używanie jednodniowych soczewek kontaktowych, ograniczenie czasu ich noszenia w ciągu dnia i stosowanie odpowiednich kropli do oczu, można w znacznym stopniu złagodzić dyskomfort związany z jej objawami.

W alergii istotne jest unikanie w miarę możliwości kontaktu z substancjami, które ją wywołują, stosowanie leków łagodzących jej objawy, unikanie dotykania i tarcia oczu, częste mycie dłoni.

Warto pamiętać, że każde pojawienie się bólu i zaczerwienienia oczu, obniżenie ostrości widzenia, wymaga zdjęcia soczewek i udania się do specjalisty.

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór nawilżających kropli do oczu. Różnią się między sobą składnikami i zawartością konserwantów. Nie wszystkie jednak można stosować bezpośrednio na soczewki kontaktowe. Niektóre z nich zawierają substancje (np. chlorek benzalkonium – BAK, cetrymid), które w kontakcie z soczewką kontaktową mogą ją uszkodzić lub powodować zamglone widzenie.

Osobom noszącym soczewki kontaktowe zaleca się stosowanie kropli bez konserwantów, z hialuronianem sodu - naturalnym składnikiem ludzkich łez mającym działanie nawilżające i wspomagające regenerację rogówki i spojówki, których producent jednoznacznie określa, że można je stosować bezpośrednio na soczewki kontaktowe. Istnieją krople do oczu rekomendowane dla użytkowników soczewek kontaktowych, które można stosować jedynie na 15 min. przed założeniem soczewek lub po ich zdjęciu.

Płyn do pielęgnacji soczewek jest niezbędny do ich mechanicznego czyszczenia, opłukiwania oraz przechowywania. Wielkość jego zużycia zależy m.in. od częstotliwości czyszczenia soczewek oraz pojemności pojemników na soczewki. Średnio dziennie zużywa się ok.10 ml, co przy codziennym jego stosowaniu sprawia, że butelka o pojemności 360 ml wystarcza na ok. 36 dni (tj. ok. 5-6 tygodni).

Nazywam się
AGNIESZKA PŁOSKONKA.
Jestem optometrystą i chętnie
odpowiem na Twoje pytania.


Zadzwoń: 570 400 994
napisz email:
specjalista@szkla.com


PRACUJĘ W GODZINACH:
poniedziałek 9:00- 12:00
wtorek 15:00 - 18:00
środa 9:00 - 12:00
czwartek 15:00 - 18:00
piątek 9:00 - 12:00

lub wypełnij formularz:


Formularz zawiera niepełne, lub błędne dane
Czy chcesz kontynuować?